ekologia
Protest klimatycznych aktywistów w Warszawie. "Wolimy być nadzy!"
Grenlandia się topi

To koniec Grenlandii? W trzy dni stopiło się tyle wody, że można by nią wypełnić 7 mln basenów olimpijskich

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,22.07.2022 12:30

Krysz klimatyczny i ocieplenie klimatu to nie żarty. Wystarczy spojrzeć na to, co w trzy dni wydarzyło się na Grenlandii, by się o tym przekonać. Stopiło się tam tyle lodu, że wodą można byłoby wypełnić 7,2 mln basenów olimpijskich.

bGyQxhKb

Jeszcze niedawno cieszyliśmy się, że na Grenlandii naukowcy odkryli niedźwiedzie polarne, które najprawdopodobniej będą w stanie przetrwać kryzys klimatyczny. Teraz nie mamy już tak optymistycznych wieści.

Kilka dni temu w północnej części Grenlandii zanotowano nietypowo wysokie temperatury. Doszło do gwałtownego topnienia pokrywy lodowej. Wodą, która uwolniła się w tym procesie, można by było zapełnić 7,2 mln basenów olimpijskich.

Pokrywa lodowa w Grenlandii topnieje w zastraszającym tempie

Między 15 a 17 lipca na tym obszarze doszło do nietypowego podwyższenia się temperatury.

'Deeply concerning to scientists': Greenland's ice is rapidly melting in warm weather

W lipcu zeszłego roku w tym regionie termometry pokazywały dziewięć stopni Celsjusza. W tym badacze odnotowali wzrost aż o sześć stopni, co oczywiście wpłynęło na pokrywę lodową Grenlandii, która zaczęła się gwałtownie topić.

bGyQxhKd

CNN opublikowało przerażające dane z National Snow and Ice Data Center, czyli amerykańskiego centrum badawczego. Wychodzi na to, że w ciągu tych trzech dni topiło się po 6 miliardów ton wody dziennie. Taka jej ilość byłaby w stanie wypełnić powierzchnię trochę ponad siedmiu milionów basenów olimpijskich. Naukowcy podają dokładną liczbę - 7,2 mln basenów.

Grenlandia topnieje i to nasza wina

Jeśli ktoś myśli, że to tylko pogoda i nic wielkiego się nie dzieje, to jest w błędzie. Naukowcy przyznają, że takie zmiany temperatury są bardzo nietypowe i niepokojące. Choć lodowce topnieją od lat, to do tej pory proces nie był aż tak gwałtowny.

bGyQxhKf


Biorąc pod uwagę średnie klimatyczne z ostatnich trzydziestu, czterdziestu lat, to topnienie lodu na północy Grenlandii, które zanotowaliśmy w zeszłym tygodniu, nie jest normalne. Topnienie przyspiesza, a to wydarzenie było naprawdę gwałtowne.

- CNN
trwa ładowanie posta...

Co będzie dalej? Jeśli mam być szczera, to w zasadzie nie ma już zbytnio nadziei, że będzie lepiej. W 2020 roku naukowcy odkryli, że pokrywa lodowa Grenlandii stopiła się już w takim stopniu, że nie będzie można jej w żaden sposób przywrócić do pierwotnej formy.

bGyQxhKl

Naukowcy z Ohio State University twierdzą nawet, że żadne nasze wysiłki nie zatrzymają już tego procesu. Przewidywania badaczy pokazują, że jeśli cały lód zamieni się w wodę, to poziom mórz na świcie podniesie się o 7,5 metra.

Wyobrażacie sobie taką rzeczywistość? Ja nie i bardzo chciałabym napisać, że możemy coś rzeczywiście zmienić. W tym wypadku pozostaje nam chyba jednak tylko liczyć na te przystosowane do zmian klimatycznych niedźwiedzie. Może chociaż one przeżyją tę katastrofę…

Źródło: CNN

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Influencerka z radością kopnęła psa. "Przepraszam urażonych"