ekologia
Przez kryzys klimatyczny w Polsce będziemy chorować na malarię? Niepokojące badania
Janusz na wakacjach

Janusz na wakacjach to nie obciach. Większą żenadą jest coś innego

Źródło zdjęć: © Vibez / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,04.07.2022 13:30

Genialny. Świetny. Pomysłowy. Spot Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiera zasłużone pochwały. Klip uświadamia Polaków, że prawdziwym Januszem na wakacjach jest ten, kto śmieci w turystycznych miejscowościach.

bFZXleoP

W wakacje nadmorskie kurorty i uzdrowiska przeżywają oblężenie. Co roku miliony Polaków wybierają Morze Bałtyckie, aby odpocząć od pracy i obowiązków. Niestety niektórzy turyści odprężają się do takiego stopnia, że zapominają o wyrzucaniu śmieci do odpowiednich pojemników. Efekt? Plaże, lasy i parki nad polskim morzem w szczycie sezonu przypominają wysypisko.

Jak walczyć z problemem? Gdański oddział Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystartował z kampanią ekoTurysta. Ma ona zwracać uwagę mieszkańców województwa pomorskiego i turystów na problem zaśmiecania nadmorskich plaż, jezior oraz lasów. W ramach kampanii powstał spot, którego bohaterem jest Janusz. Nie oceniajcie go po pozorach.

bFZXleoR

Janusz na wakacjach to nie obciach

Janusz to znana z memów i żartów postać stereotypowego Polaka, uosabiająca najgorsze cechy naszego narodu. W spocie gdańskiego WFOŚiGW Janusz jedzie na rowerze "składaku" na plażę, nosi białe skarpety i sandały, podkoszulkę na ramiączkach, no i obowiązkowo hoduje sumiaste wąsy, na których zostają resztki jedzenia. Czujecie, jak po plecach przechodzą wam ciary żenady? Niesłusznie!

W spocie gdańskiego WFOŚiGW to nie Janusz wywołuje obciach, tylko inni turyści. Plażowicze po wypoczynku nad morzem zostawili za sobą mnóstwo śmieci. Tymczasem Janusz nie tylko nie zostawia za sobą syfu, ale i sprząta po nieogarniętych turystach. Z offu dobiega komentarz narratora: - Wydaje ci się, że wiesz co jest prawdziwym obciachem? Nie rób obciachu. Nie śmieć.

Prawdziwy Janusz na polskiej plaży 2022.

W roli Janusza wystąpił Rafał Ostrowski - aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

bFZXleoT

W wakacje mamy szansę spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wykorzystajmy go na przekazanie najbliższym dobrych nawyków. Dbajmy o to, by miejsca, w których wypoczywamy pozostawić w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zastać. Pamiętajmy, że zostawione przez nas śmieci nie znikną i będą mieć realny wpływ nie tylko na estetykę danego miejsca, ale mogą stać się realnym zagrożeniem dla fauny, flory i dla nas samych.

- Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Pomysł na kampanię budzi uznanie internautów

Internauci są zgodni, że spot jest pomysłowy i zasługuje na rozgłos.

Brawo! Święta prawda! Nie ten jest obciachowy, kto obciachowo wygląda, ale ten, kto obciachowo postępuje i zatruwa życie innym i niszczy swoje otoczenie!

bFZXleoZ

Widać, że robił go ktoś z głową i żyjący w XXI wieku.

Perełka. To powinno być puszczane w kinach przed filmami. Najlepiej w kilku wersjach i w całym kraju.

Pierwszy raz widzę kampanię społeczną, która nie dość, że nie jest cringowa, to jeszcze niesie słuszne przesłanie. Nie sądziłem, że tego dożyję.

bFZXlepa

Propsy dla pomysłodawcy i realizatorów, niby oczywiste, ale warto powiedzieć :)

Trudno się nie zgodzić z powyższymi opiniami - oglądajcie i udostępniajcie spot!

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Potok w Turnicy zanieczyszczony przez Hotel Arłamów? Jest komentarz ośrodka