Imię Alexa to problem

Rodzice błagają Amazona o pomoc. Alexa utrudnia ich dzieciom normalne życie

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,06.07.2021 12:55

Rodzice dzieci o imieniu Alexa twierdzą, że ich córki są nękane w szkole, ponieważ Alexa jest nazwą wirtualnego asystenta sprzedawanego przez Amazon. Jak donosi "BBC", sprawa jest na tyle poważna, że niektórzy rodzice zmienili swoim dzieciom imię.

"BBC" opisuje sprawę nastolatki, która zmieniła swoje imię Alexa po tym, jak w szkole doświadczyła nękania, bo nazywała się tak samo, jak wirtualny asystent Amazona. Gdy dziewczyna zaczęła naukę w szkole średniej, stała się obiektem kpin i żartów nie tylko ze strony rówieśników, ale i nauczycieli. Wszystko z powodu imienia, które brzmiało tak samo jak nazwa urządzenia opracowanego przez Amazona.

Alexa jest urządzeniem popularnym za granicą. W Polsce niekoniecznie, ponieważ Alexa nie potrafi jeszcze komunikować się w naszym języku. Wynalazek Amazona jest zdolny do interakcji głosowych, odtwarzania muzyki, tworzenia list rzeczy do zrobienia, ustawiania alarmów, dostarczania informacji o pogodzie, natężeniu ruchu, sporcie, itd. Za pomocą Alexy można kontrolować inne smart urządzenia w domu.

Imię Alexa niczym wyrok

"BBC" podaje, że rodzice nastolatki, która doświadczyła nękania, musieli zorganizować jej całkowicie nowe życie. Oprócz tego, że pomogli jej zmienić imię, to przeprowadzili się, przenieśli córkę do innej placówki oraz odcięli ją od dawnych znajomych. W Wielkiej Brytanii jest ponad 4000 osób o imieniu Alexa w wieku poniżej 25 lat – wielu z nich jest obiektem kpin i żartów ze względu na swoje imię.

Amazon, no weź pomóż

Problem nie ogranicza się do Wielkiej Brytanii. Mieszkająca w Massachusetts (USA) Lauren Johnson rozpoczęła kampanię "Alexa jest człowiekiem" (ang. "Alexa is a human"). Ma ona na celu uświadomić Amazona o skali zjawiska i zmusić do zmiany nazwy swojego flagowego produktu. Amazon zauważył problem i w liście dla "BBC" napisał, że firmie jest smutno i potępia prześladowanie ze względu na imię.

Nie wiem, czy można ten problem skomentować inaczej, jak ustami szeroko otwartymi z niedowierzania. W języku polskim występują też imiona, które w ostatnich latach stały się obiektem memów – jak Grażyna, Janusz, Oskar, Julia, Sebastian – ale nie słyszałem o sytuacji, żeby ktoś musiał sobie przez to układać życie na nowo. A może Wy słyszeliście? Dajcie znać w komentarzach!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1