ekologia
Protest klimatycznych aktywistów w Warszawie. "Wolimy być nadzy!"
temperatura ławki betonoza

Piekielne ławki. Sprawdzili, czy da się odpoczywać w betonozie. Spoiler: NIE

Źródło zdjęć: © Akcja Miasto, Facebook
Anna RusakAnna Rusak,26.07.2022 12:00

Wrocławscy aktywiści postanowili sprawdzić, do jakich temperatur nagrzewają się ławki w upalny dzień. Wyniki eksperymentu wydają się oczywiste, ale dane wciąż szokują i pokazują, że o betonozie trzeba mówić.

bGyQCdqr

Pamiętacie jeszcze czerwcową falę upałów i eksperyment, który przeprowadziła grupa w Czechowicach-Dziedzicach? Społecznicy sprawdzili, jak betonoza, czyli nadmierne, używanie betonu w przestrzeni publicznej, wpływa na temperatury w różnych punktach miasta.

Teraz podobne badania wykonali zrzeszeni w ruchu Akcja Miasto. Sprawdzili, czy jak na jakość naszego relaksu na placach miejskich wpływa temperatura w połączeniu z betonozą. Wyniki może i są oczywiste, ale dane wciąż szokują.

Betonoza kontra życie w mieście. Wrocławscy aktywiści sprawdzają jak żyje się w piekle

Akcja Miasto to działający od ośmiu lat jeden z największy wrocławski ruchów miejskich. Jego eksperyment miał proste założenia. Aktywiści chcieli sprawdzić, jaką temperaturę będą miały ławki w różnych częściach miasta w upalny dzień. Zabrali kamery termowizyjne i udali się na wrocławski rynek.

bGyQCdqt

Jeśli słyszeliście o betonozie, to pewnie zdajecie sobie sprawę, że w miastach w Polsce mamy zbyt mało zielonych przestrzeni, które dają przynoszący ulgę cień. Świadczą o tym, także wyniki tego eksperymentu.


Czy na pewno zieleń obniża temperaturę w mieście? Sprawdziliśmy to wczoraj z kamerą termowizyjną przy 36 st. C. Odwiedziliśmy parki, place zabaw, skwery, Rynek i wiele innych miejsc. W następnych dniach będziemy pokazywać Wam wyniki tego spaceru. Dziś skupmy się na ławkach. Ławki są szczególnie ważne dla osób z ograniczoną mobilnością ruchową, starszych i dzieci. Ale nie tylko! Odpoczynek na ławce przy temperaturze powyżej 30 st. C pomaga każdemu. Ławka na słońcu w upały jest bezużyteczna - czytamy na Facebooku Akcji Miasto.

trwa ładowanie posta...

Ławki nagrzewają się do 60 stopni Celsjusza

Temperatura ławki na Placu Nowy Targ we Wrocławiu przekroczyła 60 st. C. Co gorsza, to miejsce w zasadzie z godziny na godzinę w kamerze będzie wyglądała tylko gorzej.

bGyQCdqv

W końcu żadne drzewo - w okolicy ich brak - nawet częściowo nie osłania jej powierzchni. Dla porównania, tam gdzie była zieleń, temperatura była o połowę niższa. W innym miejscu temperatura ławki przekroczyła 70 st. C. Nie dziwi zatem, że nikt na nich nie siada.

Niby człowiek wiedział, ale i tak się łudził, że będzie choć może odrobinę lepiej. Tak, może wyniki tego eksperymentu są "oczywiste", ale czy gdyby rzeczywiście tak było, to urzędnicy dalej zalewaliby nas betonem? Dopóki betonza trwa, dopóty warto pokazywać, z czym się wiąże.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Akcja Miasto, Facebook

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Influencerka z radością kopnęła psa. "Przepraszam urażonych"