Światowy Dzień AIDS HIV

Rośnie liczba zakażonych HIV w Polsce. Winne stereotypy?

Źródło zdjęć: © rocknkarol, tiktok
Anna RusakAnna Rusak,01.12.2022 14:45

W Polse rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV. W samej Łodzi w 2021 roku odnotowano 149 zakażeń HIV. Rok wcześniej było ich tylko dziewięć. Według specjalistów winna jest niewiedza napędzana przez stereotypy. Co Polacy wiedzą o HIV i AIDS? W Światowy Dzień AIDS przypominamy, że to nie jest choroba "gejów i narkomanów".

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. Wychodzi jednak na to, że choć o istnieniu tej choroby wiemy już od dawna, to wciąż wielu z nas nie ma pojęcia, z czym się ona wiąże i w jaki sposób można na nią zachorować.

Statystyki nie są optymistyczne. Okazuje się, że przez brak wiedzy i edukacji, coraz więcej z nas zakaża się HIV.

Co Polacy wiedzą o HIV i AIDS?

Krajowe Centrum ds. AIDS, czyli instytucja działającą w imieniu ministra zdrowia, opublikowała na YouTube sondę uliczną, którą przeprowadziła w listopadzie. Twórcy postanowili sprawdzić, co Polki i Polacy wiedzą na temat HIV i AIDS. Pytali z czym kojarzą się przechodniom skróty "HIV" oraz "AIDS" oraz jak przenosi się wirusa.

Odpowiedzi niekiedy były dość… zaskakujące. Jedna z ankietowanych powiedziała, że "HIV" kojarzy jej się z filmem "Bohemian Rapsody", opowiadającym historię Freddy’ego Merkury’ego. Inni, że to choroba zakaźna i próbowali wytłumaczyć, na czym ona polega. Jeśli chodzi o przenoszenie HIV, to wiele osób zaznaczało, że najczęściej HIV przenosi się poprzez stosunek płciowy. Po wszystkich pytaniach na nagraniu pojawiały się informacje, które wyjaśniały zagadnienia związane z chorobą.

"AIDS to zespół chorób atakujących osoby zakażone, które występują po wielu latach trwania nieleczonej infekcji HIV. […] HIV przenosi się przez kontakty seksualne bez prezerwatywy, przez zakażoną HIV krew, z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży, porodu i karmienia piersią" – czytamy na filmie.

Sonda "Co Polacy wiedzą na temat HIV/AIDS?"

Coraz więcej Polaków zakażonych HIV. Jakie są powody?

Ta niewiedza i mity dotyczące choroby przekładają się również na statystyki. Jak informuje portal "ABC Zdrowie" od początku tego roku tylko do końca lipca odnotowano 1056 nowych zakażeń. W 2021 roku w tym czasie było ich 561, więc w tym roku mamy prawie dwa razy więcej zakażonych.

W samej Łodzi w 2021 roku - według statystyk sanepidu - odnotowano 149 zakażeń HIV. Rok wcześniej było ich tylko dziewięć. Dla "Wyborczej" te statystki skomentował lekarz zakaźny dr Piotr Krawczyk ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi, który zaznaczał, że zakażeni to osoby z bardzo różnych gruo społecznych.

- Bo widać to w naszej poradni bardzo wyraźnie, że zakażonych jest zdecydowanie więcej, niż było. To ludzie różnej płci, w różnym wieku i o różnej orientacji seksualnej. Z moich obserwacji wynika, że tych ludzi łączy jedno: przestali się bać choroby. Coraz więcej ludzi traktuje HIV jak niedogodność, na którą wystarczy jedna tabletka. Wciąż boją się ciąży i przed nią starają się zabezpieczyć. O chorobach przenoszonych drogą płciową, a do nich należy zakażenie HIV, przestali myśleć. Ta beztroska jest zgubna, bo leczenie antyretrowirusowe nie jest obojętne dla organizmu, trzeba też stosować je dożywotnio – mówi dla "Wyborczej" dr Krawczyk.

Przypominamy, że z mitami na temat HIV i AIDS w zeszył roku rozprawiał się Karol Ludwikowski, który na TikToku i Instagramie prowadzi konto "rocknkarol". Mężczyzna nie tylko opowiada o tym, czym jest ta choroba, ale aktywnie pokazuje, jak się z nią żyje.

trwa ładowanie posta...

HIV? Badaj się!

Badani w ankiecie przeprowadzonej przez Krajowe Centrum ds. AIDS byli też pytani o to, czy można po wyglądzie poznać, że ktoś jest zakażony na HIV oraz kto w ogóle może się nim zarazić. W odpowiedzi padały m.in. stereotypowe przekonania twierdzące, że to głownie osoby homoseksualne chorują. Prawda jest jednak taka, że każdy, kto rozpoczął życie seksualne lub miał kontakt z krwią innej osoby, może się zarazić.

Żeby sprawdzić, czy jesteśmy zarażeni wirusem HIV, musimy wykonać badania i nie ma innej możliwości, by się tego dowiedzieć. Dwa lata temu pokazywaliśmy, że testy na HIV wcale nie są takie straszne i skomplikowane, a jak czytamy w nagraniu jedynie ok. 10 proc. Polaków chociaż raz w życiu, wykonało test na HIV. Te statystki powinny być zdecydowanie wyższe, bo naprawdę każdy z nas może się zarazić.

Z tego też względu zachęcamy do zapoznania się z akcją "Z ludzką twarzą", za którą odpowiada "ABC Zdrowie". Na stronie zludzkatwarza.abczdrowie.pl dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o HIV i poznacie historię osób, które żyją z chorobą na co dzień.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Dzień dobry,zgłoś
Urki to przywieźli
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się