lifestyle
Spytaliśmy sztuczną inteligencję o 15 ważnych rzeczy o świecie, ekologii i Polsce
UIC School of Public Health

Nie wolno używać słowa "otyłość", bo jest ono stygmatyzujące. Co do tego ma rasizm?

Źródło zdjęć: © canva, twitter
Anna RusakAnna Rusak,20.05.2022 14:30

Naukowcy postanowili przyjrzeć się otyłości i fatfobii. Stwierdzili, że problem jest zakorzeniony w rasizmie i zabronili używać słowa "otyłość". Jak powinniśmy się zwracać do takich osób?

bFOvYqQz

Ciałopozytywność ma wiele odcieni. Niektórzy, jak np. aktorka z "Euforii" Barbie Ferreira uważają, że jest to tylko jakiś nieosiągalny konstrukt społeczny. Inni, tak jak chociażby Lizzo, czerpią z takiego bezkrytycznego podejścia do rozmiaru ciała dużo radości i inspiracji.

Otyłości i fatfobii postanowił przyjrzeć się Uniwersytet Illinois w Chicago. Niedawno podzielił się raportem, w którym nie tylko odradził używania słowa "otyłość", ale i porównał go do… rasizmu.

Otyłość jest zakorzeniona w rasizmie

Badacze punktują na wstępie, że w obecnych czasach wzrosła stygmatyzacja osób z nadwagą i otyłością, a osoby o większym rozmiarze są powszechnie dyskryminowane. Co więcej, ta dyskryminacja jest tolerowana przez społeczeństwo.

W raporcie może przeczytać, że takie podejście zakorzeniane jest w rasizmie. Wszystko przez Karola Darwina i innych naukowców rasowych, którzy na szczycie umieścili ludzi białych i stwierdzili, że większe ciała są "mniej cywilizowane".

bFOvYqQB

Ta ideologia utrwaliła Politykę Pożądania – w której szczupłość i biel mają większy dostęp do kapitału społecznego, politycznego i kulturowego.

- UIC School of Public Health

Nie wolno mówić "otyły"

Poza tym w raporcie możemy przeczytać, że używanie wskaźnika BMI jest niewłaściwe, bo nie uwzględnia on całego "składu" ciała. Twórcy podkreślają też, że ludzie otyli mogą być tak samo zdrowi jak ci, o mniejszych rozmiarach. Zalecają też skupianie się na zdrowym trybie życia i zachęcania do aktywności takich jak sport czy zdrowego żywienia.

Pamiętaj, że nie można ocenić czyjegoś stanu zdrowia, patrząc jedyne na jego rozmiar z zewnątrz. Obowiązkiem osób zajmujących się zdrowiem publicznym jest tworzenie środowiska, w którym każda osoba może się rozwijać w ciele, w którym żyje, bez znaczenia jak wygląda.

- UIC School of Public Health

Dowiadujemy się też, że słowo "otyłość" jest wyjątkowo stygmatyzujące. Twórcy raportu polecają, by zamiast tego wyrażenia używać określenia "osoby o większych ciałach". Miałoby to pomóc osobom o tych rozmiarach lepiej patrzeć na swoje ciała.

bFOvYqQD

Czy to nie przesada?

Cóż, trzeba przyznać, że nie jest to zbyt rozsądne podejście. W końcu chyba nie ma niczego naprawdę obraźliwego w słowie "otyłość", prawda? To nie jest negatywnie nacechowane słowo, które mogłoby w kimś wywołać jakiś smutek czy rozdrażnienie.

Przecież naprawdę z każdą część naszego ciała, jeśli tylko będziemy chcieli, moglibyśmy wyśmiać. Nikt jednak nie zabrania używania słowa "czoło" tylko dlatego, że ktoś inny, gdzieś tam kiedyś, śmiał się w obraźliwy sposób z tego, że jedna osoba ma "takie wysokie czoło".

Otyłość i nadwaga to naprawdę poważne problemy, o czym informują raporty. Jak informuje WP Parenting już nawet najmłodsze polskie dzieci zmagają się już z otyłością:

bFOvYqQJ

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że "prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała".

- WP Parenting

Nie powinniśmy stygmatyzować takich osób, bo wygląd naszego ciała naprawdę nie powinien mieć znaczenia, ale nie możemy też udawać, że nadwaga jest czymś dobrym. Owszem, często wiąże się z różnymi chorobami i nie wynika np. ze stylu życia, ale to chyba nie jest powód, byśmy przestali używać tego słowa "otyłości", prawda?

Źródło: Idependent, UIC School of Public Health

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
john,zgłoś
Niewielka nadwaga nie jest problemem, otyłość już jest
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Jaay,zgłoś
Dlatego nigdy nie mówię, że ktoś jest otyły. Wolę używać zwrotów takich jak „tucznik”, czy „ulaniec”
Odpowiedz
7
like
0
dislike
Komentarze (2)
arrow
Aborcja w USA już nie jest prawem człowieka. Sąd w USA chce też zakazać małżeństw jednopłciowych