Polacy czekają na związki partnerskie

Wysłali petycję do Tuska. Na szali przyszłość tysięcy Polaków

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Weronika Paliczka,
19.12.2023 15:45

Dawid Mycek i Jakub Kwieciński, działacze na rzecz społeczności LGBTQ+, stworzyli petycję na rzecz wprowadzenia związków partnerskich. Dokument zaadresowali do Donalda Tuska.

Wśród licznych obietnic wyborczych Donalda Tuska znalazła się deklaracja wprowadzenia związków partnerskich. Rozwiązanie miało być gotowe 100 dni po objęciu władzy przez Koalicję Obywatelską. Aktywiści Jakub i Dawid dbają o to, aby obietnica stała się rzeczywistością. Zegar nowego premiera nieubłaganie tyka.

W ramach petycji codziennie przez 100 dni Jakub Kwieciński i Dawid Mycek przedstawiają kolejną parę nieheteronormatywną, która opowiada o swoim powodzie za wprowadzeniem związków partnerskich.

Wysłali petycję do Donalda Tuska

Odliczanie zainaugurowali sami założyciele petycji, którzy napisali: "Jesteśmy za wprowadzeniem związków partnerskich w Polsce, bo chcemy we własnym kraju żyć godnie i czuć się bezpiecznie. Nie chcemy żadnych przywilejów - chcemy mieć prawo do informacji medycznej partnera, chcemy móc wspólnie się rozliczać, mieć wspólnotę majątkową, móc odebrać list na poczcie za siebie, czy spełnić choćby tak prozaiczne marzenie jak posiadanie wspólnego nazwiska. Dla tradycyjnych par, te prawa to oczywistość - dla nas to wciąż nieosiągalna potrzeba normalności".

trwa ładowanie posta...

Znasz się na oszczędzaniu? Nie zdobędziesz tutaj 10 punktów

"Po 14 latach wspólnego życia nie chcemy już dłużej być traktowani przez polskie prawo jak dwie obce sobie osoby. To najwyższy czas, aby Polska zauważyła 2 miliony swoich obywateli i zrobiła pierwszy krok w kierunku praw osób LGBTQ+ na drodze do równości małżeńskiej w przyszłości" kontynuują mężczyźni.

Każda para jest związana mniej lub bardziej z show-businessem i światem influencerów. W odliczaniu wzięły udział m.in. Karolina Brzuszczyńska "Way of Blonde" i jej partnerka Agnieszka Skrzeczkowska "Maschines", a także Piotr Charaziński i Piotr Biernacki.

Dlaczego związki partnerskie są tak istotne?

W uzasadnieniu petycji o wprowadzenie związków partnerskich napisano: "Czy wiesz, że na świecie planuje się komercyjne wycieczki na Księżyc, a w Polsce para dwóch chłopaków nie może się wspólnie rozliczać? Czy możesz sobie wyobrazić, że na świecie udało się stworzyć sztuczną trzustkę, a w Polsce dwie kobiety żyjące ze sobą w wieloletnim związku nie mogą dowiedzieć się w szpitalu o zdrowie swojej partnerki?"

"W Polsce jest nas, czyli osób nieheteronormatywnych, około 2 milionów osób i każdy/każda z nas ma swój własny powód, dla którego czeka na tę zmianę. Jedni chcą mieć wreszcie możliwość posiadania wspólnoty majątkowej i wspólnego rozliczania, innym zależy na dostępie do informacji o stanie zdrowia partnerki lub partnera, inni/inne czekają na możliwość dziedziczenia po sobie z mocy prawa, a jeszcze inni/inne chcą po prostu mieć możliwość posiadania wspólnego nazwiska. Bo czemu, nie?"

trwa ładowanie posta...

Jakub i Dawid podkreślają, iż nie sądzą, że Donald Tusk nie wywiąże się z obietnicy. Projekt ustawy dotyczącej związków partnerskich jest gotowy od poprzedniej kadencji Sejmu. Stworzyły go Lewica i Nowoczesna w porozumieniu z organizacjami LGBTQ+. Mężczyźni mają też nadzieję, że ustawa zostanie podpisana przez Andrzeja Dudę, który w 2019 r. podkreślał konieczność stworzenia rozporządzenia dotyczącego osób najbliższych, w którym miało się znaleźć miejsce dla par jednopłciowych.

"Nic jednak o nas bez nas. Wiemy, że odpowiednia motywacja jest ważna tak samo w sporcie jak i w polityce. Tą petycją chcemy zatem tylko dodatkowo zmotywować demokratyczną większość w polskim parlamencie do realizacji obietnicy wprowadzenia związków partnerskich w pierwszych 100 dniach rządu. Pokażmy zatem jak wiele z nas czeka na ich wprowadzenie w naszym kraju i jak bardzo jest to dla nas wszystkich ważna i pilna sprawa. To mały krok dla polityków, a wielki dla całego środowiska LGBTQ+. Te oczywiste rozwiązania nie odbiorą nikomu żadnych praw, a parom jednopłciowym w Polsce pozwolą wreszcie żyć godnie i bezpiecznie. Pokażmy zatem, wraz z naszymi sojusznikami, społeczne poparcie dla tego projektu".

Jakub i Dawid zbierają także pieniądze na obsługę informatyczną akcji "100 dni na związki". Wszystko po to, aby akcja dotarła do jak największego grona odbiorców.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Prol,zgłoś
No to poczekają, jak esbecy na przywrócenie wysokości emerytur i wszyscy mający nadzieję, że nie będą już płacić składki zdrowotnej od dochodu
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
MT 12:31,zgłoś
SLUBY CYWILNE MOZE TAK,
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (3)
Polak,zgłoś
Są ważniejsze sprawy w Polsce niż wasze orjetacje chyba że Tusk chce już zakończyć karierę po 4 latach
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 16