Nowość w Delhi: ogromny oczyszczacz powietrza :O

Gorsze powietrze niż w Krakowie? INDIE walczą ze smogiem, stawiając OGROMNY oczyszczacz

Źródło zdjęć: © YouTube, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,24.08.2021 12:40

Oto kolejna próba walki z niechlubnym tytułem "najbardziej zanieczyszczonej stolicy". Czy Nowe Delhi, dzięki ścianie z wentylatorów, obniży zanieczyszczenia?

Zanieczyszczenia w miastach to jeden z największych problemów ostatnich lat. Smog, który powoduje choroby i obniża jakość naszego życia, jest obecny w większości industrialnych miast. W Polsce mamy osławiony Kraków, którego normy jakości powietrza były przekraczane wielokrotnie. Mieszkałem i czułem! Czasem powietrze było tak złe, że jednym sposobem było zakładanie maski. A to było jeszcze w czasach przed koronawirusem.

Mniejsza, bo w innych krajach "mają gorzej". Bo to nie Polska jest liderem w zanieczyszczonym powietrzu, a... Indie!

Stolica Indii ma ogromny problem ze smogiem

Od lat New Delhi jest nazywane "najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie". Nikt nie chce być tak nazywanym. Problem jest jednak taki, że ze smogiem trudno walczyć szybko i efektywnie. Badania wskazują, że prawie 1,7 miliona zgonów było efektem zanieczyszczenia powietrza… jedynie w 2019 roku.

Dlatego władze postawiły na duże i efektywne rozwiązanie: ogromny oczyszczacz powietrza. Ta wieża, która zasadą działania przypomina domowy oczyszczacz. Taki, który można spotkać w elektromarketach.

Jak działa wieża oczyszczająca powietrze?
Jak działa wieża oczyszczająca powietrze? (Tata Projects)

Zasada działania jest banalna: komin od góry wciąga powietrze, które przechodzi przez filtry, aby na końcu ogromne wentylatory je wydmuchały. Cała wieża jest ogromna - 5000 filtrów może zdziałać cuda.

Delhi gets India's first smog tower to reduce air pollution

Władze zdecydowały się na zainstalowanie tego teraz, gdyż zaraz nadejdzie jesień i wzmożona ilość smogu pojawi się w powietrzu.

Koszt?

Około 2 miliony dolarów, co jak na tak dużą budowlę, nie jest bardzo wysoki. Szczególnie że coś takiego może zapobiec wielu przedwczesnym zgonom. Jak podaje serwis Insider, potrzebnych byłoby aż 213 takich wież, aby rozwiązać w 100% problem związany z zanieczyszczeniem powietrza.

Same New Delhi zamieszkuje ponad 21 milionów ludzi, czyli to więcej niż połowa mieszkańców Polski - a mowa jedynie o stolicy. Problemy z zanieczyszczeniem powietrza dotykają mnóstwa osób. Może i potrzebnych byłoby jeszcze 213 podobnych wież. Ale liczy się to, że pierwsza została już postawiona!

Źródło: Insider

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0