Piekielne ławki. Sprawdzili, czy da się odpoczywać w betonozie. Spoiler: NIE
Wrocławscy aktywiści postanowili sprawdzić, do jakich temperatur nagrzewają się ławki w upalny dzień. Wyniki eksperymentu wydają się oczywiste, ale dane wciąż szokują i pokazują, że o betonozie trzeba mówić.
Pamiętacie jeszcze czerwcową falę upałów i eksperyment, który przeprowadziła grupa w Czechowicach-Dziedzicach? Społecznicy sprawdzili, jak betonoza, czyli nadmierne, używanie betonu w przestrzeni publicznej, wpływa na temperatury w różnych punktach miasta.
Podobne
- Raport IPCC nie przedstawia się najlepiej. Czy da się coś jeszcze jakoś zmienić?
- Dania przygotowuje się na kryzys klimatyczny i stawia "ławki przyszłości". Potrafilibyście na nie wejść?
- Fala upałów to tylko początek. Ten eksperyment pokazuje, że sami sobie jesteśmy winni
- Pożary w Portugalii. Czy turyści również są zagrożeni?
- Ciepła woda w Bałtyku. Czemu nie ma się z czego cieszyć?
Teraz podobne badania wykonali zrzeszeni w ruchu Akcja Miasto. Sprawdzili, czy jak na jakość naszego relaksu na placach miejskich wpływa temperatura w połączeniu z betonozą. Wyniki może i są oczywiste, ale dane wciąż szokują.
Betonoza kontra życie w mieście. Wrocławscy aktywiści sprawdzają jak żyje się w piekle
Akcja Miasto to działający od ośmiu lat jeden z największy wrocławski ruchów miejskich. Jego eksperyment miał proste założenia. Aktywiści chcieli sprawdzić, jaką temperaturę będą miały ławki w różnych częściach miasta w upalny dzień. Zabrali kamery termowizyjne i udali się na wrocławski rynek.
Jeśli słyszeliście o betonozie, to pewnie zdajecie sobie sprawę, że w miastach w Polsce mamy zbyt mało zielonych przestrzeni, które dają przynoszący ulgę cień. Świadczą o tym, także wyniki tego eksperymentu.
Ławki nagrzewają się do 60 stopni Celsjusza
Temperatura ławki na Placu Nowy Targ we Wrocławiu przekroczyła 60 st. C. Co gorsza, to miejsce w zasadzie z godziny na godzinę w kamerze będzie wyglądała tylko gorzej.
W końcu żadne drzewo - w okolicy ich brak - nawet częściowo nie osłania jej powierzchni. Dla porównania, tam gdzie była zieleń, temperatura była o połowę niższa. W innym miejscu temperatura ławki przekroczyła 70 st. C. Nie dziwi zatem, że nikt na nich nie siada.
Niby człowiek wiedział, ale i tak się łudził, że będzie choć może odrobinę lepiej. Tak, może wyniki tego eksperymentu są "oczywiste", ale czy gdyby rzeczywiście tak było, to urzędnicy dalej zalewaliby nas betonem? Dopóki betonza trwa, dopóty warto pokazywać, z czym się wiąże.
Źródło: Akcja Miasto, Facebook
Popularne
- Janusz Kowalski wyrzucony z TVP Info. "To draństwo!"
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Polska walczy z powodziami. Barbara Nowak jedynie z Donaldem Tuskiem
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją