"Poczet tęczowych królów i książąt polskich" - czy król Władysław Warneńczyk był gejem?
Polscy królowie należeli do społeczności LGBTQ? Magazyn Replika wystartował z nowym cyklem, w którym przedstawi nam "Poczet tęczowych królów i książąt polskich". Na pierwszy ogień poszły męskie rozkosze Władysława Warneńczyka.
A gdyby się okazało, że część królów polskich była LGBTQ+? W przeszłości przecież wiele znanych osób ukrywało swoją tożsamość lub z różnych względów zatajały ją przed nami osoby postronne.
- "Prawdziwi" patrioci unicestwili wroga Polski: słup reklamowy z tęczową flagą
- Dumbledore jest gejem? "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a" rozwieją wątpliwości
- Jest gejem, pracował dla TVP. Niedawno szkalowanie osób LGBT+ nie było dla niego problemem
- Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok. Czy to koniec uchwał anty-LGBT?
- Narodowe Czytanie Pisma Świętego - czy 1 maja to najlepsza okazja, by publicznie je czytać?
Wiadomości dotyczące polskich pisarzy i pisarek, którzy należą właśnie do społeczności LGBTQ+, wciąż wzbudzają wiele kontrowersji. Ostatnio chyba spore poruszenie wywołała książka "Słowacki. Wychodzenie z szafy", w której to autorka Marta Justyna Nowicka przedstawiała nam trochę mniej znaną twarz naszego romantycznego pisarza.
Teraz "Krytyka Polityczna" rusza z nowym cyklem artykułów, który będzie na nowo prezentował nam sylwetki pozornie dobrze nam znanych władców Polski. "Poczet tęczowych królów i książąt polskich" to coś, czego wszyscy potrzebujemy.
"Poczet tęczowych królów i książąt polskich" i męskie rozkosze Warneńczyka
Pierwszym władcą z cyku "Poczet tęczowych królów i książąt polskich", którym zajął się Magazyn Replika, jest Władysław Warneńczyk. Warneńczyk był królem Polski w latach 1424-1444.
Jego portret i "skłonności do rozkoszy męskich" szczegółowo przedstawił ceniony historyk dr Paweł Fijałkowski. W jego artykule znajdziemy argumenty, które pozwalają nam szczerze przypuszczać, że Warneńczyk był gejem. Dodatkowo badacz pokazuje, jak w tamtym czasie na sytuację naszego króla wpływała homofobia.
On, skłonny do rozkoszy męskich, ani w czasie pierwszej wyprawy przeciw Turkom, ani w czasie tej drugiej, którą wtedy prowadził, gdy szalała wojna, (...) nie zważając zupełnie na własne niebezpieczeństwo i na zagrożenie całego wojska, nie porzucał swych przeciwnych czystości, wstrętnych rozkoszy."
"Poczet tęczowych królów i książąt polskich" - dlaczego jest tak ważnym projektem?
Cały artykuł znajdziecie oczywiście w "Magazynie Replika". To jednak nie koniec odczarowywania historii. W kolejnych numerach ukażą się szkice o Bolesławie Wstydliwym i Leszku Czarnym, Henryku Walezym oraz o Stanisławie Auguście Poniatowskim.
Historia, którą na nowo przedstawia Fijałkowski i kolejne opowieści przedstawione w cyklu są nam wszystkim naprawdę potrzebne. Chociażby dlatego, że pokazują, że LGBTQ+ to nie jakaś "ideologia", tylko ludzie, którzy byli obecni w naszej historii już od dawna.
Po prostu wcześniej nie było przyzwolenia i przestrzeni na pokazywanie tej prawdy. Na szczęście czasy już trochę się zmieniły i powoli możemy odzyskiwać historię. W końcu to, czy ktoś był osobą LGBTQ+, nie wpływa na jej zasługi dla naszego narodu, prawda?
Źródło: replika-online.pl/poczet-teczowych-krolow-polski-wladyslaw-warnenczyk/
- Czym jest Willow Project? Walką z czasem o ocalenie Alaski
- Nienawidzisz PiS-u? "Nie wiesz nic" – twierdzi Fogiel i czeka na odzew
- Czarnek o agresywnych nastolatkach. Padły mocne słowa
- Patodeweloperka na TikToku. Chwalą klitkę o wielkości 13 m2
- Uczniowie recenzują szkoły. Opisy patologii są przerażające
- "Seks oralny z facetem nie jest gejowski". Diplo o vibepłciowości
- Tego nikt nie przewidział. Zaskakujący efekt reportażu o JPII
- Mia Khalifa wybaczyła Żabsonowi? Raper odsłania kulisy afery
- Uniwersytet jak z "Harry'ego Pottera" w Polsce. Będzie quidditch?