Abonament vs karta - gdzie bardziej opłaca się kupić telefon?

Telefon na abonament, czy raty w sklepie + telefon na kartę? Nie zgadniecie, co się bardziej opłaca 📱

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oliwier NytkoOliwier Nytko,21.05.2021 15:00

Wybór abonamentu jest dla wielu jedną rozsądną opcją. Ale… co, jeżeli to NIE jest dobry wybór? Co się bardziej opłaca: telefon na abonament czy raty w sklepie z telefonem na kartę?

Obecnie, aby móc rozmawiać przez telefon potrzebujemy albo abonamentu, albo karty doładowywanej co miesiąc. Ta druga opcja była bardzo popularna jeszcze kilka(naście) lat temu. Teraz prym wiedzie abonament, najlepiej z telefonem. Czy taka oferta jest opłacalna? A może lepiej iść w przeciwną stronę niż owczy pęd? Co się bardziej opłaca: telefon z abonamentem czy raty w sklepie + telefon na kartę?

To co, bierzemy się za przykłady?

Dzisiaj na tapet wezmę trzy telefony z różnych półek cenowych. Wszystkie ceny będą w miarę uśrednione, abyście otrzymali bardziej krystaliczny obraz wydatków, które czekałyby na Was.

U każdego u operatorów wybrałem abonament za co najmniej 55 złotych. Poniżej tej kwoty, oferowane warunki są złe. Ponadto, każda umowa jest na 24 miesiące. Objaśniając: podane kwoty u operatorów są cenami za telefon, bez wliczonej ceny za abonament. Wiecie, aby porównać jabłka do jabłek.

Niższa półka

Telefon na abonament vs telefon na raty
Telefon na abonament vs telefon na raty (Materiały prasowe)

Xiaomi Redmi Note 9T 5G

 • Operator 1: 40*21 = 840 zł.
 • Operator 2: 50*24 = 1,200 zł.

Szczerze? To jest prawdopodobnie najlepsza cena, jeżeli chodzi o ten telefon. Ogólnie ciężko dostać Redmi Note 9T 5G z polskiej dystrybucji w takiej cenie. Problemem jest przywiązywanie się do jednego operatora — ale da się? Da! Normalnie trzeba zapłacić co najmniej 885-999 złotych. Super opcja!

Średnia półka

Telefon w abonamencie czy w sklepie?
Telefon w abonamencie czy w sklepie? (Samsung , Materiały prasowe)

Samsung Galaxy S20 FE

 • Operator 1: 110*21 = 2,310 zł.
 • Operator 2: 90*24 + 239 = 2,399 zł. 

A w normalnych sklepach? Cena wynosi co najmniej 2299 złotych, ALE ostatnio S20 FE można było kupić bez problemu za 2099 złotych. Dodajmy do tego okazyjne raty i… sami wyciągnijcie wnioski.

High-end

Telefon w abonamencie czy w sklepie?
Telefon w abonamencie czy w sklepie? (Unsplash.com)

iPhone 12 64 GB

Średni miesięczny abonament, który jest wymagany, aby otrzymać taką cenę to 55 złotych. Czyli w 24 miesiące zapłacicie 1320 zł za możliwość korzystania z komórki. 

 • Operator 1: 166*24 = 3,984
 • Operator 2: 120*24 + 1019 = 3,899
 • Operator 3: 155*24 + 499 = 4,219

Obecnie iPhone 12 w odmianie 64 GB kosztuje w sklepach około 3899 złotych. Czy w abonamencie jest odrobinę taniej? To zależy! Najniższa cena od operatora jest z niezłą zniżką — a co można dorwać w sklepie na raty? Taki sam iPhone 12, ale wersja 128 GB kosztuje w promocji 3999 zł. Minus? Pomarańczowy kolor.

Raty można bez problemu wziąć na takiego smartfona. Co więcej, będziemy mogli o wiele łatwiej dostosować pod siebie ilość rat. Potrzebujemy coś tylko na 10 miesięcy? Spoko, ogarnie się. 30 miechów? Też się da się zdobyć. Wszystko naturalnie z RRSO 0%, co oznacza, że zapłacimy tyle, ile kosztował początkowo telefon — i ani grosza więcej.

Abonament vs karta

Abonament jest jak ślub — łączy nas z operatorem na określony czas. Nie można łatwo opuścić kontrakt. A jeżeli da się, to będzie to nas kosztowało trochę kasy. Ponadto, biorąc wymarzony telefon w abonamencie, często musimy decydować się na wyższą comiesięczną opłatę za możliwość… czegokolwiek. Operatorzy tworzą umiejętnie plany: im więcej miesięcznie będziesz płacić/płaciła za abonament, tym mniej wyjdzie Cię telefon. Tyle, że i tak na koniec dnia, z Twojego portfela wyjdzie taka sama suma kasy.

A karta? Obecnie jesteśmy w czasach, gdzie za 15 złotych miesięcznie możemy mieć rozmowy bez limitów oraz pakiet internetu 10 GB. Rozumiecie? W tej cenie ciężko dorwać dobry zestaw w Maku. A można mieć wszystko, czego potrzebujemy z telefonu.

Ile chcielibyście wydać na telefon miesięcznie: 55+90 złotych, czy może bardziej coś w granicy 15+87 złotych? Wybór należy do Was!

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 3
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
 • emoji smutek - liczba głosów: 1
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 1
Przecież nie opłaca się brać telefonu w abonamencie albo u operatora chociażby na te ich dodatki do oprogranowania telefonu
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się