ekologia
Uczelnia z Poznania chciała szkolić na zwierzętach. Interweniowali aktywiści
Wody Polskie o suszy

Wody Polskie: Na jednego Polaka przypada trzy razy mniej wody niż na statystycznego Europejczyka

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,05.08.2022 12:00

Susza w Polsce dotyka każdego z nas. Prezes Wód Polskich tłumaczy: "Mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk". Nadzieją retencja wodna?

bGxUFNqr

Susza w Polsce nie powinna być dla nikogo wielkim zaskoczeniem. W tym roku mamy za sobą już dwie fale upałów, stan naszych rzek - delikatnie mówiąc - jest zły, a w wielu miejscach pojawiają się ograniczenia poboru wody.

Problem skomentował prezes Wód Polskich - Przemysław Daca. Ostrzegł, że w przyszłości będziemy mieć jeszcze większe problemy. Wskazuje jednak na rozwiązanie, które może nam po części pomóc poradzić sobie z  problemem.

Szef Wód Polskich o walce z suszą

4 czerwca prezes Wód Polskich wziął udział w rejsie po Wiśle i jednocześnie odpowiadał na pytania dziennikarzy. Przypominał, że w Polsce mamy suszę hydrologiczną, która wynika m.in. z ostatnich wysokich temperatur. Do tego mamy spory problem z zatrzymywaniem wody.

trwa ładowanie posta...

Musimy popracować nad jej racjonalnym gospodarowaniem. Biorąc pod uwagę, że długotrwałych, niezbyt intensywnych opadów raczej ostatnio nie doświadczamy, a do tego zmagamy się z betonozą, woda nie zatrzymuje się w glebie. Według Dacy brakuje nam świadomość, by zmienić podejście.

bGxUFNqt

- Najważniejsza jest świadomość społeczeństwa. Musimy wiedzieć, że mamy trzy razy mniej wody na jednego mieszkańca niż statystyczny Europejczyk - powiedział PAP Daca.

Susza. Wody Polskie pracują nad retencją wody

Nad poprawą sytuacji Wody Polskie pracują od 2020 roku. Wtedy przygotowały, wspierany przez środki unijne, projekt "Stop suszy". Od tamtego roku prowadzony jest projekt retencji korytowej, który polega na odwróceniu funkcji melioracyjnej.

- Mamy również część inwestycyjną. Także od 2020 r. prowadzimy projekt retencji korytowej, który polega na odwróceniu funkcji melioracyjnej. Chodzi o to, żeby infrastruktura, która kiedyś służyła odwadnianiu, teraz była wykorzystywana do nawadniania - mówi Daca.

trwa ładowanie posta...

Wody Polskie uratują nas przed suszą?

Dzięki tym działaniom udało się zwiększyć retencję z 6,5 na 7 proc. Prezes Wód Polskich w rozmowie z "PAP" zaznacza, że zamierza kontynuować ten projekt. Dodaje, że jeśli chcemy przeciwdziałać skutkom suszy, potrzebujemy też więcej zbiorników retencyjnych.

bGxUFNqv

- Kiedyś raczej ich nie budowano - najłatwiej było budować poldery przeciwpowodziowe suche. Ale przygotowany jest już program wieloletni na budowę zbiorników retencyjnych za prawie 10 mld zł - tłumaczy PAP Daca.

trwa ładowanie posta...

Wszystko, o czym mówi Daca, brzmi obiecująco. Oczywiście lepiej byłoby po prostu nie betonować wszystkiego i pozwolić ziemi wchłaniać wodę, ale skoro w wielu miejscach nie ma takich możliwości, to rozwiązania Wód Polskich na pewno są potrzebne i ważne.

bGxUFNqB

Retencja wodna możne naprawdę pomóc nam w walce z suszą, a jak dobrze wiemy, to nie jest tylko krótkotrwały problem. W zasadzie z roku na rok będzie tylko gorzej. Dobrze więc, że w końcu ktoś coś z tym robi.

trwa ładowanie posta...

Źródło: PAP, Radio Kraków

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Freeganka z Biedronki nie dostanie mandatu? Ważna decyzja dla freegan