Zbigniew Ziobro atakuje Donalda Tuska AI

Ziobro uderza w Tuska AI. "Nie on to mówi, ale on to będzie robił"

Źródło zdjęć: © East News
Konrad SiwikKonrad Siwik,23.11.2023 14:45

W sieci pojawiło się wygenerowane przez AI fałszywe nagranie przedstawiające Donalda Tuska. Zbigniew Ziobro skomentował deepfake'a, wskazując, co jego zdaniem jest w nim najbardziej wstrząsające.

Sztuczna inteligencja zaliczyła taki progres, że nawet politycy łapią się na deepfejki. Tym razem w butelkę dał się nabić płocki polityk PiS Krzysztof Gorzkowski, który już w przeszłości zalewał sieć niesprawdzonymi rewelacjami dotyczącymi konsekwencji awarii kolektora w warszawskiej oczyszczalni Czajka. We wrześniu 2019 r. swoje twierdzenia o katastrofie ilustrował fałszywymi zdjęciami martwych ryb.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

W końcu się "zreflektował", ale całą winę zrzucił na rybaków. "Witam. Chciałem się usprawiedliwić i przeprosić wszystkich uczestników Twittera, których uciążliwie dotknął wpis o rybach we Wiśle, powiem uczciwie, że zostałem wprowadzony w błąd przez obecnych w Płocku wędkarzy, którzy przesłali mi te zdjęcia. Przepraszam" - Gorzkowski tłumaczył się wówczas na Twitterze.

trwa ładowanie posta...

Polityk PiS powiela dezinformację

Okazuje się jednak, że polityk PiS nie uczy się na własnych błędach. W środę 22 listopada opublikował na X (Twitterze) wygenerowane przez AI fałszywe nagranie przedstawiające Donalda Tuska.

trwa ładowanie posta...

"Drodzy wyborcy PO i całej opozycji, posłuchajcie uważnie, na kogo żeście głosowali. Praca od kwietnia 2024 roku" - zaiksował w opisie nagrania Gorzkowski.

Co takiego mówił na filmiku fałszywy Donald Tusk?

- Już za kilka tygodni obejmę funkcję premiera RP. Chciałem zwrócić się do młodych Polek i Polaków, którzy tak licznie głosowali do późnych godzin. W kwietniu zaczyna się sezon na szparagi w Niemczech. Pragnę zapewnić was, że mój rząd umożliwi wam dobrze płatną pracę u bauerów niemieckich. To już koniec rządów PiS, zatem nie liczcie już na swoich dziadków i babcie. Nie będzie już trzynastek i czternastek, babciowego też, to była ściema - słyszymy na fałszywym nagraniu.

- Ze wszystkich obietnic wyborczych zrobimy tylko to, co zapowiedziała Kamila - wykonamy wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wy, górnicy też możecie już się rozglądać za pracą w Niemczech. Teraz zwrócę się do moich przyjaciół - Liebe Ursula und Angela, ich habe die Arbeit für euch für Deutschland gemacht. Danke - mówi wygenerowany w AI Tusk.

Zbigniew Ziobro uderza w Donalda Tuska AI

Po przesłuchaniu nagrania od razu nad głową powinna zapalić się czerwona lampka. Ale nie u Gorzkowskiego. O tyle dobrze, że Zbigniew Ziobro, który również skomentował na X filmik, wyłapał, iż ma do czynienia z deepfejkiem. Gorzej, że jego zdaniem przekaz jest prawdziwy.

trwa ładowanie posta...

"Wiecie, co jest najbardziej wstrząsające w tym wygenerowanym przez sztuczną inteligencję nagraniu? To nie on to mówi, ale on to będzie robił" - zaiksował Ziobro.

Wiecie, co jest najbardziej wstrząsające w tym wygenerowanym przez Zbigniewa Ziobrę wpisie? To, że ma świadomość, iż ma do czynienia z dezinformacją, ale i tak powiela ją w sieci.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0