lifestyle
Kobiety z nietypowymi nakłuciami po imprezie w różnych krajach Europy. Czy to nowa "pigułka gwałtu"?
Mamy problem z Shopee. Podróbki ZALEWAJĄ popularną aplikację

Podróbki z Shopee. "Już nawet na AliExpress jest lepiej"

Źródło zdjęć: © Instagram, Kolaż: Vibez, Materiały prasowe, StockX
Oliwier NytkoOliwier Nytko,04.08.2022 13:00

Shopee może mieć spory problem związany z podróbkami. Nawet na Allegro czy AliExpress nie tak wielu ofert produktów "wątpliwej prawdziwości".

bFYEHhar

Niedawno przeglądając Instagrama zobaczyłem, że Shopee reklamuje aukcje z popularnymi modelami butów. Chodziło o modną kolaborację Off-White i Nike z wariacją modelu Dunk.

Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty?
Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty? (Shopee)

Cena tych butów waha się na zagranicznym portalu StockX od 2 do 3 tys. zł.

Ile kosztują Off White Nike Dunk 10/50?
Ile kosztują Off White Nike Dunk 10/50? (StockX)

Na Shopee ich cena to… tylko 201,66 zł.

Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty?
Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty? (Shopee)

Shopee reklamuje podróbki na Instagramie

Shopee jest zalane butami, których ceny zaskakują. Chodzi o produkty, które kupione od oryginalnego producenta, kosztują kilkukrotnie więcej.

Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty?
Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty? (Shopee)

Oczywiście sprzedający, o nich za sekundę, zapewniają o 100% oryginalności. Nie wysyłają butów w pudełku, bo "oszczędzają na wysyłce". To nie ma być powodem do zmartwień, ponieważ przecież oni gwarantują, że to *nie* są podróbki. Takim to można wierzyć, prawda?

Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty?
Dlaczego na Shopee można kupić tak tanie buty? (Shopee)

Sprzedawcy… to najczęściej posiadacze zupełnie nowych kont, mających maksymalnie kilka opinii. Mimo to wystawiają na platformie Shopee dziesiątki podejrzanych aukcji. Czy ktoś się tym zajmuje, ściąga te konta?

Shopee: czy to nie wygląda podejrzanie?
Shopee: czy to nie wygląda podejrzanie? (Własne)

Wydaje się, że posiadacze kont to raczej pośrednicy, którzy dostają od producenta podróbek odpowiedni procent od sprzedaży. W razie wpadki taka osoba może powiedzieć, że nie wiedziała, co sprzedaje, a podmiot, od którego zdobyła towar zapewniał o autentyczności.

bFYEHhat

Walka z podróbkami. AliExpress i Allegro ogarnęło sprawę.

Najwięksi gracze wśród platform sprzedażowych wydają się radzić sobie w walce z podróbkami. Do tego grona należy nawet nasze rodzime Allegro.

Na chińskiej platformie AliExpress oficjalnie nie można sprzedawać podróbek. Niektórzy robią to, odchodząc system sprzedaży i wystawiając podróbki, np. jako kable. Zainteresowany kupnem, dostaje "kod" do wykonania transakcji na zewnętrznej stronie, a na AliExpress wybiera odpowiednie opcje.

Podobnie jest z Allegro. Stosunkowo niedawno polski portal był zalany najtańszymi podróbkami popularnych Nike Air Max czy Jordanów. Ten czas już minął. W tym momencie można dorwać kilka podrób, ale to kropla w porównaniu do morza nieoryginalnych produktów sprzed paru lat.

bFYEHhav

Shopee wydaje się przymykać oko na tę sytuację. Wróć! Grożą paluszkiem, że za zbyt wiele wpadek związanych z podróbkami, mogą nam zawiesić konto. Dobrze przeczytaliście "za zbyt wiele", a nie "za handlowanie/pośredniczenie w sprzedaży fejkami". Kabaret, co nie?

Za co sprzedawcy na Shopee dostają karne punkty?
Za co sprzedawcy na Shopee dostają karne punkty? (Wirtualnemedia)

PS. Dopiero za 15 (i więcej) "punktów karnych" zamrażają konto.

bFYEHhaB

Podróbki to podróbki. Shopee może mieć z nimi problem

Shopee jest jedną z niewielu platform w sieci w 2022 roku, gdzie podróbki (!) butów otrzymają własną reklamę na Instagramie. To nie powinno mieć miejsca. Skoro AliExpress i Allegro ogarnęło sprawę z fejkami, to i Shopee powinno.

Poprosiłem Shopee o komentarz w tej sprawie. 1 sierpnia zapewniono mnie, że odpowiedź otrzymam w 24 godziny. Gdy publikuję ten tekst jest 4 sierpnia, a odpowiedzi brak.

Odpowiedź Shopee przesłana w dniu 5.08.2022:

bFYEHhaC

"Sprzedaż wszelkich produktów naruszających własność intelektualną, w tym podróbek, jest na Shopee surowo zabroniona. Od naszych sprzedawców wymagamy przestrzegania rygorystycznych zasad. Wyraźnie informujemy ich również o naszej polityce i regulacjach, oraz o karach za nieprzestrzeganie Warunków świadczenia usług."

"Wszystkie oferty na Shopee muszą przejść przez moderację, a ogłoszenia, które naruszają nasze zasady oraz Warunki świadczenia usług, są usuwane. W pojedynczych przypadkach, gdy podmiotom działającym wbrew naszym zasadom uda się uniknąć kontroli, podejmujemy natychmiastowe działania w celu ochrony społeczności Shopee."

"Natychmiast po tym, jak zostaliśmy powiadomieni o tej konkretnej sprawie, ogłoszenie zostało przez nas usunięte, zawiesiliśmy również konto sprzedającego. Nieustannie pracujemy nad tym, aby nasze filtry działały jak najlepiej, również umieszczając odpowiednie słowa na czarnej liście, tak aby zapobiegać kolejnym próbom oferowania przez sprzedawców podróbek i produktów naruszających własność intelektualną na Shopee."

bFYEHhaD

"Zachęcamy również użytkowników do kontaktowania się z nami, jeśli zauważą podobne ogłoszenia na naszej platformie. Mogą oni zgłaszać do nas podejrzane produkty i sklepy, klikając w prawym górnym rogu dowolnej oferty na 3 kropki - po rozwinięciu menu należy wybrać opcję "Zgłoś ten produkt"."

"Wszystkie zakupy dokonywane na platformie są objęte Gwarancją Shopee, dzięki której płatność do sprzedawcy jest przelewana dopiero po tym, jak kupujący potwierdzi, że otrzymał produkt sprawny i w dobrym stanie. W sytuacji, gdyby użytkownik otrzymał produkt, który nie jest oryginalny, może zwrócić się do nas po zwrot wpłaconej kwoty, w czym pomoże mu zespół Shopee, podejmując jednocześnie odpowiednie kroki w celu zapobiegania takim sytuacjom." - przekazało mi biuro prasowe Shopee.

A co o tym sądzą internauci? W sieci pojawiło się kilka wątków o produktach niekoniecznie oryginalnych:

bFYEHhaE

Jeden wielki scam, podróby, refurby, elektrośmieci.

Czy na aliexpress/shopee można dostać ubrania, które nie są podróbkami albo totalnym dziadostwem, które rozleci się przed pierwszym założeniem?

Jakiś czas temu pisałem o podróbce KMC X8 z Shopee, wytrzymał 200km. Po jeździe standardowo chciałem sobie przetrzeć łańcuch, dobrze że zauważyłem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zapomnij ze coś ugrasz. Support jest słaby. Otrzymałem produkt uszkodzony , podrabiany i nic to nie dało. Sporu mimo dowodów nie wygrałem. Na szczęście to była mała kasa.

Widziałem, że na shopee można znaleźć sporo "oryginałów" jak JBL Charge 5 za 6 dych czy opaske Xiaomi mi band 6 za 8 zł. Jak się to ma do rzeczywistości? Wysyłają produkty opatrzone logiem prawdziwego producenta na pudełku i produkcie czy wysyłają produkt który przypomina wizualnie oryginał, ale bez logo?

wszystko leci z chin w dodatku jeśli anulujesz zamówienie które jest dopiero w realizacji sprzedający odrzuca z automatu bo pieniążki już przelane, zero kontaktu z ludźmi, pełno scamerów i sama tandeta NIE POLECAM ! Nie dajcie się naciągnąć mam nadzieje że państwo coś zrobi z tą złodziejską stroną.

uwaga złożyłem reklamację z powodu dostarczenia pustej paczki po paru dniach całe zgłoszenie reklamacyjne zostało usunięte

Zamówiłem zakrętarkę Makita a dostałem puste pudełko z Chin. Szkoda mi siebie bo wiem że niczego nie wyegzekwuję. Straciłem 170 PLN. JANEKS


Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Kamkam,zgłoś
Support jest słaby, ale lepszy niż na AliExpress, bo przynajmniej jest szansa na rozmowę z człowiekiem, a nie automatem. Przy pustych kopertach support zrzuca winę na dostawcę i bujaj się człowieku, tyle z tej ochrony jest XD
Odpowiedz
0
like
0
dislike
VASCO,zgłoś
No kto by się spodziewał że buty za 3 tysiące kupione w cenie 200zł nie będą oryginalne. A druga sprawa to że niby na allegro niema podróbek? Nadal jest ich pełno
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Jaay,zgłoś
Nawet Shopee ma wylane na Vibez i ich płacze XDDDDDDD
Odpowiedz
2
like
1
dislike
Komentarze (3)
arrow
Pełnia Księżyca w sierpniu 2022 roku będzie naprawdę wyjątkowa