Legalna Aborcja. Bez kompromisów

Projekt "Legalna aborcja. Bez kompromisów" odrzucony. Na mównicy sejmowej instrukcja o aborcji

Źródło zdjęć: © twitter
Anna RusakAnna Rusak,23.06.2022 12:30

Projekt "Legalna aborcja. Bez kompromisów" został odrzucony. Co mógł zmienić i dlaczego warto obejrzeć poprzedzające głosowanie czytanie projektu? Chociażby dlatego, że z mównicy sejmowej mogliśmy się dowiedzieć, jak wykonać aborcję.

W nocy z 22 na 23 czerwca w Sejmie odbyło się czytanie projektu "Legalna aborcja. Bez kompromisów". Na scenie w trakcie obrad pojawiła się m.in. Marta Lempart ze Strajku Kobiet i proaborcyjne aktywistki.

W trakcie przemówienia jedna z nich udzieliła informacji o tym, jak przeprowadzić w domu bezpieczną aborcję. Głosowanie odbyło się 23 czerwca i niestety projekt "Legalna aborcja. Bez kompromisów" został odrzucony.

Projekt "Legalna aborcja. Bez kompromisów" czytanie

Obrady nad projektem "Legalna aborcja. Bez kompromisów" odbyły się w środę 22 czerwca. Kilkukrotnie przekładana debata ostatecznie zaczęła się chwilę przed 23. Na mównicy projekt, jak informuje Oko.press, przedstawiła Marta Lempart.

Przychodzę z projektem ustawy, która nie tylko jest zgodna z Konstytucją, ale – przede wszystkim – usuwa z obrotu prawnego sprzeczne z naszą Konstytucją regulacje. Całą naszą ustawę można i trzeba potraktować jako jeden z wielu koniecznych programów naprawczych. Kobiety w krajach, które przestrzegają międzynarodowych standardów ochrony zdrowia i przyjętych na siebie zobowiązań w obszarze praw człowieka. Polska nie jest teraz takim krajem. Naprawmy to!

- Oko.press
trwa ładowanie posta...

Jak wykonać aborcję? Instrukcja z mównicy sejmowej

Głos zabrały też działaczki organizacji proaborcyjnych. Jednym z ważniejszych i bardziej poruszających wystąpień było to wykonane przez Natalię Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu.

Działaczka opowiedziała o tym, ile osób decyduje się w naszym kraju na aborcję. Dodatkowo pokazała opakowanie tabletek aborcyjnych. Na mównicy sejmowej wyjaśniła, jak dokonać aborcji. Filmik znajdziecie poniżej.

trwa ładowanie posta...

Projekt "Legalna aborcja. Bez kompromisów" odrzucony

Projekt "Legalna aborcja. Bez kompromisów" zakładał m.in., że kobieta może przerwać ciążę w ramach NFZ bez podania jakichkolwiek powodów takiej decyzji do 12 tygodnia ciąży. Dodatkowo osoby, które zaszłyby w ciążę w wyniku gwałtu, mogłyby wciąż się na nią zdecydować po upływie tego terminu. Taką samą decyzję można byłoby podjąć w przypadku wady płodu.

Niestety, projekt "Legalna aborcja. Bez kompromisów" w czwartek 23 czerwca został odrzucony w sejmie. To wszystko odbyło się mimo tego, że większość społeczeństwa opowiada się za liberalizacją prawa aborcyjnego. IBRiS przeprowadził badania na zlecenie Radia Zet, z których wynika, że aż 61,8 procent badanych jest za liberalizacją prawa aborcyjnego.

trwa ładowanie posta...

Niestety, jak widać rządzący nie są głosem społeczeństwa i uważają, że kobiety mogą dokonywać aborcji tylko w zagrażających ich życiu warunkach, jeśli nie uzyskają odpowiedniego wsparcia. Dobrze, że działają takie organizacje jak Aborcyjny Dream Team i Aborcja Bez Granic, które wspierają osoby z macicami.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Oko.press, Wyborcza, PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0