Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Są zaskoczenia?
Wyniki tegorocznej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zostały już opublikowane. Po raz pierwszy w historii ogłoszenie zwycięzców nastąpiło w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wygrana szkoła otrzyma Tarczę Zaufania podpisaną przez wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz.
Najważniejsza nagroda dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół, którzy wspierają młodzież LGBT została przyznana. Po raz czwarty opublikowano Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Wraz z nim powstała mapa miast z placówkami, w których każdy może być sobą. Po raz pierwszy zwycięzcy nagrodę otrzymają w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Podobne
- Jakie są najbardziej queerowe zawody? Szok i niedowierzanie [pikachu.jpg]
- Dziennikarz TVP przyznał się do błędu. Przeprosiny padły na żywo
- Udawała 14-latkę. Nie mieści się w głowie, co robiła dzieciom
- Papież Franciszek użył p* word? "Niezły" sojusznik społeczności LGBT
- Nie będzie krzyży, będą tęczowe flagi. Radni KO żądają tęczy na ratuszu
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko
O pierwsze miejsce walczyło ponad 2000 szkół
Działacze Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarli do ponad 2000 szkół. O tym, czy szkoła jest przyjazna społeczności LGBT, decydowali jej uczniowie. Młodzi ludzie w ankiecie odpowiadali na następujące pytania: "jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+".
Szkoły nadal zmagają się z problemem przemocy rówieśniczej
Wyniki Rankingu pokazują smutną prawdę. Cały czas pojawia się problem przemocy rówieśniczej. Działacze Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ podają, że "aż 41 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej (np. wykluczenie, przezwiska, wyśmiewanie) ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów. Alarmujący jest poziom przemocy fizycznej (np. szturchnięcia, przepychanki): 28 proc. osób uczestniczących doświadczyło jej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 27 proc. z innych względów".
Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE powiedziała: - Naszym hasłem jest Szkoła Zaufania, ponieważ aż 32 proc. osób uczniowskich, które wzięły udział w badaniu, nie mają nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. Od wielu lat mamy problem z niską dostępnością opieki psychologicznej. Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców. Dlatego tak ważna jest rola Ministerstwa, w którym jesteśmy, aby to zaufanie odbudować. Konieczne są zmiany systemowe. Grono pedagogiczne, psychologowie i pedagodzy szkolni są przeciążeni nadmiarem obowiązków lub nie mają zapewnionych odpowiednich narzędzi do udzielania właściwej pomocy.
Kto wygrał IV Ogólnopolską Edycję Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+?
Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zajęło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, znane też jako "Bednarka". Szkoła otrzymała Tarczę Zaufania podpisaną przez wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz. Hasłem tegorocznej edycji rankingu jest "szkoła zaufania", więc dobór nazwy tarczy nie jest przypadkowy.
Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu, powiedział: - Tegoroczny Ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży. Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w Rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa.
Na drugim miejscu rankingu znalazło się XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie. Podium zamyka III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. W rankingu znalazły się także szkoły z Żywca, Warszawy, Łodzi, Olsztyna czy Opola.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu