Smok Warszawa

Smok w Warszawie informuje o niebezpieczeństwie. Gdzie możecie go spotkać?

Źródło zdjęć: © YouTube, Screen Network
Anna RusakAnna Rusak,18.02.2022 13:20

W Warszawie pojawił się smok. Nie jest to jakieś pierwsze, lepsze stworzenie. Smok przybył do stolicy, by informować nas o poważnym, niewidocznym zagrożeniu.

Spokojnie, Warszawa nie ukradła wawelskiego smoka z Krakowa! Prawdą jest jednak, że w stolicy możecie spotkać to "groźne" stworzenie. Znajdziecie je w centrum, wystarczy tylko minąć hotel Mariott.

Zastanawiacie się może, po co nam taki smok? Nie, nie pojawił się dla rozrywki. Jest częścią kampanii informującej o zanieczyszczeniu powietrza. Można powiedzieć, że to taki smokowo-smogowy informator.

Co smok robi w Warszawie?

Na nośnikach Screen Network możecie zobaczyć animację 3D. Smok pojawia się na niej, gdy normy jakości powietrza w Warszawie są przekraczane. Zmienia się też ilość dymu wokół naszego smoka - im więcej pyłów, tym jest go więcej. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze.


Pomysł kreatywny opierał się na przedstawieniu istoty, której zmysły są znacznie bardziej wyczulone niż ludzkie i pozwalają jej szybciej wykryć niewidzialne dla nas zagrożenie.

- swiatoze.pl

Smok ostrzega o smogu – animacja 3D na ekranie w centrum Warszawy

Smok informujący o smogu

Animacja nie bierze sobie też tych wszystkich danych z kosmosu. W czasie rzeczywistym pobiera dane dotyczące aktualnego stanu powietrza, którym oddychamy. Smok więc w pewnym sensie wizualizuje naszą sytuację. Jego obecność ma zwiększać naszą świadomość i pokazywać niewidzialne dla ludzkiego oka zagrożenie.


Wygląd animacji został uzależniony od aktualnych odczytów poziomu pyłów zawieszonych z pobliskiej stacji pomiarowej. Towarzyszący animacji smoka dym został wykreowany przy wykorzystaniu znanego z produkcji gier komputerowych silnika Unreal Engine. Umożliwia modelowanie wirtualnego świata w real time.

- swiatoze.pl

Smog jest naprawdę poważnym zagrożeniem, ale niestety w Polsce wciąż robi się niewiele, by jakoś zaradzić temu problemowi. Trzeba przyznać, że to dość oryginalny pomysł na podnoszenie naszej świadomości, ale niestety pewnie też niewiele zmieni.

Źródło: Światoze

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1