ekologia
Czy Kim Kardashian naciąga fanów na produkty Skims?
upusty ścieków do rzek

Rzeki zanieczyszczane ściekami. Wody Polskie podają alarmujące dane

Źródło zdjęć: © Canva, IRME, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,24.08.2022 14:00

Wody Polskie opublikowały wyniki kontroli upustów ściekowych wzdłuż rzek. Powiedzieć, że te dane są alarmujące, to stanowczo za mało.

Katastrofa ekologiczna na Odrze sprawiła, że osoby odpowiedzialne za stan wód  zaczęły w końcu zastanawiać się nad ich czystością. Pod lupę poszedł m.in. potok w hotelu Arłamów.

Wody Polskie zaczęły sprawdzać, jak wygląda upust ściekowy wzdłuż rzek. Dane, którymi się podzielili, są szokujące.

Polskie rzeki zanieczyszczane ściekami

Wody Polskie na konferencji prasowej podzieliły się dość niepokojącymi wynikami swoich kontroli, które - jak twierdzą - prowadzą od 2021 roku. Badania przeprowadzone przy upustach ściekowych wzdłuż rzek wykazały, że ok. 1400 rur nie ma aktualnego pozwolenia na odprowadzanie ścieków w tym miejscu.

"Od 2021 r. prowadzimy akcję identyfikacji i monitoringu wszystkich upustów ściekowych wzdłuż naszych rzek. Sprawdziliśmy i skontrolowaliśmy ponad 17 tys. tego typu wylotów - ok. 1400 rur nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków. Jeśli chodzi o Odrę, tych przypadków stwierdziliśmy 282" - poinformował, cytowany przez PAP, Krzysztof Woś, p.o. prezesa Wód Polskich.

trwa ładowanie posta...

Wody Polskie wszczęły procedury wyjaśniające, które maja pokazać, skąd zostały poprowadzone te zagrażające rzekom rury. Woś podaje, że 57 przypadków tych nadużyć zostało zgłoszonych na policję.

"Gospodarka wodna potrzebuje wody"

Na konferencji był obecny również wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Poinformował, że przygotowywana jest specustawa, która będzie obejmowała m.in. wzmocnienie monitoringu wód i rekompensacje finansowe dla osób, które najbardziej ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze.

Biorąc jednak pod uwagę, że p.o. prezesa Wód Polskich na tej samej konferencji stwierdził, że "Gospodarka wodna potrzebuje wody", te zmiany, które miałyby polepszyć stan naszych rzek, szybko nie nadejdą. W końcu chyba o tym, że wszyscy potrzebujemy czystych i zadbanych rzek, wiadomo od dawna, prawda? Szkoda, że osoby zajmujące się stanem wód, dopiero teraz dzielą się z nami tak oczywistymi stwierdzeniami.

trwa ładowanie posta...

- Gospodarka wodna potrzebuje wody. Widzimy to zwłaszcza w tym roku, kiedy na naszych rzekach obserwujemy katastrofalnie niskie stany wody i jednocześnie bardzo wysokie temperatury tej wody – twierdzi Woś.

Wciąż niestety nie ma oficjalnych informacji, które wyjaśniałyby, co stało się z Odrą i kto odpowiada za jej zatrucie. Jedynym "dobrem" wynikającym z całej sytuacji są chyba właśnie te wzmożone kontrole. Szkoda, że do ich gruntownego przeprowadzenia doprowadziła tak wielka katastrofa.

trwa ładowanie posta...

Źródło: PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Kasia,zgłoś
Podziękować można lewicy, która tak kocha zatruwać rzeki. To już druga…
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
Będzie powtórka katastrofy na Odrze? Niemcy alarmują