Szymon Hołownia o aborcji

Szymon Hołownia o koalicji rządowej. "W kwestii aborcji nie istnieje"

Źródło zdjęć: © Baranowski / AKPA
Natalia Witulska,
10.04.2024 17:00

W środę 10 kwietnia Szymon Hołownia odpowiadał na pytania związane z aborcją. Wszystko dlatego, że już w czwartek 11 kwietnia w Sejmie odbędzie się debata dotycząca czterech projektów związanych z terminacją ciąży. Marszałek Sejmu skomentował również kwestię koalicji 15 października.

Czwartek 11 kwietnia będzie gorącym dniem w polskim Sejmie. To właśnie jutro politycy oraz polityczki będą dyskutować na temat aborcji. Rozpatrywane będą cztery projekty, które zostały złożone przez Lewicę, Koalicję Obywatelską oraz Trzecią Drogę. Szymon Hołownia skomentował kwestię terminacji ciąży, a także wypowiedział się na temat większości rządowej, której jest częścią.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia znalazł się pod ostrzałem pytań. W środę 10 kwietnia zarówno dziennikarze, jak i aktywiści chcieli dowiedzieć się, czy Polki doczekają się debaty na poziomie dotyczącej aborcji. Dopytywali również, czy przedstawiciele oraz przedstawicielki Trzeciej Drogi poprą projekty złożone przez Lewicę, a także Koalicję Obywatelską.

Lewica złożyła dwa projekty dotyczące aborcji w październiku 2023 r. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia. Pod koniec stycznia 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt Koalicji Obywatelskiej. Mówi, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania. Posłowie oraz posłanki Trzeciej Drogi proponują powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego.

Szymon Hołownia o aborcji i koalicji rządzącej

Na konferencji prasowej dziennikarze dopytywali Szymona Hołownię, czy istnieje szansa, że wszystkie cztery projekty trafią do komisji. Marszałek Sejmu powiedział, że od początku debaty na ten temat podkreślał, że nie jest w stanie dać takiej gwarancji. Stwierdził, że każdy z parlamentarzystów będzie głosował zgodnie ze swoim sumieniem. Wtedy okaże się, ile propozycji wyjdzie z Sejmu do komisji.

- To rzecz, która różni koalicjantów. Nie ma koalicji 15 października w tej kwestii, jest w innych kwestiach. Nie jesteśmy jednością światopoglądów. Pytanie, czy dzisiaj damy świadectwo, że potrafimy mimo tych różnic rozmawiać w taki sposób, aby załatwiać sprawy - powiedział Szymon Hołownia, odnosząc się do większości, która tworzy rząd od 13 grudnia 2023 r.

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Aktywistka z Inicjatywy Wschód goni Szymona Hołownię

W środę 10 kwietnia media społecznościowe obiegło nagranie, które udostępniono na profilu Inicjatywy Wschód na platformie X. Widać na nim, jak jedna z aktywistek należąca do organizacji goni Szymona Hołownię i dopytuje go o kwestię aborcji. Dziewczyna chce wiedzieć, kiedy w Polsce temat aborcji zostanie rozwiązany. Na filmie widać, że marszałek Sejmu nie jest chętny na rozmowę.

"PILNE: 17-letnia Kinga pyta Marszałka @szymon_holownia, kiedy wreszcie ktoś w Sejmie ogarnie Polkom dostępną aborcję. Marszałek ucieka od rozmowy. Chcemy dostępnej aborcji - na przekór dziadersom! Polska 2050 od tygodni blokuje prawa kobiet, chcąc referendum aborcyjnego zamiast przegłosowania aborcji w parlamencie" - czytamy na platformie X Inicjatywy Wschód.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 1