Nie dla wszystkich Dzień Matki jest radosny

Dzień Matki nie dla wszystkich. Cierpią i mamy, i dzieci

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
25.05.2023 15:15

Dzień Matki to miła okazja, żeby wyrazić wdzięczność i miłość dla mam. Jednak dla wielu osób ten dzień może być wyjątkowo trudny.

Bycie matką to wielka odpowiedzialność i mnóstwo ciężkiej, a nie zawsze docenianej pracy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, łączy się również z ogromem miłości, wdzięczności i radości. Dla wielu osób Dzień Matki jest momentem celebracji ich relacji z mamami. Są też jednak osoby, którym ta okazja przypomina o braku matki lub o tym, jak nieidealna jest ich relacja z rodzicielką.

Przez to jak ważne są dla ludzi relacje z mamami, często należą one do najbardziej skomplikowanych. Rodzimy się całkowicie zależni od rodziców i "zaprogramowani" na budowanie z nimi bliskich i bezpiecznych relacji. Niestety, z najróżniejszych powodów, nie zawsze opiekunowie są w stanie adekwatnie odpowiedzieć na te potrzeby.

trwa ładowanie posta...

Na TikToku jest dużo szczerych wyznań wokół tematu nie utrzymywania kontaktu z matkami. Wypowiadają się zarówno dzieci, które zdecydowały się postąpić w ten sposób, jak i matki, które często nie rozumieją takiej decyzji. Ten najbardziej drastyczny krok jest zazwyczaj obciążony dużym niezrozumieniem ze strony społeczeństwa.

Warto podkreślić, że często kulturowa gloryfikacja macierzyństwa nie idzie w parze z zapewnianiem matkom wystarczającego wsparcia ekonomicznego, społecznego i emocjonalnego. W kulturach stawiających macierzyństwo na piedestale zerwanie kontaktu z matką jest ostatecznością. Jednak dla niektórych dzieci bywa bolesną koniecznością.

W 2022 r. duże emocje wywołała autobiografia dziecięcej aktorki Jennette McCurdy. Już sam tytuł "Cieszę się, że moja mama umarła" był dla wielu osób absolutnie nie do przyjęcia. McCurdy mierzy się w książce z traumatyczną relacją z matką i jej skutkami m.in. w postaci zaburzeń odżywiania i nałogów.

Dzień Matki może być okazją do refleksji

Doceniając w Dzień Matki i w każdy inny dzień wyjątkową rolę mam w życiu dzieci, warto przypomnieć ludową mądrość: "It takes a village to raise a child". Potrzeba wioski do wychowania dziecka. W zatomizowanych społeczeństwach matki często mierzą się z wielkimi oczekiwaniami przy jednoczesnym braku adekwatnego wsparcia.

Jako dorośli mamy też możliwość przepracowania relacji z rodzicami przy wsparciu specjalistów, które często nie było dostępne dla poprzednich pokoleń. Polecamy w tym temacie odcinek podcastu psycholożki Marty Niedźwiedzkiej "O Zmierzchu". Jego tytuł to: "Od mojej starej, to się odczep. I od starego też."

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0