Wyrok ws. Gosi z Limanowej

18-latka oskarżona o ORGANIZACJĘ Stajku Kobiet w Limanowej jest NIEWINNA

Oliwier NytkoOliwier Nytko,05.08.2021 16:50

"Jeszcze sądy działają, jeszcze prawo jest prawem, a nie pisowskim wymysłem" - tak napisał krakowski oddział Strajku Kobiet. Wreszcie otrzymaliśmy kolejny pozytywny wyrok ws. nękania młodzieży - bo ktoś był na tyle odważny, aby zaprotestować przeciwko wyrokowi TK. Co się stało w Limanowej?

Szybki skrót wydarzeń, które doprowadziły do tego, gdzie jesteśmy obecnie: młoda, bo wtedy 17-letnia, Gosia zorganizowała 27 października 2020 roku dwie manifestacje na rynku w swojej miejscowości - Limanowej. Uczestnicy byli kulturalni, chociaż posiadali banery krytykujące PiS.

9 miesięcy w rozprawach

Żeby pokazać Wam skalę problemu: cała sprawa toczy się już od dziewięciu miesięcy. Najpierw Gosia otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sanepidzie. W połowie stycznia miejscowa policja skierowała wniosek o ukaranie nastolatki do sądu.

W lutym zapadł wyrok wydany zaocznie, czyli bez stron. Wtedy była winna (uwaga) "naruszenia przepisów zakazujących organizowania zgromadzeń powyżej pięciu osób w czasie epidemii COVID-19 oraz niezgłoszenia manifestacji w urzędzie", co samo w sobie było dość podłe. Sorry, ale to jest gorsze: dostała wyrok na trzy dni przed swoimi 18. urodzinami. Miała otrzymać naganę za sprzeciw władzy i organizację strajku w swoim mieście.

Dalsza część polskiego kabaretu? Nasza bohaterka odwołała się od wyroku! W maju sprawa została umorzona, ale zgodnie z prawem miejscowa policja mogła się odwołać - i zrobiła to. Nikt z limanowskiej policji nie chciał podać uzasadnienia decyzji jak pisze Wyborcza.

Teraz jesteśmy na finiszu. Na szczęście dzisiaj ta sprawa została zakończona:

Małgorzata z Limanowej NIE zostanie ukarana za organizację Strajku Kobiet w Limanowej

Jak pisze miejscowa prasa: sąd podtrzymał wyrok z maja, który obecnie jest już prawomocny. Sprawa w sanepidzie w Limanowej również powinna być umorzona na dniach.

Na stronie Krakowskiego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet od razu pojawiły się gratulacje dla 18-latki:

Gosia prawomocnie jest niewinna !!!

Jeszcze sądy działają, jeszcze prawo jest prawem, a nie pisowskim wymysłem 💙

Brawo Gosiu! Jesteś niesamowitą młodą kobietą, waleczną i mądrą. Nigdy się nie poddawaj i walcz o to co uznasz za ważne dla Ciebie. I pamiętaj, że zawsze możesz na nas liczyć. NIGDY NIE BĘDZIE SZŁA SAMA!

trwa ładowanie posta...

Nie zaszkodzi dodać jeszcze jednego szczegółu. Jak podaje krakowski oddział Wyborczej na rozprawę… nie przyszedł żaden oskarżyciel posiłkowy, czyli ktokolwiek z policji z Limanowej.

I właśnie tyle szacunku mają niektóre oddziały policji do obywateli. Realnie przedłużyli okres nerwów młodej dziewczynie, aby na końcu mieć gdzieś całą sprawę. Ciekawe, co rzeczniczka prasowa policji w Limanowej miałaby teraz do powiedzenia o całej sytuacji.

Źródło: 1 2 

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0