aborcja
Godek i Braun w Ministerstwie Zdrowia. Wyprowadzeni przez policję
Olivia Rodrigo aborcja

Olivia Rodrigo jest za prawem do aborcji: "Ciało kobiety nigdy nie powinno być w rękach polityków"

Źródło zdjęć: © Canva, Instagram, Olivia Rodrigo, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,09.05.2022 15:00

Obywatelki i obywatele Stanów Zjednoczonych walczą o swoje prawo do aborcji. Olivia Rodrigo postanowiła przerwać swój koncert, by wyrazić swój sprzeciw i wesprzeć wszystkich, dla których prawo do bezpiecznej aborcji jest ważne.

Jakiś czas temu Kolorado uchwaliło prawo, dzięki któremu aborcji będzie można dokonać w nieograniczony sposób, właściwie w każdym momencie ciąży. Wszystko przez toczące się w Stanach Zjednoczonych kontrowersje związane z ustawą aborcyjną.

Okazuje się, że nie tylko Polska w ostatnim czasie zmaga się z konserwatywnym podejściem do aborcji. Stany Zjednoczone niedługo może czekać podobny proces. Do sprawy odnoszą się ostatnio nawet największe gwiazdy. Niedawno podczas koncertu zrobiła to Olivia Rodrigo. Piosenkarka jasno poprała prawa aborcyjne.

trwa ładowanie posta...

O co chodzi z aborcją w Stanach Zjednoczonych?

Zanim jednak przejdziemy do ważnego przesłania Rodrigo, trzeba zarysować, o co chodzi z problem dotyczącym aborcji w Stanach Zjednoczonych. Gdy opisywaliśmy przypadek Kolorado, wyjaśnialiśmy, że decyzja gubernatora tego stanu stanowiła pewne zabezpieczenie, bo w wielu miejscach w USA np. na Florydzie dochodzi ostatnio do ograniczenia praw aborcyjnych.

Sąd Najwyższy USA zajmuje się obecnie sprawą dotyczącą aborcji w Missisipi. Wyrok w tej sprawie może ograniczyć przepisy aborcyjne i unieważnić precedens Roe kontra Wade z 1973. To z kolei sprawa, która zagwarantowała obywatelom i obywatelkom USA dostęp do legalnej aborcji.

trwa ładowanie posta...

Choć sprawa wciąż trwa, w Politico opublikowano projekt opinii jednego z sędziów odnoszący się do toczącej się sprawy aborcyjnej. Wynikało z niej, że sędziowie z konserwatywnej większości byli gotowi obalić ustawy dotyczące aborcji w USA m.in. tę, o której pisałam wyżej, czyli Roe przeciwko Wade.

Następnego dnia Sąd Najwyższy potwierdził autentyczność tego dokumentu. Wyrok jeszcze oficjalnie nie zapadł, ale w Stanach Zjednoczonych ostatnio coraz więcej mówi się o dostępie do legalnej aborcji.

Olivia Rodrigo popiera aborcję

Właśnie do tego na swoim koncercie w Waszyngtonie odnosiła się Olivia Rodrigo. Przerywając na chwilę koncert, wyraziła swoje rozczarowanie decyzją Sądu Najwyższego i podkreśliła, jak ważnym prawem jest dostęp kobiet i osób z macicami do legalnej aborcji.

trwa ładowanie posta...

Nie mogę przepuścić okazji, by nie porozmawiać o tym, jak bardzo jestem zrozpaczona tą przypuszczalną decyzją Sądu Najwyższego, dotyczącą unieważnieniu sprawy Roe kontra Wade. Ciało kobiety nigdy nie powinno być w rękach polityków. Mam nadzieję, że uda nam się wzmocnić nasz głos, tak byśmy ochronili nasze prawo do bezpiecznej aborcji - to prawo, o które tak mocno walczyło wiele osób przed nami. To bardzo ważne.

Warto podkreślić, że postawa Rodrigo jest naprawdę ważna i z pewnością dodaje otuchy jej fanom. Mamy jednak nadzieję, że oficjalny i ostateczny wyrok Sądu Najwyższego będzie jednak inny.

trwa ładowanie posta...

Źrodło: Buzzfeed, Twitter, CNN

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jaay,zgłoś
Kobiety byleby tylko nie brać za nic w życiu odpowiedzialności są gotowe mordować nienarodzone dzieci…
Odpowiedz
0like2dislike
Komentarze (1)
arrow
Kościoły zamknięte dla artystów? Grupa katolików w natarciu