ekologia
Tysiące pingwinów zagrożonych. W tle śmiertelny wirus
Klimat

Młodzi nie chcą mieć dzieci przez kryzys klimatyczny - dowodzą naukowcy

Źródło zdjęć: © canva, Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,16.09.2021 14:45

Sądzą, że świat jest skazany na zagładę, a rządzący nic z tym nie robią, dlatego nie zamierzają mieć dzieci. Badania pokazują, jak kryzys klimatyczny wpływa na młodych

Temat nieposiadania dzieci przez młodych poruszaliśmy, gdy Weronika Truszczyńska dzieliła się swoimi powodami, które stoją za taką decyzją z jej strony. Jeśli wtedy wydawało się Wam, że jest jedną z nielicznych, to może zainteresuje Was to, do czego doszli naukowcy.

Przeprowadzone przez Bath University badania dotyczyły katastrofy klimatycznej, ale nie koncentrowały się na tym, jaki wpływ ma na nią mięso czy plastik. Naukowcy i naukowczynie skupili się na ludziach, a konkretniej na grupie 10 tysięcy osób w wieku od 16 do 25 lat.

Nie chcą mieć dzieci

Młodzi z 10 krajów - m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Portugalii - odpowiadali na pytania dotyczące ich samopoczucia i planów związanych z kryzysem klimatycznym. I cóż, jak możecie się domyślić, większość z nich nie widzi przyszłości w jasnych barwach.

W związku z niepewną przyszłością i brakiem reakcji ze strony rządzących aż 40% młodych ludzi nie chce mieć dzieci. Stres, związany z niejasną przyszłością, zwiększa też u nich ryzyko problemów psychicznych i fizycznych. Większość z nich odczuwa strach, złość, niepokój i smutek, a ¾ uważa, że przyszłość jest przerażająca.


"Nie chcę umierać, ale nie chcę żyć w świecie, który nie dba o dzieci i zwierzęta"

- BBC

Boją się przyszłości

50% młodych osób cierpi w związku z towarzyszącym im lękiem klimatycznym, a 45% z nich uważa, że negatywnie oddziałuje on na ich codzienne życie. Kryzys wpływa więc i na ich aktualną sytuację, i na przyszłą. O ile jakakolwiek przyszłość będzie im dana - ponad połowa badanych uważa, że ludzkość jest skazana na zagładę.


"Społeczeństwo mówi mi, że ten niepokój jest irracjonalnym lękiem, który należy przezwyciężyć, który można "naprawić" medytacją i zdrowymi mechanizmami radzenia sobie z niepokojem. U podstaw naszego lęku klimatycznego leży głęboko zakorzenione poczucie zdrady z powodu bezczynności rządu".

- The Guardian
trwa ładowanie posta...

Rządzący nie reagują odpowiednio

Wielu młodych ludzi czuje się ignorowanych i porzuconych przez polityków, dlatego muszą działać na własną rękę - wystarczy tu wspomnieć o działaniach Grety Thunberg czy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Przypominam też o ostatnich, ignoranckich słowach Leszka Balcerowicza, które padły podczas Campusu Polska Przyszłość.


"Dla młodych sprawa wygląda inaczej - dla nas zniszczenie planety jest osobistą sprawą".

- BBC
trwa ładowanie posta...

Co więcej, okazuje się, że poziom lęku jest wyższy w krajach, w których polityka klimatyczna jest słabsza. Najbardziej zaniepokojonym krajem okazała się Portugalia - niedawno dotknięta przez liczne pożary. Autorka badań w rozmowie dla BBC News tak odniosła się do wyników:


"To pokazuje, że niepokój ekologiczny nie dotyczy wyłącznie kwestii dotyczących niszczenia środowiska, ale jest nierozerwalnie związany z bezczynnością rządu w sprawie zmian klimatycznych. Młodzi czują się opuszczeni i zdradzeni przez rządzących".

- BBC

Zacznijcie coś robić, to nie są ideologiczne żarty

Jak widzicie to, jak rządzący reagują na zmiany klimatyczne, sposób w jaki podchodzą do badań naukowych i ich działania, mają bezpośredni wpływ nie tylko na to, jak w przyszłości będzie wyglądała nasza planeta. Również na to, jak czują się, żyjący na niej młodzi ludzie.

trwa ładowanie posta...

My jednak, w naszej kochanej Polsce, zamiast tego wolimy wygłaszać pieśni pochwalne na temat węgla i ignorować światowe raporty. Jeśli naprawdę chcecie - a powinniście chcieć, bo w końcu to my jesteśmy "przyszłością narodu" - żebyśmy czuli się dobrze i w ogóle rozważyli posiadanie jakichkolwiek dzieci, zróbcie w końcu coś, co poprawi naszą sytuację. Dla Was może jeszcze nie jest za późno, ale dla nas na pewno już jest.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Lody z wodorostów. Wegańska alternatywa na upalne dni