społeczeństwo
Mobbing w znanej sieciówce odzieżowej? Mamy komentarz marki
Dzień matki

W Dzień Matki przypominamy - nie każda z nas chce i może być mamą

Źródło zdjęć: © canva, twitter
Anna RusakAnna Rusak,26.05.2022 09:31

Dzień Mamy to laurki, szkolne przedstawienia i życzenia przez telefon. To też moment, w którym warto sobie zadać pytanie, czego my same chcemy. Czy chcemy być matkami? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każda z nas i ta decyzja nie powinna obchodzić absolutnie nikogo.

Schemat jest w zasadzie taki sam i najczęściej powtarza się, gdy pojawiasz się na rodzinnym spotkaniu. Bez znaczenia, czy widzieli cię rok, pół roku temu, czy dziesięć lat temu. Pytanie pozostaje niezmienne: "A kiedy dziecko"?

Jeśli jesteś kobietą, identyfikujesz się jako kobieta, to wiesz, że zostałaś stworzona tylko do jednego: żeby rodzić dzieci. Dla wielu nie ma innej opcji i to chyba jasno wynika z tego natrętnego i beznadziejnego pytania. Dzisiaj w Dzień Matki chcielibyśmy delikatnie przypomnieć, że to nieprawda.

trwa ładowanie posta...

Dzień Matki, czyli nie wszystkie musimy chcieć być mamami

Zaznaczmy może na początku, że nikt nie zamierza krytykować tego święta. Dzień Matki to oczywiście ważne święto w naszym kalendarzu, szczególnie dla tych z nas, dla których mamy są ważne. Opcji jest jednak naprawdę mnóstwo i chyba warto sobie tego dnia uświadomić, że nie wszystkie nasze drogi muszą prowadzić do rodzicielstwa.

Powodów może być mnóstwo. Można chociażby, tak jak Weronika Truszczyńska, po prostu tych dzieci nie chcieć. Niektórzy są tego absolutnie pewni od dawna. Nie chcą mieć dziecka, bo wiedzą, że jest to jakieś ograniczenie. Ograniczenie, które sprawi, że będzie trzeba zrezygnować z tego obecnego życia, które przecież lubią.

Ja przyznaję, że czuję się szczęśliwa i zadowolona z miejsca, w którym jestem w życiu. Robię dużo fajnych rzeczy, spełniam się podróżniczo i zawodowo i nie chcę z tego rezygnować na rzecz tego, żeby mieć więcej przestrzeni dla „potencjalnego dziecka".

trwa ładowanie posta...

Nie chcę dzieci, bo ich po prostu nie lubię

Można też - tak wiem, to pewnie dla niektórych szokujące - nie lubić dzieci. Nie, nie wszystkie kobiety mają "instynkt macierzyński" i marzą tylko o tym, by trzymać jakiekolwiek dziecko w ramionach. Niektóre z nas po prostu za dziećmi nie przepadają i tyle.

Nikogo nie dziwi, że niektórzy mężczyźni nie zajmują się dziećmi, nie marzą o tym, by spędzać z nimi każdą sekundę życia. Dlaczego więc, gdy podobne słowa padają z ust kobiety, nagle się oburzamy? Tylko dlatego, że przez lata patriarchat wmawiał nam, że tak trzeba.

trwa ładowanie posta...

Nie chcę dzieci, bo mamy kryzys klimatyczny

Osoby, które zdają sobie sprawę z kryzysu klimatycznego i śledzą sprawę na bieżąco, też bardzo często twierdzą, że w obecnych czasach nie chcą zdecydować się na dziecko. Dlaczego? Po prostu dlatego, że przyszłość i życie tych dzieci byłoby niepewne.

To nie jest tak, że w ogóle ich nie chcą. Po prostu wiedzą, że posiadanie dziecka jest nieekologiczne i nie zamierzają go narażać na chociażby np. uczestniczenie w przyszłych walkach o wodę. Nie, to nie jest jakiś "wymysł" lewicy. O takich tendencjach wśród młodych mówią też najnowsze badania.

trwa ładowanie posta...

Nie chcę dzieci, bo wiem, że to idealizowany stan

Niektórzy, tak jak Abby Ramsey, która dzięki zabiegowi już nigdy nie zostanie mamą, po prostu wiedzą, że bycie rodzicem to konstrukt społeczny, w który nie chcą się wpisywać. Bycie matką po prostu nie jest dla nich i na swoje życie mają trochę inne plany.

Abby chociażby wie też, że nie wszyscy tak naprawdę cieszą się z tego, że zostali rodzicami. Część z nas decyduje się na to, bo "tak wypada". Lepiej więc chyba czasem nie zostać taką mamą i nie unieszczęśliwiać tym samym siebie i swojego ewentualnego dziecka?


Myślę, że wiele osób ignoruje to, że czasami ludzie żałują, że zostali rodzicami. Nie zdarza się to rzadko, choć jest to temat tabu. Szczerze myślę, że powinniśmy więcej mówić o żalu związanym z byciem rodzicem, zamiast udawać, że rodzicielstwo jest doskonałe i magiczne.

trwa ładowanie posta...

Nie chcę mieć dzieci, bo w Polsce strach rodzić

Oczywiście nie można pominąć też tego aspektu, czyli aborcji. Część z nas naprawdę nie chce zostać matkami, bo po prostu boi się tego, że gdyby coś poszło nie tak, nie będzie mogła się z tego wycofać.

Naprawdę niewiele kobiet jest gotowych przypłacić śmiercią za tę chęć posiadania dziecka, a przypominam, że niestety do takich przypadków już dochodziło. Kobiety najzwyczajniej w świecie powinny móc decydować o swoim ciele i to "bycie mamą" jest tego częścią.

trwa ładowanie posta...

Dzień Matki to dla niektórych koszmar

Już nie wspomnę tu o tych wszystkich kobietach, które dzieci po prostu mieć nie mogą i wszystkie te "życzliwe" pytania: "A kiedy dziecko?" powodują w nich naprawdę wiele bólu. Może zanim zadamy takie pytanie naprawdę powinniśmy zastanowić się, czemu tak bardzo interesuje nas macica drugiej kobiety?

Tak, Dzień Matki to ważny, piękny dzień dla wielu z nas. Tak, w ogóle nie musicie chcieć go obchodzić. Co więcej, w ogóle nie musicie chcieć być mamą w przyszłości i nie ma w tym zupełnie niczego złego. Powodów takiej decyzji, jak widzicie, może być naprawdę wiele i dopóki są one zgodne z wami, to nikogo nie powinno to obchodzić.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Aleksandta,zgłoś
Co za bzdura ja pracuje w służbie zdrowia można na różne sposoby się spełniać.Moja misja jest pomoc chorym ludzia dla mnie to moja jedyna misja matka nie chce byc I już.A wam się nie podoba to dobrze my bezdzietne kobiety nie mamy potrzeby by się wami głupie nie tolerancyjne baby przejmować.Madre matki zrozumieją że można nie chcieć dziecka skoro ma się taki wybór!!!!
Odpowiedz
1like0dislike
Feministka,zgłoś
Brawo za artykuł ja też 34 lata maz i ja nie chcemy dzieci mądre matki to zaakceptują a ograniczony i umysłowo dewotkami po stronie pisu nie należy się przejmować.
Odpowiedz
2like0dislike
Jaay,zgłoś
Kobieta, która nie zostanie matką nie ma szans na spełnienie się w życiu.
Odpowiedz
1like6dislike
Komentarze (3)
arrow
Rekolekcje w Toruniu to nic złego? Kontrowersyjna wypowiedź wicekuratorki