Gorsze powietrze niż w Krakowie? INDIE walczą ze smogiem, stawiając OGROMNY oczyszczacz
Oto kolejna próba walki z niechlubnym tytułem "najbardziej zanieczyszczonej stolicy". Czy Nowe Delhi, dzięki ścianie z wentylatorów, obniży zanieczyszczenia?
Zanieczyszczenia w miastach to jeden z największych problemów ostatnich lat. Smog, który powoduje choroby i obniża jakość naszego życia, jest obecny w większości industrialnych miast. W Polsce mamy osławiony Kraków, którego normy jakości powietrza były przekraczane wielokrotnie. Mieszkałem i czułem! Czasem powietrze było tak złe, że jednym sposobem było zakładanie maski. A to było jeszcze w czasach przed koronawirusem.
Podobne
- Ogromny niedźwiedź "Hank the Tank" na wolności zostanie drugim Harambe?
- NORMALNE stroje ze spodniami i sneakersami u STEWARDES? To nie Zachód, to UKRAINA!
- Loty w kosmos w MEGABALONIE? Tak, o ile nie macie mentalności biedaka
- Japonia wkracza w przyszłość i opracowuje drewniane satelity
- Jak wino radzi sobie w kosmosie? Wkrótce poznamy odpowiedzi
Mniejsza, bo w innych krajach "mają gorzej". Bo to nie Polska jest liderem w zanieczyszczonym powietrzu, a... Indie!
Stolica Indii ma ogromny problem ze smogiem
Od lat New Delhi jest nazywane "najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie". Nikt nie chce być tak nazywanym. Problem jest jednak taki, że ze smogiem trudno walczyć szybko i efektywnie. Badania wskazują, że prawie 1,7 miliona zgonów było efektem zanieczyszczenia powietrza… jedynie w 2019 roku.
Dlatego władze postawiły na duże i efektywne rozwiązanie: ogromny oczyszczacz powietrza. Ta wieża, która zasadą działania przypomina domowy oczyszczacz. Taki, który można spotkać w elektromarketach.
Zasada działania jest banalna: komin od góry wciąga powietrze, które przechodzi przez filtry, aby na końcu ogromne wentylatory je wydmuchały. Cała wieża jest ogromna - 5000 filtrów może zdziałać cuda.
Delhi gets India's first smog tower to reduce air pollution
Władze zdecydowały się na zainstalowanie tego teraz, gdyż zaraz nadejdzie jesień i wzmożona ilość smogu pojawi się w powietrzu.
Koszt?
Około 2 miliony dolarów, co jak na tak dużą budowlę, nie jest bardzo wysoki. Szczególnie że coś takiego może zapobiec wielu przedwczesnym zgonom. Jak podaje serwis Insider, potrzebnych byłoby aż 213 takich wież, aby rozwiązać w 100% problem związany z zanieczyszczeniem powietrza.
Same New Delhi zamieszkuje ponad 21 milionów ludzi, czyli to więcej niż połowa mieszkańców Polski - a mowa jedynie o stolicy. Problemy z zanieczyszczeniem powietrza dotykają mnóstwa osób. Może i potrzebnych byłoby jeszcze 213 podobnych wież. Ale liczy się to, że pierwsza została już postawiona!
Źródło: Insider
Popularne
- Czy Kościół w Polsce upada? Wiele na to wskazuje [OPINIA]
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Kara śmierci za aborcję? Temat znów obiektem politycznej manipulacji
- Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
- Homoafera w Konfederacji. Winnicki odpowiada na rzekomy gejowski film
- Platoseksualność. Nowy trend rozgrzewa sieć
- Odkrył powiązania HIGH LEAGUE z Rosją. Malik groził jego matce
- Andrzej Duda beszta mielonkę? Deepfake osiągnął niepokojący poziom