sport
Wyzywał uczniów od "pedałów". Kuratorium nie widzi problemu
Naomi Osaka zdrowie psychiczne

Naomi Osaka: zdrowie psychiczne sportowców jest ignorowane

Źródło zdjęć: © AndrewHenkelman, CC, The late show, Wikipedia, Youtube
Anna RusakAnna Rusak,12.12.2022 13:30

Naomi Osaka opowiada o przerwie od tenisa, którą zrobiła, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne. - Organizatorzy zawodów ignorują zdrowie psychiczne zawodników. Czułam, że przerwa była konieczna. Byłam wtedy trochę tym zawstydzona, bo wszyscy mówią, że jako sportowiec masz być silna i wszystko pokonywać - mówi tenisistka w programie "The Late Show".

W maju 2021 roku Naomi Osaka, czyli 25-letnia japońska tenisistka, wycofała się z udziału we French Open ze względu na depresjęnapady lęku, które towarzyszył jej od 2018 roku. Parę miesięcy później, po przegranej trzeciej rundzie US Open, powiedziała, że znowu rozważa przerwę, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Naomi Osaka w "The Late Show": środowisko sportowe nie wspiera zdrowia psychicznego

Naomi Osaka pojawiła się w programie w "The Late Show" i była gościną Stephena Colberta. Przyznała, że wstydziła się tego, że zatroszczyła się o swoje zdrowie psychiczne, bo od zawsze słyszała, że sportowcy powinni być silni.

- Po prostu od zawsze uczono mnie, że trzeba trzymać się planu i przechodzić przez trudności. To ważna lekcja, ale w końcu zadałam sobie pytanie: "Właściwie dlaczego?". Jeśli tak się [źle] czuje, to muszę się tym zająć i wszystko naprawić i dopiero wtedy dojdę do celu – powiedziała w rozmowie w "The Late Show" Naomi.

trwa ładowanie posta...

Osaka przyznaje też, że organizatorzy zawodów niezbyt przejmują się zdrowiem psychicznym zawodników. Ona jednak uważa, że czasem warto zrobić sobie przerwę i zająć się sobą, zdrowiem i uczuciami.

- Organizatorzy ignorują zdrowie psychiczne zawodników. Czułam, że przerwa była konieczna. Byłam wtedy trochę tym zawstydzona, bo wszyscy mówią, że jako sportowiec masz być silna i wszystko pokonywać. Myślę, że nauczyłam się, że czasem trzeba przemyśleć pewne sprawy i uczucia, by wrócić silniejszą. W tym czasie wiele się nauczyłam i nie chciałbym, żeby było inaczej - dodała tenisistka. 

Naomi Osaka o zdrowiu psychicznym: Wspierali mnie inni sportowcy

Osaka w rozmowie przyznaje też, że gdy w 2021 postanowiła zrobić sobie przerwę od tenisa, dostała wiele słów wsparcia od innych sportowców. Gdy później pojawiła się na igrzyskach olimpijskich w Tokio, ci przychodzili, by z nią porozmawiać, wesprzeć.

trwa ładowanie posta...

- Przez pewien czas po tym wszystkim, co stało się na French Open, jedynie leżałam w domu. Później pojechałam na igrzyska olimpijskie i wielu sportowców przychodziło, by ze mną porozmawiać. Byłam tym zaskoczona i jednocześnie czułam się zaszczycona, bo to ludzie, których widywałam tylko w telewizji. Czułam wsparcie i byłam z tego powodu bardzo wdzięczna - dodaje Osaka.

Wygląda na to, że powoli zmienia się narracja wokół sportowców. Ci, coraz częściej przyznają się do słabości i do tego, jak dramatycznie dużo wyrzeczeń kosztuje ich zawodowy sport. Przypomnijmy, że Simone Biles, gimnastyczka ze Stanów Zjednoczonych, również zrezygnowała z zawodów, by zając się swoim zdrowiem psychicznym. Zainspirowała ją do tego właśnie Naomi Osaka.

Superstar Tennis Champ Naomi Osaka On The Joys Of Going Unrecognized In Public

Źródło: The Late Show, Insider

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Transpłciowe kobiety wykluczone. Światowa Lekkoatletyka jest transfobiczna?