ekologia
"Ludzie, co z wami?". Apele po porwaniach dzikich jeży
Jak oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę? "30% wody zużytej w gospodarstwie domowym jest spuszczona w toalecie"

Źródło zdjęć: © twitter, warszawa włochy
Anna RusakAnna Rusak,21.07.2022 06:00

Odkręcasz kurek z wodą i nic nie leci? Dostałeś powiadomienie, że w twoim mieście nastąpi przerwa w dostawie wody? Lipcowa fala upałów dotknie nas wszystkich. Jak oszczędzać wodę?

Lipcowa fala upałów właśnie się rozpoczęła. Poziom wody w polskich rzekach i zbiornikach wodnych jest naprawdę dramatycznie niski, o czym pisaliśmy TUTAJ. Wystarczy spojrzeć na San, by zrozumieć, jak ogromny mamy problem.

Wodę na wiele sposobów możemy oszczędzać podczas wykonywania codziennych czynności. Są też dobre sposoby na zatrzymywanie jej w glebie. Wystarczy tylko chcieć.

Kosić czy nie kosić?

Jak oszczędzać wodę? Zaczniemy od tego, czego wielu chyba wciąż nie rozumie, a przynajmniej takie mam wrażenie, bo dźwięk kosiarki jest nieodłącznym elementem moich letnich poranków. Chcecie mieć mniejszy problem z dostępem do wody? Nie koście trawników.

Tak, wiem, że pewnie niektórzy uważają, że lepiej wyglądają wyschnięte kępki resztki trawy niż bujna łąka kwietna, ale jeśli martwi was susza, to naprawdę powinniście zadbać o to, by kosiarka jak najrzadziej dotykała waszych zielonych trawników. Wysokie trawy zapobiegają przesuszeniom gleby i pomagają utrzymać wilgoć.

trwa ładowanie posta...

Jak oszczędzać wodę w domu? Myj się z wiadrem pod prysznicem

Jeśli chodzi o codzienność, to wielu ekspertów od dawna podpowiada, jak oszczędzać wodę podczas codziennych czynności. Arlena Witt, autorka książki "Grama to nie drama", myje się np. z wiadrem pod prysznicem. W ten sposób zbiera wodę, którą potem może wykorzystać np. do podlewana roślin.

Taką miskę możecie umieścić również w zlewie czy umywalce. Brzmi dziwnie? Pewnie trochę tak, ale przecież nie kosztuje nas to zbyt wiele wysiłku, a może naprawdę pomóc oszczędzić wodę.

Podobnie jest ze spuszczaniem wody w toalecie. Niektórzy decydują się na to, by nie spuszczać jej po każdym użyciu, by ograniczyć zużycie bieżącej wody. Jest to może wciąż trochę nietypowe rozwiązanie, ale jak podają synoptycy z IMGW: "Aż 30% wody zużytej w każdym gospodarstwie domowym jest spuszczona w toalecie".

20 sposobów, jak oszczędzać wodę | Vlog #19

Oszczędzanie wody w myjni samochodowej

Może tego nie wiecie (ja też byłam trochę zaskoczona), ale znaczenia ma nawet to, jak myjecie samochód. W ogóle w upały lepiej powstrzymać się przed czyszczeniem auta, ale jeśli już musicie to robić, to skorzystajcie z myjni samochodowej.

Jak podaje PAN, w przydomowym ogródku średnie zużycie wody wynosi 300-400 litrów wody. Gdy korzystacie z myjni - 60-200 litrów. Musicie przyznać, że różnica jest dość znacząca, prawda?

Jak oszczędzać wodę w domu? Zbieraj deszczówkę i podlewaj z głową

Gdy temperatury przekraczają trzydzieści stopni w niektórych miejscach Polski pojawiają się komunikaty o tym, by ograniczyć zużycie bieżącej wody do najpotrzebniejszych czynności i nie używać jej np. do podlewania ogródków. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi deszczówka.

Jak oszczędzać wodę? Jeśli możecie, to po prostu zbierajcie ją i przelewajcie do większego zbiornika. W ten sposób oszczędzicie wodę i sprawicie, że wasze przesuszone rośliny będą miały co pić. Istotny jest też sposób podlewania roślin.

Ważne, by robić to wieczorem (wtedy woda tak szybko nie wyparuje), a strumień kierować wprost na łodygę, dzięki czemu od razu dotrze do systemu korzeniowego. Pomocna może okazać się też ściółka, która zmniejsza parowanie wody.

trwa ładowanie posta...

Jak oszczędzać wodę w domu? Wszystkie drobne czynności mają znacznie

Jak oszczędzać wodę bez wysiłku? Zaczniemy od sprawy najprostszych, czyli od drobnego, domowego oszczędzania bieżącej wody.

Zakręcanie wody z kranu, podczas mycia zębów czy mycia rąk. Krótkie prysznice. Podlewanie roślin wodą, której używało się do gotowania np. warzyw (ważne – nie może być osolona!). Oszczędzanie wody jest naprawdę proste.

Dla przykładu powiem o tym, co robię ja. Ze względu na to, że kawę piję z dripa, muszę przelewać filtr sporą ilością wody. Zamiast wylać ją do zlewu, zostawiamw oddzielnym dzbanku, a potem używam do podlewania kwiatów. Zużycie wody dzięki temu jest po prostu mniejsze.

trwa ładowanie posta...

Brzmi banalnie? Pewnie. Rzecz w tym, że to właśnie te wszystkie drobne rzeczy mają znaczenie. Myślę, że jeśli uważnie przyjrzycie się swojej codzienności, to znajdziecie co najmniej kilka takich momentów, w którym właśnie w tak prosty sposób możecie zaoszczędzić wodę.

Zaczynając od skrócenia czasu pod prysznicem, kończąc na zbieraniu wody do miski - im bardziej będziemy się starać, tym wizja walk o wodę, będzie choć trochę odleglejsza.

Ocieplenie klimatu z pewnością sprawi, że ze stanem wody z roku na rok będą tylko gorzej. Przypominam, że tak źle jak w tym roku z naszymi zbiornikami wodnymi jeszcze nie było. Pisaliśmy o tym w poprzednim tekście dotyczącym suszy.

Zasoby wody zależą od nas. A bez niej nie przetrwamy.

Źródło: IMGW, PAN, Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Styl eco,zgłoś
Od kilku lat wchodzę pod prysznic z wiaderkiem. Mam ogrzewacz przepływowy i zimną czystà wodę zbieram i wykorzystuję. Wodę z mycia naczyń spłukuje toaletę, piję „ kranowianke „
Odpowiedz
1like1dislike
Babcia,zgłoś
Rozumiem , że trzeba oszczędzać wodę ale nie w WC - już nie raz zdarzyło mi się wejść do WC u takich oszczędzających wodę !!! Muszla pełna odchodów, bo spuszczają wodę raz na dzień!!!! I wcale nie chodzi o oszczędzanie wody a o obniżenie rachunków za wodę ! Dziwne, bo to u bogatych bywa - biedota spuszcza wodę w WC i u nich jest czyst i nie śmierdzi!
Odpowiedz
2like1dislike
Komentarze (2)
arrow
Polska "wygrała" w kolejnym rankingu wstydu. To się nie opłaca