ekonomia - legalizacja małżeństw jednopłciowych

Chcecie lepszej gospodarki w Polsce? Eksperci: Pozwólcie na legalizację małżeństw jednopłciowych

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,27.07.2022 13:15

Ekonomiści i prawnicy twierdzą, że legalizacja małżeństw jednopłciowych w Polsce pozytywnie wpłynęłaby na rozwój naszej gospodarki. W otwartym liście dodają, że brak tej możliwości tworzy również wiele społecznych nierówności.

O legalizacji małżeństw jednopłciowych w Polsce na razie możemy tylko pomarzyć. Przypominam delikatnie, że jesteśmy jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie i na razie nie zanosi się na większe zmiany w tym obszarze. Ostatnie miejsce w tym niechlubnym rankingu opisaliśmy niedawno TUTAJ.

Może przeciwnicy tego rozwiązania zmieniliby zdanie, gdyby okazało się, że legalizacja małżeństw jednopłciowych pozytywnie wpłynęłaby na naszą gospodarkę? Tak uważa ponad 40 ekspertów i ekspertek z zakresu prawa i ekonomii. W liście wyjaśniają, czemu to naprawdę miałoby sens.

List ekonomistów i prawników w sprawie małżeństw jednopłciowych

"Onet" opublikował otwarty list, który zbiera głos ponad 40 ekspertów i ekspertek z zakresu prawa i ekonomii. Twórcy zwracają w nim uwagę na to, że legalizacja małżeństw jednopłciowych przyczyniłaby się do rozwoju gospodarczego Polski.

Takie pary nie są bowiem uwzględniane np. przy rozliczaniu PIT-u i płacą wyższe podatki. Częściej myślą również o wyjazdach za granicę, na czym oczywiście traci polska gospodarka. Legalizacja małżeństw jednopłciowych mogłaby - według ekspertów - polepszyć chociażby sytuację na rynku pracy. Eksperci dodają, że byłaby również zgodna z polską Konstytucją.

Badania wskazują, że małżeństwa jednopłciowe mogą polepszyć sytuację małżonków na rynku pracy, zwiększyć dochód czy szansę posiadania mieszkania. Rozwiązania prawne powinny ułatwiać wspólne prowadzenie domu, zwiększać poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, w celu uwalniania gospodarczego potencjału ludzi chcących spędzić ze sobą życie. Brak takich rozwiązań może prowadzić m.in. do poszukiwania lepszych perspektyw za granicą, a w efekcie do utraty kapitału ludzkiego przez Polskę

- Onet
trwa ładowanie posta...

Przeszkód brak - poza tymi wynikającymi z błędnych przekonań

Legalizacja związków osób LGBTQ+ nie tylko znacząco szkodzi gospodarce naszego państwa, ale również tworzy "bezpodstawną dyskryminację ekonomiczną". Osoby w takich związkach nie mają równych praw np. gdy wychowują wspólnie dziecko. Nie są również uwzględniane w sprawach spadkowych. Z perspektywy prawa są po prostu "obcym osobami".

Rozwiązania prawne powinny ułatwiać wspólne prowadzenie domu, zwiększać poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, w celu uwalniania gospodarczego potencjału ludzi chcących spędzić ze sobą życie.

- Onet

Godność i życie do wielu nie przemawia. Może przemówią pieniądze?

Pomijamy tu oczywiście jeden ważny wątek - legalizacja małżeństw jednopłciowych nie tylko miałaby pozytywny wpływ na ekonomię, ale po prostu jest czymś, co osobom LGBTQ+ się należy. Dlaczego? Bo każdy człowiek - bez względu na płeć i tożsamość seksualną - zasługuje na miłość i to w każdej możliwej, również tej prawnej formie.

Pod otwartym listem ekonomistów i prawników podpisał się m.in. Ryszard Kalisz, Marcin Marczak i Monika Płatek. Chcielibyśmy wierzyć, że takie postawienie sprawy cokolwiek zmieni w podejściu ludzi i rządzących. Może jeśli nie przekonuje ich ludzkie życie i godność, to przemówią do nich pieniądze?

Pełną treść listu znajdziecie na stronie "Onetu".

trwa ładowanie posta...

Źródło: Onet

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Jaay,zgłoś
Onet będący źródłem idealnie podsumowuje wiarygodność tych informacji.
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się