Świecące mandarynki to nowy trend na TikToku

"Świecące mandarynki" przerażają ekspertkę. Nowy hit TikToka

Źródło zdjęć: © @jedzonko / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,04.01.2024 19:15

Trendy w internecie zmieniają się w zawrotnym tempie. Początek nowego roku to rosnąca popularność "świecących mandarynek" lub "mandarynek z Marsa". Dlaczego jest to niebezpieczne? Odpowiedzi udziela prof. Katarzyna Siuzdak.

Mandarynki są owocami, które kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Od dekad stanowią nieodłączny element stołu podczas spotkań rodzinnych. Podczas gdy część Polaków zjada mandarynki z przysmakiem, inni używają ich do pirotechnicznych zabaw. Niemożliwe? A jednak. TikTok został opanowany przez nowy trend o nazwie "świecące mandarynki" lub "mandarynki z Marsa".

Czym są "świecące mandarynki"? Sama nazwa trendu wskazuje, że chodzi o to, aby mandarynki się świeciły. Można to zrobić w prosty sposób. Wystarczy wetknąć zimne ognie w owoc i podpalić. Gdy iskry dochodzą do mandarynki, ta rozświetla się od wewnątrz. Dla niektórych nabiera koloru czerwonej planety Mars, stąd nazwa "mandarynki z Marsa".

trwa ładowanie posta...

"Świecące mandarynki" są niebezpieczne?

"Mandarynki z Marsa" wzięła na tapet prof. Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku: - Po pierwsze, szkoda mandarynki. Po drugie, niestety niektórzy potem się chwalą, że ją zjedli. Po trzecie, należy zachować szczególną ostrożność - wyjaśnia propagatorka nauki w filmie edukacyjnym na Instagramie.

Niebezpieczeństwo świecących mandarynek polega na tym, że zimne ognie spalają się w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza. Mogą więc uszkodzić wzrok, o co nietrudno w przypadku dzieci, które chcą obserwować eksperyment z bliskiej odległości.

Ostrzega przed "mandarynkami z Marsa"

Niektórzy domorośli pirotechnicy przyznają się do tego, że zjadają owoc po wypaleniu zimnych ogni. To również jest niebezpieczne dla zdrowia. W "mandarynkach z Marsa" znajdują się szkodliwe substancje chemiczne (np. bar czy stront). Spożycie ich może skutkować zatruciem pokarmowym. Z kolei odpalanie zimnych ogni najlepiej przeprowadzić na otwartej przestrzeni. Dzięki temu ograniczymy wpływ substancji uwalnianych podczas spalania.

trwa ładowanie posta...

Źródło: stylzycia.radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0