Przemocometr

Przemocometr już działa i w prosty sposób powie, czy jesteś w toksycznej relacji

Źródło zdjęć: © Przemocometr, Plakaciary, Instagram
Anna RusakAnna Rusak,02.12.2021 10:55

Więcej niż 1/3 z nas doświadczyła przemocy ze strony kogoś z rodziny. Można to powstrzymać. Trwa Kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć.

Czy twoja osoba partnerska kwestionuje twoje opinie? A może poniża cię lub kontroluje to, jak wyglądasz? Czy upewnia się, że wszystko co robicie razem jest waszą wspólną decyzją? A może nigdy nie zadaliście sobie takich pytań? To błąd.

Od 25 listopada do 10 grudnia trwa Kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Jedną z inicjatyw toczących się wokół tych wydarzeń, na którą w tym okresie szczególnie warto zwrócić uwagę, jest Przemocometr.

Kto stoi za projektem?

"Linijka-miernik przemocy" powstała w Ameryce Łacińskiej, a w 2019 roku została dostosowana do europejskich standardów. Polską wersję zainicjowały Plakaciary, czyli organizacja walcząca z kulturą gwałtu i patriarchatem - przy okazji bardzo polecamy zainteresować się ich działaniami. Ten świetny i potrzebny projekt realizują wraz ze stowarzyszeniem Soroptimist - pierwszym klubem we Wrocławiu.

trwa ładowanie posta...

Na czym polega Przemocometr?

To dość proste narzędzie, które pozwala sprawdzić, w jakiej relacji aktualnie się znajdujecie. Żeby dowiedzieć się, czy wasz związek jest bezpieczny czy może toksyczny, musicie odpowiedzieć na kilka pytań. Z początku mogą się wydawać trochę banalne, ale jeśli dobrze się nad nimi zastanowicie, okaże się, że odpowiedzi wcale nie są takie łatwe.


"Dzięki odpowiedziom na pytania można zmierzyć czy związek opiera się na partnerskich relacjach, na obopólnej zgodzie, czy też ma charakter toksyczny. Przemocometr został stworzony, by pomóc młodym osobom rozpoznać w codziennym życiu pierwsze sygnały naruszające granice dobrostanu psychicznego i fizycznego"

- https://www.przemocometr.org/

Pewnie, sama metoda z początku wydaje się dość prosta, w końcu to nie wizyta u psychologa czy terapeuty, ale może zwrócić naszą uwagę na problem, którego wcześniej nie dostrzegaliśmy. Przemoc naprawdę łatwo przeoczyć, o czym mogą też świadczyć statystyki.

trwa ładowanie posta...

Po co nam Przemocometr?

Na stronie Kampanii 16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć możemy np. przeczytać, że aż 95% ofiar przemocy w rodzinie to kobiety i dzieci. A jakiejkolwiek przemocy ze strony członka rodziny doświadczyła aż co trzecia osoba mieszkająca w Polsce.

"Wciąż znaczna część społeczeństwa uważa za normalne podczas kłótni w rodzinie: obrażanie i wyzwiska (24%) oraz szarpanie i popychanie (18%). Powodem do niepokoju mogą być dopiero siniaki i rany na ciele ofiary (16%), a więc przemoc kojarzy się przede wszystkim z przemocą fizyczną"

- http://kampania16dni.pl

Przemocometr może okazać się szczególnie przydatny osobom w wieku 15-25 lat, ponieważ one niestety zdecydowanie rzadziej korzystają z pomocy. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że relacja, w której tkwią jest toksyczna.

Bardzo polecamy wam odwiedzenie strony Plakaciar i Przemocometru. Zdajemy sobie sprawę, że zadawanie sobie takich trudnych pytań może nie być najłatwiejsze, ale to uproszczone narzędzie może wam pomóc wykonać krok w dobrym, bezpiecznym kierunku.

trwa ładowanie posta...

Źródło: http://kampania16dni.pl, przemocometr.org

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1