społeczeństwo
Bartyzel vs Bartyzel. Czy Konfederaci chcą nierozerwalnych małżeństw?
Magazyn Replika

"Poczet tęczowych królów i książąt polskich" - czy król Władysław Warneńczyk był gejem?

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Magazyn Replika
Anna RusakAnna Rusak,14.04.2022 17:00

Polscy królowie należeli do społeczności LGBTQ? Magazyn Replika wystartował z nowym cyklem, w którym przedstawi nam "Poczet tęczowych królów i książąt polskich". Na pierwszy ogień poszły męskie rozkosze Władysława Warneńczyka.

A gdyby się okazało, że część królów polskich była LGBTQ+? W przeszłości przecież wiele znanych osób ukrywało swoją tożsamość lub z różnych względów zatajały ją przed nami osoby postronne.

Wiadomości dotyczące polskich pisarzy i pisarek, którzy należą właśnie do społeczności LGBTQ+, wciąż wzbudzają wiele kontrowersji. Ostatnio chyba spore poruszenie wywołała książka "Słowacki. Wychodzenie z szafy", w której to autorka Marta Justyna Nowicka przedstawiała nam trochę mniej znaną twarz naszego romantycznego pisarza.

Teraz "Krytyka Polityczna" rusza z nowym cyklem artykułów, który będzie na nowo prezentował nam sylwetki pozornie dobrze nam znanych władców Polski. "Poczet tęczowych królów i książąt polskich" to coś, czego wszyscy potrzebujemy.

trwa ładowanie posta...

"Poczet tęczowych królów i książąt polskich" i męskie rozkosze Warneńczyka

Pierwszym władcą z cyku "Poczet tęczowych królów i książąt polskich", którym zajął się Magazyn Replika, jest Władysław Warneńczyk. Warneńczyk był królem Polski w latach 1424-1444.

Jego portret i "skłonności do rozkoszy męskich" szczegółowo przedstawił ceniony historyk dr Paweł Fijałkowski. W jego artykule znajdziemy argumenty, które pozwalają nam szczerze przypuszczać, że Warneńczyk był gejem. Dodatkowo badacz pokazuje, jak w tamtym czasie na sytuację naszego króla wpływała homofobia.


On, skłonny do rozkoszy męskich, ani w czasie pierwszej wyprawy przeciw Turkom, ani w czasie tej drugiej, którą wtedy prowadził, gdy szalała wojna, (...) nie zważając zupełnie na własne niebezpieczeństwo i na zagrożenie całego wojska, nie porzucał swych przeciwnych czystości, wstrętnych rozkoszy."

- Magazyn Replika
trwa ładowanie posta...

"Poczet tęczowych królów i książąt polskich" - dlaczego jest tak ważnym projektem?

Cały artykuł znajdziecie oczywiście w "Magazynie Replika". To jednak nie koniec odczarowywania historii. W kolejnych numerach ukażą się szkice o Bolesławie Wstydliwym i Leszku Czarnym, Henryku Walezym oraz o Stanisławie Auguście Poniatowskim.

Historia, którą na nowo przedstawia Fijałkowski i kolejne opowieści przedstawione w cyklu są nam wszystkim naprawdę potrzebne. Chociażby dlatego, że pokazują, że LGBTQ+ to nie jakaś "ideologia", tylko ludzie, którzy byli obecni w naszej historii już od dawna.

Po prostu wcześniej nie było przyzwolenia i przestrzeni na pokazywanie tej prawdy. Na szczęście czasy już trochę się zmieniły i powoli możemy odzyskiwać historię. W końcu to, czy ktoś był osobą LGBTQ+, nie wpływa na jej zasługi dla naszego narodu, prawda?

trwa ładowanie posta...

Źródło: replika-online.pl/poczet-teczowych-krolow-polski-wladyslaw-warnenczyk/

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 18
Komentarze (0)
arrow
Aktywistka ruchu #MeToo przed sądem. Oskarżenia są poważne