Z Wordle znika słowo "PŁÓD". To reakcja na spór o aborcję w USA
"New York Times", który jest właścicielem Wordle, usuwa z łamigłówki słowo "płód". Co stoi za tą decyzją? Gazeta nie chce, aby popularna gra językowa kojarzyła się z bieżącymi wydarzeniami w kraju.
Wordle zdobyło popularność na początku 2022 roku. Mowa o prostej łamigłówce językowej, w której gracz codziennie ma sześć prób na odgadnięcie pięcioliterowego słowa. W lutym twórca Wordle, Joh Wardle, sprzedał grę "The New York Timesowi". Nowy właściciel usunął z łamigłówki kilka kontrowersyjnych haseł jak "dziwka", "niewolnik" i "lincz". Teraz z gry znika kolejne słowo - "płód".
Podobne
- Wordle: masz TYLKO sześć prób dziennie na rozwiązanie zagadki. Dlaczego TO podbija internet?
- Amazon w USA dofinansuje aborcję swoim pracownicom. Jak zrealizować ten benefit?
- Cyberpunk 2077. Ruszyła zbiórką na grę planszową. Cena jeży włosy na głowie
- Gra czy rzeczywistość? Grafika w "Unrecord" wgniata w fotel
- Widzowie wstrzymali oddech. Wszystkie zwiastuny filmów z Super Bowl 2023
Tłem dla decyzji jest spór o aborcję w USA. Portal Politico opublikował projekt wyroku Sądu Najwyższego, zgodnie z którym Sąd ma całkowicie znieść konstytucyjne prawo do aborcji ustanowione przez poprzednie wyroki. Jeśli nowe orzecznictwo wejdzie w życie, prawo do aborcji będą regulowały poszczególne stany. Według szacunków spowoduje to, że aż 26 stanów ograniczy lub zakaże dostępu do aborcji.
"Płód" usunięty, ale nie do końca
- Poważnie traktujemy naszą rolę jako miejsca relaksu i rozrywki, dlatego nie chcemy, aby gra w jakikolwiek sposób kojarzyła się z bieżącymi wydarzeniami w kraju - uzasadnia swoją decyzję nowojorskie przedsiębiorstwo. Mimo że słowo "płód" zniknęło z Wordle, część graczy nadal może je zobaczyć. W tym przypadku zawiniły kwestie techniczne dotyczące odświeżania okien w niektórych przeglądarkach.
Gazeta podkreśla w oświadczeniu, że usunięcie słowa "płód" jest bardzo nietypową okolicznością. Firma obiecała, że podobny przypadek już się nie powtórzy. Deweloperzy pracują nad nową, zmienioną wersją łamigłówki.
Efekt Streisand?
New York Times wywołało swoją decyzją skutek przeciwny do zamierzonego. Gazeta chciała, aby Wordle trzymało dystans od bieżących wydarzeń w kraju, tymczasem media na całym świecie piszą o słowie "płód" w grze Wordle.
Źródła: wirtualnemedia.pl/press.pl/nytimes.com
Popularne
- Czy Kościół w Polsce upada? Wiele na to wskazuje [OPINIA]
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Kara śmierci za aborcję? Temat znów obiektem politycznej manipulacji
- Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
- Homoafera w Konfederacji. Winnicki odpowiada na rzekomy gejowski film
- Platoseksualność. Nowy trend rozgrzewa sieć
- Odkrył powiązania HIGH LEAGUE z Rosją. Malik groził jego matce
- Andrzej Duda beszta mielonkę? Deepfake osiągnął niepokojący poziom