Zaćmienie Słońca w październiku. Gdzie i jak oglądać?
Zaćmienie Słońca będziemy mogli oglądać już 25 października. Jak bezpiecznie to robić? Zaćmienie to jednak nie wszystko, tego dnia czekają nas dwie astronomiczne atrakcje.
Czeka nas naprawdę emocjonujący astronomiczny wtorek 25 października. W zeszłym roku w listopadzie mogliśmy oglądać zaćmienie Księżyca, a w tym roku mamy niepowtarzalną okazję, by na październikowym niebie podziwiać zaćmienie Słońca.
Podobne
- Nów Księżyca w lutym w Rybach. Korzystajcie, bo potem nie będzie tak miło
- Nów w Wadze. Zodiakary: Może się wam przypomnieć o waszych eks
- Pełnia w Byku i zaćmienie Księżyca, czyli weź posprzątaj swój życiowy ogródek
- Koźli Księżyc, czyli pełnia w lipcu. Jak przeżyć superksiężyc i co pełnia ma wspólnego z burzami?
- Pełnia Księżyca w lipcu. Jak oddziałuje na nas Koźli Księżyc?
To zjawisko łączy się z nowiem Księżyca, więc wtorek 25 października pod astronomicznym względem będzie wyjątkowy. Jak oglądać zaćmienie? Gdzie można to bezpiecznie zrobić?
Zaćmienie Słońca w październiku
Ostatni raz całkowite zaćmienie Słońca można było oglądać 20 czerwca 1954 roku, czyli prawie 70 lat temu. Nie warto więc przegapić zjawiska, które na niebie zacznie się we wtorek 25 października.
Zaćmienie Słońca w 2022 roku zacznie się około 11:12, maksymalną fazę osiągnie o 12:23, a o 13:34 się zakończy. Tym razem będzie to częściowe zaćmienie Słońca, a na kolejne całkowite będziemy musieli poczekać do 2135 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że zaćmienie Słońca w październiku to coś, czego na pewno nie chcecie przegapić, bo zjawisko będzie dość spektakularne. Tarcza Słońca będzie zakryta prawie w 50 proc.
Jak oglądać zaćmienie Słońca?
Jeśli chcecie oglądać zaćmienie Słońca w październiku to muście wiedzieć przede wszystkim jedno: patrzenie wprost na Słońce jest niebezpieczne. Potrzebujecie ochrony w postaci np. specjalistycznych okularów. Nie można też patrzeć na zaćmienie przez przyrządy optyczne, jeśli nie mają one odpowiednich filtrów, bo inaczej możemy uszkodzić sobie wzrok.
Warto też zerknąć na to, jakie plany na zaćmienie Słońca w październiku mają pobliskie obserwatoria, planetaria czy uniwersytety. W stolicy Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego we wtorek 25 października organizuje wspólne obserwacje. Podobnie Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu. Na obserwację do Ogrodu Botanicznego w Łodzi zapraszają z kolei pracownicy łódzkiego Planetarium w EC1. Koniecznie więc sprawdźcie, czy w waszym mieście można wspólnie z ekspertami oglądać zaćmienia Słońca.
Zaćmienie Słońca. Co to jest?
Zaćmienie Słońca występuje, gdy Księżyc znajduje się miedzy Ziemią a Słońcem i przesłania tarczę słoneczną. Występują zaćmienia częściowe, całkowite i obrączkowe. Co ważne, zaćmienie Słońca występuje tylko wtedy, gdy księżyc znajduje się w nowiu.
Tym razem nów Księżyca wypada w znaku Skorpiona, więc zodiakarze i zodiakary z pewnością wyjaśnią nam chwilę przed wtorkiem 25 października, jak te dwa zjawiska na siebie wpływają.
Źródło: PAP
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku