Piekielne ławki. Sprawdzili, czy da się odpoczywać w betonozie. Spoiler: NIE
Wrocławscy aktywiści postanowili sprawdzić, do jakich temperatur nagrzewają się ławki w upalny dzień. Wyniki eksperymentu wydają się oczywiste, ale dane wciąż szokują i pokazują, że o betonozie trzeba mówić.
Pamiętacie jeszcze czerwcową falę upałów i eksperyment, który przeprowadziła grupa w Czechowicach-Dziedzicach? Społecznicy sprawdzili, jak betonoza, czyli nadmierne, używanie betonu w przestrzeni publicznej, wpływa na temperatury w różnych punktach miasta.
Podobne
- Raport IPCC nie przedstawia się najlepiej. Czy da się coś jeszcze jakoś zmienić?
- Dania przygotowuje się na kryzys klimatyczny i stawia "ławki przyszłości". Potrafilibyście na nie wejść?
- Fala upałów to tylko początek. Ten eksperyment pokazuje, że sami sobie jesteśmy winni
- Pożary w Portugalii. Czy turyści również są zagrożeni?
- Ciepła woda w Bałtyku. Czemu nie ma się z czego cieszyć?
Teraz podobne badania wykonali zrzeszeni w ruchu Akcja Miasto. Sprawdzili, czy jak na jakość naszego relaksu na placach miejskich wpływa temperatura w połączeniu z betonozą. Wyniki może i są oczywiste, ale dane wciąż szokują.
Betonoza kontra życie w mieście. Wrocławscy aktywiści sprawdzają jak żyje się w piekle
Akcja Miasto to działający od ośmiu lat jeden z największy wrocławski ruchów miejskich. Jego eksperyment miał proste założenia. Aktywiści chcieli sprawdzić, jaką temperaturę będą miały ławki w różnych częściach miasta w upalny dzień. Zabrali kamery termowizyjne i udali się na wrocławski rynek.
Jeśli słyszeliście o betonozie, to pewnie zdajecie sobie sprawę, że w miastach w Polsce mamy zbyt mało zielonych przestrzeni, które dają przynoszący ulgę cień. Świadczą o tym, także wyniki tego eksperymentu.
Czy na pewno zieleń obniża temperaturę w mieście? Sprawdziliśmy to wczoraj z kamerą termowizyjną przy 36 st. C. Odwiedziliśmy parki, place zabaw, skwery, Rynek i wiele innych miejsc. W następnych dniach będziemy pokazywać Wam wyniki tego spaceru. Dziś skupmy się na ławkach. Ławki są szczególnie ważne dla osób z ograniczoną mobilnością ruchową, starszych i dzieci. Ale nie tylko! Odpoczynek na ławce przy temperaturze powyżej 30 st. C pomaga każdemu. Ławka na słońcu w upały jest bezużyteczna - czytamy na Facebooku Akcji Miasto.
Ławki nagrzewają się do 60 stopni Celsjusza
Temperatura ławki na Placu Nowy Targ we Wrocławiu przekroczyła 60 st. C. Co gorsza, to miejsce w zasadzie z godziny na godzinę w kamerze będzie wyglądała tylko gorzej.
W końcu żadne drzewo - w okolicy ich brak - nawet częściowo nie osłania jej powierzchni. Dla porównania, tam gdzie była zieleń, temperatura była o połowę niższa. W innym miejscu temperatura ławki przekroczyła 70 st. C. Nie dziwi zatem, że nikt na nich nie siada.
Niby człowiek wiedział, ale i tak się łudził, że będzie choć może odrobinę lepiej. Tak, może wyniki tego eksperymentu są "oczywiste", ale czy gdyby rzeczywiście tak było, to urzędnicy dalej zalewaliby nas betonem? Dopóki betonza trwa, dopóty warto pokazywać, z czym się wiąże.
Źródło: Akcja Miasto, Facebook
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos