FINA: transpłciowe pływaczki mogą brać udział w zawodach. Jest jeden haczyk
FINA ogłosiła nową politykę, która dopuszcza do udziału w zawodach transpłciowe pływaczki i pływaków. Są jednak pewne ograniczenia, a mimo to najsławniejsza transpłciowa pływaczka została właśnie zdyskwalifikowana z kategorii kobiet.
Choć udział osób LGBTQ+ w sporcie jest coraz wyraźniejszy, to część osób z tej społeczności wciąż w nie pełnym stopniu może uczestniczyć w zawodach. Szczególnie problematyczny jest udział transpłciowych zawodniczek i zawodników.
Podobne
- Transpłciowe kobiety wykluczone. Światowa Lekkoatletyka jest transfobiczna?
- Transpłciowe zawodniczki szachowe wykluczone. Boją się ich inteligencji?
- Osoby transpłciowe w sporcie bez specjalnych testów? Są nowe zasady od Komitetu Olimpijskiego
- Tajlandia legalizuje związki jednopłciowe. Jest jeden przykry haczyk
- Boris Johnson o decyzji organizacji FINA: istnieje różnica między byciem kobietą a kobietą trans
Teraz ma się to zmienić. Międzynarodowa Federacja Pływacka FINA zagłosowała w Budapeszcie nad udziałem osób LGTQ+ w zawodach. Teraz transpłciowe pływaczki będą mogły w nich uczestniczyć, ale jest jeden haczyk.
FINA: transpłciowe zawodniczki dopuszczone do zawodów
Już w zeszłym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski stwierdził, że dodatkowe badania osób transpłciowych i interpłciowych, które sprawdzają m.in. poziom testosteronu, nie powinny mieć już miejsca. Przygotował też dziesięciopunktowy dokument, który ma zmienić nasze podejście do takich osób w sporcie, a szczegóły znajdziecie w naszym artykule na ten temat.
FINA poszła o krok dalej i zagłosowała za dopuszczeniem transpłciowych sportsmenek do zawodów. Na specjalnym kongresie podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie członkowie ponad 70 procent federacji członkowskich przyjęli nową politykę włączenia osób LGBTQ+ do rozgrywek sportowych
Wszyscy sportowcy są mile widziani w FINA. Stworzenie kategorii "otwartej" oznacza, że każdy będzie miał możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie.
Transpłciowe osoby mogą wziąć udział w zawodach, ale jest haczyk
Ich dopuszczenie do zawodów jednak nie będzie bezwarunkowe i proste. Transpłciowe osoby będą mogły wziąć w nich udział tylko jeśli przed skończeniem dwunastego roku życia ukończą proces korekty płci. Warunkiem jest "niedoświadczenie żadnego etapu męskiego dojrzewania".
Oznacza to, że Lia Thomas, która była pierwszą transpłciową pływaczką, która wygrała w USA uniwersyteckie zawody w pływaniu, nie będzie mogła wystartować w kategorii kobiet na żadnych zawodach.
FINA zamierza też pracować nad ustanowieniem nowej, otwartej kategorii zawodów, która byłaby otwarta na wszystkich sportowców i sportsmenek. W tej kategorii w rywalizacji udział mogłyby brać udział wszystkie osoby bez względu na płeć prawną czy tożsamość płciową.
Penn swimmer Lia Thomas opens up about being the 1st transgender D-I athlete to win an NCAA title
Udział osób transpłciowych w zawodach sportowych
Udział osób transpłciowych w zawodach sportowych wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Przeciwnicy uważają, że ich obecność drastycznie zmniejsza szansę osób cispłciowych. Niektórzy obawiają się też, że takie rozporządzenia mogą zostać niewłaściwe wykorzystane przez osoby szkolące młodych pływaków i pływaczki.
Zwolennicy uczestnictwa osób transpłciowych w sporcie podkreślają, że osoby LGBTQ+ powinny być traktowane w taki sam sposób, jak wszyscy i to w każdym aspekcie. Zawody sportowe nie powinny być tu żadnym wyjątkiem.
Źródło: Independent
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos