aborcja
Aborcyjny Dream Team oddaje głos facetom: "Jej ciało - jej wybór"
aborcja

Trend na TikToku, który zwraca uwagę na prawa aborcyjne: "Zabieraj swoje prawa z mojego ciała

Źródło zdjęć: © TikTok
Anna RusakAnna Rusak,11.05.2022 09:30

Na TikToku pojawia się coraz więcej filmików w związku z możliwym ograniczeniem praw aborcyjnych. Autorzy filmików zwracają uwagę na to, że ciało kobiet i osób z macicami należy tylko do nich.

bFZWQbVf

Jak już pewnie wiecie, w Stanach Zjednoczonych głośno mówi się ostatnio o aborcji. Sąd Najwyższy będzie tam wkrótce decydował o tym, czy mieszkańcy USA będą mieli takie same prawa do aborcji, co kiedyś.

W sprawie głos zabierają gwiazdy i celebryci - ostatnio ze sceny zrobiła to Olivia Rodrigo. Piosenkarka jasno powiedziała, że: "Ciało kobiety nigdy nie powinno być w rękach polityków" . Teraz pałeczkę przejmuje TikTok.

O co chodzi z aborcją w Stanach Zjednoczonych?

W poprzednim tekście bardziej szczegółowo tłumaczyłam, o co chodzi z możliwym ograniczeniem praw do aborcji w USA. Od pewnego czasu toczy się tam postępowanie, które może unieważnić ustawę Roe przeciwko Wade z 1973 roku.

The leak of the Supreme Court’s draft decision on abortion rights

Uznawała ona konstytucyjne prawo do aborcji. Niedawno "Politicio" ujawniło raport, z którego wynika, że konserwatywna większość Sądu Najwyższego USA poważnie rozważa uchylenie tych gwarantujących prawo do aborcji ustaw.

bFZWQbVh

TikTok jest za aborcją

W odpowiedzi na właśnie taką decyzję na TikToku pojawiają się filmy kobiet i osób z macicami, które wyrażają sprzeciw wobec takiemu postępowaniu sądu. Pod utworem "Areyon Tashaun" pojawia się coraz więcej nagrań, zwracających uwagę na to, że ciało kobiety należy tylko do niej.

Autorki i autorzy filmów pytają np. o to, czy osoba oglądająca filmik ma macicę i czy kiedykolwiek była zgwałcona. Filmy kończą zazwyczaj z przesłaniem: "Zabieraj swoje prawa z mojego ciała" i "depczą" telefon.

Czy kiedykolwiek płacząc, musiałeś robić test ciążowy, bo istniała szansa, że ojcem tego dziecka będzie twój ojciec? Co powiedziałeś? Nie? Zabieraj swoje prawa z mojego ciała.

bFZWQbVj

Masz macicę? Co powiedziałeś? Nie masz? Zabieraj swoje prawa z mojego ciała.

Czy kiedykolwiek musiałeś kupić "plan B" (pigułkę dzień po), bo nie wiedziałeś, co się wydarzyło? Co powiedziałeś? Nie? Zabieraj swoje prawa z mojego ciała.

bFZWQbVp

Czy kiedykolwiek byłeś zgwałcony albo koleś skończył w tobie bez pytania cię o zgodę? Nie? Zabieraj swoje prawa z mojego ciała.

Moje ciało - mój wybór

Dużo mówi się też o działaniu studentki Katariny Nowack. TikTokerka podzieliła się z użytkownikami wiadomością o tym, że w paczce na adres Sądu Najwyższego przesłała sześć drucianych wieszaków, które są symbolem dawnych praktyk aborcyjnych. Do tego samego czynu zachęciła innych użytkowników.

bFZWQbVq

Jak widać Stany Zjednoczone muszą się teraz zmierzyć z tym, przez co Polska przechodziła podczas Strajków Kobiet. Mamy jednak nadzieję, że chociaż ich historia zakończy się odrobinę lepiej i sąd wyda jednak inne orzeczenie.

Źródło: NBCNews, Politicio, TikTok

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Facebook pomógł w oskarżeniu 17-latki o dokonanie aborcji. Jak się tłumaczy?