Świat coraz bardziej otyły. 58 proc. Polaków z nadwagą lub otyłością
Raport Our World in Data pokazuje, jak na świecie wygląda problem otyłości i nadwagi. Dane są naprawdę alarmujące, bo mieszkańcy żadnego ze 195 krajów nie schudli, a większość znacząco przytyła. Jak ten problem wygląda w Polsce?
Our World in Data to elektroniczna publikacja naukowa, która pokazuje różnice i zmiany w warunkach życia ludzi na Ziemi. Zespół badawczy projektu znajduje się na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jak informuje "PAP" Our World in Data opublikowało nowe dane dotyczące otyłości i nadwagi na świecie w formie interaktywnej mapy.
- Ilustratorka Aleksandra Herzyk walczy z fatfobią. "Dobre rady pogłębiają problem"
- "W Auschwitz nie było grubasów". Co słyszą grubi u lekarza?
- Nowy raport WHO dotyczący otyłości: z nadwagą zmagają się już pięcioletnie dzieci
- CBOS w 1994 roku pytał Polaków o LGBT+. Dziś nawet pytania śmieszą
- Jasnowidz z TikToka odkrył przyczynę raka. "To twoje kompleksy"
Dzięki niej możemy dowiedzieć się, w których krajach problem otyłości i nadwagi jest najpoważniejszy, bo dane przedstawione na mapie pochodzą z aż 195 krajów. Według informacji Our World in Data z nadwagą lub otyłością w Polsce zmaga się 58 proc. ludzi.
Najbardziej otyły kraj na świecie
Our World in Data postanowiło sprawdzić jak w ciągu prawie 40 lat zmieniał się procent ludzi na świecie zmagających się z otyłością i nadwagą. Raport przygotowano na podstawie danych NCD Risk Factor Collaboration i dotyczy on 128,9 mln ludzi z 195 krajów. Dane z interaktywnej mapy przedstawiają, jak zmieniał się procent osób grubych w danym kraju między 1975 a 2016 rokiem.
W raporcie uwzględniano zarówno osoby otyłe, jak i osoby z nadwagą i niedowagą. Jako wyznacznik przyjęto współczynnik masy ciała BMI. Przypomnijmy, że w przypadku nadwagi współczynnik BMI wynosi ponad 25. Jeśli BMI przyjmuje wartość 30 lub więcej oznacza to otyłość. Danie, które można wyczytać z mapy Our World in Data nie są zbyt optymistyczne.
Republika Nauru to kraj, w którym problem jest najpoważniejszy. 90 proc. mieszkańców tej najmniejszej republiki świata ma otyłość lub nadwagę. W pierwszej dziesiątce państw z najwyższym odsetkiem osób z nadwagą lub otyłością znalazły się państwa wyspiarskie położne na Pacyfiku w tym Tonga i Mikronezja. Stany Zjednoczone znajdują się na 15. miejscu. Gdy zestawi się dane z tych prawie 40 lat okaże się, że żadna nacja nie schudła, a ogromna większość z nich w tym czasie przytyła.
58 proc. Polaków jest otyłych lub ma nadwagę
Twórcy raportu podają, że w 2016 roku 58,3 proc. Polaków i Polek miało problem z otyłością lub nadwagą. W 1975 roku było to jedynie 40,2 proc. mieszkańców naszego kraju. Jak widać, problem z nadmierną wagą w Polsce wzrasta.
Dowodem może być również przedstawiony w zeszłym roku raport WHO. Według danych zaprezentowanych w maju 2022 roku, w krajach europejskich z otyłością zmaga się już prawie 60 proc. dorosłych (konkretnie 59 proc.). Polska w tym rankingu znajduje się na 27. miejscu najbardziej otyłych państw w Europie.
Z kolei z danych przedstawionych w 2021 roku przez NFZ wynika, że około 25 proc. Polaków choruje na otyłość, a 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn w Polsce ma nadwagę. WHO szacuje się, że przez nadwagę i idące z nią konsekwencje zdrowotne rocznie odnotowuje się 1,2 miliona zgonów w Europie.
Źródło: ourworldindata.org, PAP, nfz-lodz.pl
- Stylówka za 330 tys. zł. Bogaci nastolatkowie z Katowic
- Jak zdobyć Kinder Joy Harry Potter? Kody są cenne jak lody Ekipy
- "Hity w Sieci" według Szafarowicza. Obejrzeliśmy je, żebyście wy nie musieli
- Kiedy 5. sezon "Stranger Things"? Scenarzyści zdradzają fabułę
- Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej. Dla rodziców kawa i ciasto
- Wujek Łuki przeprasza fanów. Zwlekał z tym dwa tygodnie
- Papież w białej kurtce hitem sieci. Kpina z głowy Kościoła?
- Gwiazda "The Last of Us" nie dostała roli przez wygląd. Fani są oburzeni
- Sukces Moniki Kociołek. Gwiazda napompowała koło od roweru