lifestyle
Choinka świąteczna T27 z TikToka. Internet miał oszaleć na jej punkcie
Prezes NBP atakuje młodych, bo zrobiły się kolejki do bankomatu

Prezes NBP, Glapiński, atakuje młodych: "Najbardziej niemądra i panikarska grupa", "powinni się stuknąć w głowę"

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez, YouTube
Oliwier NytkoOliwier Nytko,10.03.2022 11:02

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, dorzucił trochę do pieca. Zaczął obwiniać… młodych, o obecne, ale przejściowe braki w gotówce. Chyba skończyły się mu osoby do obwiniania.

bGygvWab

Jeżeli nie wiecie, obecnie mamy małe problemy związane z brakiem gotówki czy benzyny na stacjach. Jest to spowodowane paniką, która powstała przez wojnę w Ukrainie. Nawoływałem do spokoju, aczkolwiek takie zachowanie ludzi jest poniekąd zrozumiałe.

Problemem jest to, że ktoś obwinia jedną grupę społeczną o rzeczy, które dotyczą wszystkich. Pal licho LGBT, ale panika jest zjawiskiem dotykającym każdego. Wiecie już, do czego piję?

Glapiński atakuje młodych XD

Prezes NBP (!) odniósł się do braków związanych z pieniędzmi w bankomatach (o tym poniżej), wskazując palcem JEDNĄ grupę społeczną, obwiniając ją za wszystko, co złe. Po prostu przytoczę jego wypowiedź bez żadnych wstawek, abyście mogli poczuć zażenowanie poziomem jednego z ważniejszych oficjeli w rządzie w tym momencie:

bGygvWad

Całkowicie nieuzasadniona, głupia, niemądra, panikarska jakaś fala poszła i socjologiczną ciekawostką jest, że ta panika była największa w wielkich miastach polskich.

Tak zwana część społeczeństwa, jak to się mówi, młodzi, wykształceni, w wielkich miastach, najbardziej jakaś niemądra, panikarska część naszego społeczeństwa, jak się okazało.

Jakieś szaleństwo opanowało tych ludzi, co siedzą cały dzień w internecie, grzebią coś, szukają, czytają jakieś obłąkane teksty jakichś obłąkanych pseudo autorytetów. Nie było żadnego powodu do tej paniki.

bGygvWaf

Ci, którzy tego dokonują, to ich osobista sprawa, robią co chcą i my podstawiamy pieniądze tyle, ile trzeba. Niech robią co chcą, ale powinni się stuknąć w głowę, zastanowić co robią, z jakiego powodu - powiedział prezes NBP.

Najpierw spójrzcie na te obrazki z Twittera:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Teraz zastanówmy się nad tym, jakiej grupy społecznej nienawidzi PiS… a, no tak! Przecież PiS ma rekordowo niskie poparcie w przedziale 18-29 lat w porównaniu do innych grup wiekowych.

bGygvWal

Kogo miał zjechać prezes NBP, który w 2016 roku został mianowany na prezesa przez Andrzeja Dudę? Emerytów nie mógł, bo w elektorat się nie uderza. Pokolenie 30+ byłoby sensowne, ale po co - jak młodzi są nieustannie kozłem ofiarnym dla rządu.

Młodzi wielokrotnie starali się ostatnio uświadamiać starsze pokolenie, że nie warto panikować. Przecież to też boomerzy (nawet w głównej mierze) popędzili na stacje z baniakami/beczkami. Bo "przypomniały im się stare czasy". Tak samo stało się z bankomatami. Idąc jeszcze dalej: tak, niektórzy naprawdę odrobinę przeginają. Ale tutaj nie ma znaczenia wiek.

Inni mają podobne zdanie. Dodają też inne rzeczy, które prezes powiedział w ciągu ostatnich godzin. Uwaga, to boli:

bGygvWam
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

A Janusz jak zawsze z rigczem. Najlepsze konto na polskim Twitterze.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

I tak, nazwał się "jastrzębiem".

trwa ładowanie posta...

Dlaczego brakuje gdzieniegdzie pieniędzy?

Prosta zasada: bankomat to nie portal z nieskończoną gotówką. To samo tyczy się oddziałów. Najczęściej rano wkładany jest odpowiedni zasób pieniężny w postaci X tysięcy złotych - i tyle. Jeżeli grupa osób rzuci się na bankomat i zacznie wypłacać po 5 tys. na głowę, to logiczne jest, że pieniądze się skończą.

bGygvWan

To nie oznacza, że nie ma pieniędzy w banku. Jedynie to, że w tym bankomacie w tym dniu pieniądze się skończyły tymczasowo. Takie sytuacje były kompletnie normalne przed pandemia/wojną, gdy wypłacaliśmy większe kwoty w walutach zagranicznych.

Ponadto, ludzie wymieniają złotówki na waluty obce, ponieważ tracą zaufanie w wartość złotego. Prezes NBP powinien ich uspokoić, zapewnić, że "to tylko tymczasowy stan". A nie atakować ich w imię głupiej propagandy.

Nie, żeby coś panie Glapiński, ale czy pan nie mówił w marcu 2021 roku, że "stopy procentowe nie wzrosną"? I czy nie wzrosły potem sześciokrotnie w ciągu roku?

bGygvWao

Zapytacie: kto decyduje o wzroście stóp procentowych? Ano, Rada Polityki Pieniężnej, organ decyzyjny NBP. A kto jest prezesem NBP? Aaa, Glapiński, który zasiada w RPP. Kurtyna.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Rośnie liczba zakażonych HIV w Polsce. Winne stereotypy?