Za tęczową przeróbkę herbu Sanoka do sądu?

Za tęczową przeróbkę herbu miasta DO SĄDU? Sanok kontra aktywiści LGBTQ+

Źródło zdjęć: © Facebook, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,14.04.2022 14:00

W Sanoku organizowany jest pierwszy Marsz Równości w historii miasta. Pojawiły się jednak problemy, gdy aktywiści zamieścili na stronie wydarzenia tęczową przeróbkę herbu Sanoka. O co tutaj chodzi?

Jeżeli zapomnieliście: Marsze Równości powracają w tym roku, jak zawsze. I super, każdy ma prawo do zgromadzeń. Ten rok będzie ciekawy: pierwszy raz w historii Sanoka jego ulicami przejdzie Marsz Równości.

Jak opisuje m.in. Wyborcza oraz eSanok.pl, jest problem z przeróbką tęczowego herbu miasta. Andrzej Romaniuk, przewodniczący Rady Miasta Sanoka, wręcz potępia takie działanie. Okej?

Sanok vs tęczowy herb

Najpierw spójrzcie na tę STRASZNĄ przeróbkę, której dopuścili się źli aktywiści (ofc to była ironia):

trwa ładowanie posta...

Okej, sam zauważyłem jedynie tęczę w górnej części. Całkiem spoko przeróbka. Nie zgadza się z tym jednak Andrzeja Romaniuk, radny związany z m.in. Prawem i Sprawiedliwością. Wyborcza cytuje jego dość mocne słowa:

Powinni mieć pozwolenie od rady miasta na użycie herbu. Tak tego nie powinni robić. Co do samego marszu się nie wypowiadam, bo mamy wolność i demokrację. Ale nikt nie powinien wykorzystywać herbu. Po to są przepisu chroniące, żeby się do nich dostosować. Takie przekształcenia nie powinny mieć miejsca - mówił przewodniczący Rady Miasta.

trwa ładowanie posta...

Przeróbka narusza "dobra osobiste miasta"

Cool. Tylko problem jest taki, że inne przeróbki, w tym "tęczowa Maryja" czy tęczowe godło RP, zostały uznane przez sądy za coś "okej" i zgodnego z prawem. Tego się trzymali organizatorzy Marszu Równości w Sanoku, którzy nie pytali wcześniej miasto Sanok o możliwość zmiany herbu pod marsz.

Adwokat Adam Hein dla Wyborczej przekazał, że przepisy oraz orzecznictwo z sądu nie są jednoznaczne w tej sytuacji. Gmina teoretycznie mogłaby się o to sądzić - może pozwać, ale nie wiadomo, jaki będzie tego efekt.

Do sądu o przeróbkę herbu?

Stowarzyszenie nie zamierza pytać miasta Sanok o pozwolenie na użycie przeróbki godła. Nie planujemy pytać. W razie potrzeby będziemy się bronić w sądzie, który już wydał podobny wyrok - odpowiedziała Wyborczej współorganizatorka marszu, Wioletta Fedorus.

To może zakończmy pozytywnie: 4 czerwca odbędzie się Marsz Równości w Sanoku. Jeżeli jesteście z okolic, to możecie tam wpaść. Wszystkie osoby będą tam mile widziane:

Zapraszamy wszystkie LGBT-y oraz osoby i organizacje sojusznicze 🙂 4 czerwca 2022r. odbędzie się pierwszy w historii Marsz Równości w Sanoku! 🙂
Szykujcie się również na after party! Będzie brokat, będzie drag, będzie śmiech i zabawa do białego rana ❤
Marsz przejdzie pod hasłem: ''Czyńmy miłość, a nie wojnę.'' ❤

trwa ładowanie posta...

Na podstawie: Wyborcza, eSanok, LGBT+ Activist SANOK

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
dno
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się