Grenlandia się topi

To koniec Grenlandii? W trzy dni stopiło się tyle wody, że można by nią wypełnić 7 mln basenów olimpijskich

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,22.07.2022 14:30

Krysz klimatyczny i ocieplenie klimatu to nie żarty. Wystarczy spojrzeć na to, co w trzy dni wydarzyło się na Grenlandii, by się o tym przekonać. Stopiło się tam tyle lodu, że wodą można byłoby wypełnić 7,2 mln basenów olimpijskich.

Jeszcze niedawno cieszyliśmy się, że na Grenlandii naukowcy odkryli niedźwiedzie polarne, które najprawdopodobniej będą w stanie przetrwać kryzys klimatyczny. Teraz nie mamy już tak optymistycznych wieści.

Kilka dni temu w północnej części Grenlandii zanotowano nietypowo wysokie temperatury. Doszło do gwałtownego topnienia pokrywy lodowej. Wodą, która uwolniła się w tym procesie, można by było zapełnić 7,2 mln basenów olimpijskich.

Pokrywa lodowa w Grenlandii topnieje w zastraszającym tempie

Między 15 a 17 lipca na tym obszarze doszło do nietypowego podwyższenia się temperatury.

'Deeply concerning to scientists': Greenland's ice is rapidly melting in warm weather

W lipcu zeszłego roku w tym regionie termometry pokazywały dziewięć stopni Celsjusza. W tym badacze odnotowali wzrost aż o sześć stopni, co oczywiście wpłynęło na pokrywę lodową Grenlandii, która zaczęła się gwałtownie topić.

CNN opublikowało przerażające dane z National Snow and Ice Data Center, czyli amerykańskiego centrum badawczego. Wychodzi na to, że w ciągu tych trzech dni topiło się po 6 miliardów ton wody dziennie. Taka jej ilość byłaby w stanie wypełnić powierzchnię trochę ponad siedmiu milionów basenów olimpijskich. Naukowcy podają dokładną liczbę - 7,2 mln basenów.

Grenlandia topnieje i to nasza wina

Jeśli ktoś myśli, że to tylko pogoda i nic wielkiego się nie dzieje, to jest w błędzie. Naukowcy przyznają, że takie zmiany temperatury są bardzo nietypowe i niepokojące. Choć lodowce topnieją od lat, to do tej pory proces nie był aż tak gwałtowny.


Biorąc pod uwagę średnie klimatyczne z ostatnich trzydziestu, czterdziestu lat, to topnienie lodu na północy Grenlandii, które zanotowaliśmy w zeszłym tygodniu, nie jest normalne. Topnienie przyspiesza, a to wydarzenie było naprawdę gwałtowne.

- CNN
trwa ładowanie posta...

Co będzie dalej? Jeśli mam być szczera, to w zasadzie nie ma już zbytnio nadziei, że będzie lepiej. W 2020 roku naukowcy odkryli, że pokrywa lodowa Grenlandii stopiła się już w takim stopniu, że nie będzie można jej w żaden sposób przywrócić do pierwotnej formy.

Naukowcy z Ohio State University twierdzą nawet, że żadne nasze wysiłki nie zatrzymają już tego procesu. Przewidywania badaczy pokazują, że jeśli cały lód zamieni się w wodę, to poziom mórz na świcie podniesie się o 7,5 metra.

Wyobrażacie sobie taką rzeczywistość? Ja nie i bardzo chciałabym napisać, że możemy coś rzeczywiście zmienić. W tym wypadku pozostaje nam chyba jednak tylko liczyć na te przystosowane do zmian klimatycznych niedźwiedzie. Może chociaż one przeżyją tę katastrofę…

Źródło: CNN

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0