Senat USA zakazuje TikToka

Czy Chiny szpiegują przez TikToka? USA chce zakazać TikToka urzędnikom

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.12.2022 17:30

Amerykański Senat przegłosował prawo zabraniające pracownikom federalnym korzystania z TikToka. Zakaz obejmuje tylko urządzenia rządowe. W USA narastają obawy, że Chiny wykorzystują popularną aplikację do szpiegowania. Zdaniem senatora Josh Hawley, TikTok to "koń trojański Komunistycznej Partii Chin".

W środę 14 grudnia wieczorem amerykański Senat jednogłośnie zatwierdził ustawę "No TikTok on Government Devices", której autorem jest republikański senator Josh Hawley. Zakaz zabrania instalowania i korzystania z TikToka na urządzeniach rządowych. To nie znaczy, że prawo zaczęło już obowiązywać. Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów, a potem prezydent USA Joe Biden.

Amerykanie obawiają się, że popularna aplikacja służy władzom komunistycznych Chin do szpiegowania. - TikTok jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i nie ma dla niego miejsca na urządzeniach rządowych - powiedział w uzasadnieniu ustawy senator Josh Hawley. Zdaniem polityka, TikTok to "koń trojański Komunistycznej Partii Chin".

Senat USA zakazuje TikToka

Decyzja Senatu nastąpiła po tym, gdy Północna Dakota i Iowa dołączyły do rosnącej liczby stanów USA, które zakazały TikToka na państwowych urządzeniach. Podobne działania podjęło w sumie kilkanaście stanów.

Gubernator stanu Alabama Kay Ivey wydała oświadczenie. Stwierdziła w nim, że TikTok "zbiera ogromne ilości danych od użytkowników", a używanie go na urządzeniach rządowych "naraża użytkowników na chińskie operacje infiltracyjne".

Wiele agencji federalnych, jak Departamenty Obrony, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Stanu, już zakazało korzystania z TikToka na urządzeniach należących do rządu.

Marco Rubio apeluje o zakaz TikToka dla całego USA

Republikański senator Marco Rubio opowiada się za radykalniejszymi działaniami. Polityk we wtorek przedstawił projekt ustawy mającej na celu całkowite zakazanie TikToka w Stanach Zjednoczonych.

Rubio oskarża aplikację o wpływanie na to, w co wierzą Amerykanie. "Tu nie chodzi o zabawne filmy, tylko o aplikację, która każdego dnia gromadzi dane o milionach amerykańskich dzieci i dorosłych. Wiemy, że jest używana do manipulowania kanałami i wpływania na ludzkie decyzje" - oznajmił Rubio w oświadczeniu, które podaje "The Washington Post".

TikTok: "To dezinformacja"

TikTok w odpowiedzi na zarzuty oświadczył, że obawy są w dużej mierze podsycane przez dezinformację. Firma wyraziła wolę spotkania się z politykami, by omówić zasady działania. "Jesteśmy rozczarowani, że tak wiele stanów popiera polityczną modę, aby uchwalić prawo oparte na bezpodstawnych kłamstwach na temat TikToka. To w żaden sposób nie poprawi bezpieczeństwa narodowego USA" - zakomunikował cytowany przez agencję "Reuters" TikTok.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jarek,zgłoś
Tik tok to sposób prowadzenia wojny, stworzyli aplikację opartą na krótkich filmikach, które zaburzają wydzialenie dopaminy i serotoniny, pochłaniając młodych do reszty, ogłupiając całe pokolenie, stworzą rzesze białych nieudaczników których łatwo podbiją, starych za to biorą na ich chciwość i chęć konsumpcjonizmu zalewając tanim sprzętem na kredyt.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Anty-TikTok,zgłoś
Popieram! Uważam, że w Polsce tę aplikację też należy zablokować.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się