Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych
Jak malować pisanki wielkanocne?

Jak zrobić pisanki wielkanocne? Ekologiczne sposoby, które was zaskoczą

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,31.03.2023 16:00

Jak zrobić pisanki ekologiczne? Wystarczy to, co macie już w kuchni, żeby stworzyć naprawdę wyjątkowe pisanki wielkanocne. Oto najlepsze sposoby na jajka! Co ważne - pisanki ekologiczne to nie nuda, bo dzięki nim uzyskacie efekt smoczego jaja!

Pamiętacie te stare, serio dobre czasy, gdy zamiast kupowania plastikowych osłonek na pisanki, farbowało się je w domu? Jeśli tak, to mieliście naprawdę piękne dzieciństwo, a jeśli nie, to dzisiaj pokażemy kilka sprawdzonych sposobów na domowe farbowanie i malowanie jajek.

Nie bójcie się, nie oznacza to, że w waszym koszyczku będzie zwykłe, ugotowane jajko (chociaż i w tym nie ma niczego złego!). Jeśli chcecie mieć na Wielkanoc kolorowe pisanki, które zachwycą każdą starszą panią, zerkającą do waszego koszyczka w kościele, to tutaj dowiecie się, jak to zrobić.

Wegan i wszystkich odważnych odeślę jeszcze do naszego zbioru przepisów na wielkanocne wege potrawy – znajdziecie tam też przepis na jajka, spokojnie. Oczywiście wszystkie zaproponowane przez nas pomysły na pisanki będą ekologiczne, bo jak to zazwyczaj bywa - stare metody są pod tym względem najlepsze.

Smocze jaja - przepis

Zaczniemy od czegoś ekstra. Gdy pierwszy raz je zobaczyłam, to po prostu się zakochałam i na pewno w tym roku to te jajka wylądują w moim wielkanocnym koszyczku. Smocze jajka. Tak, dobrze przeczytaliście i jeśli chcielibyście w święta, poczuć się trochę jak Daenerys Targaryen, to musicie wypróbować ten przepis.

Potrzebujecie tylko sosu sojowego i herbaty. No i 3h… Tak, wiem, że to się może wydawać dużo, ale możecie je np. zostawić w marynacie na całą noc i potem ugotować – efekt powinien być zadowalający. Szczegółowy przepis znajdziecie oczywiście u Rozkosznego i jak już jesteśmy przy Wielkanocy, to jeśli planujecie robić jakiś sernik, to musicie spróbować jego sernika Baskijskiego!

trwa ładowanie posta...

Teraz przejdziemy do całej palety kolorów i składników, które umożliwią Wam malowanie. Jak już zdecydujecie się na konkretną barwę, to na samym końcu dowiecie się, jak się do tego całego barwienia zabrać oraz jak można potem takie kolorowe pisanki dodatkowo udekorować.

Naturalne barwniki do jajek na wielkanoc

Łupinki – najlepszy sposób na pisanki

Pozostając w tych ciepłych odcieniach przejdziemy do klasyka, czyli jajek gotowanych w łupinkach po cebuli. To jeden z moich ulubionych sposobów, kocham go za ten głęboki złoto-brązowy kolor. Jeśli z kolei marzy Wam się głęboki, burgundowy odcień to musicie do takiego wywaru dorzuć trochę łupinek z czerwonej cebuli.

trwa ładowanie posta...

Żółty z przypraw, różowy z buraka

Żółty kolor zapewni Wam dodatek kurkumy albo przyprawy curry. Piękny różowy kolor zapewnią Wam skórki buraka (sok też się nada) lub pestki po awokado – ten kolor będzie zdecydowanie mniej intensywny, taki bardziej pudrowy.

trwa ładowanie posta...

Pisanki na dwa sposoby w kolorze zielonym

Jeśli potrzebujecie zielonych pisanek, to użyjcie szpinaku, zielonej herbaty albo mięty. Możecie też wypróbować podwójne barwienie - najpierw farbujecie jajka na niebiesko, potem na żółto. Lekcje plastiki się czasem przydają, prawda?

trwa ładowanie posta...

Pisanki na Wielkanoc. Jak uzyskać kolor fioletowy i niebieski?

Niebieską lub fioletową barwę zapewni Wam modra kapusta. I teraz, tak jak w zasadzie w przypadku każdego z tych barwników, wszystko zależy od tego, jak długo będziecie trzymali jajka w wywarze.

trwa ładowanie posta...

Najistotniejsze pytanie brzmi: ile gotować jajka?

Gotowanie przez 10 minut da Wam delikatny, niebieskie kolor, a jeśli potrzymacie pisanki w takim wywarze przez mniej więcej 8 godzin, dostaniecie kolor fioletowy. Ta zasada dotyczy w zasadzie wszystkich wyżej wypisanych barwników – im dłużej potrzymacie w nich jajka, tym bardziej intensywny odcień dostaniecie.

Dużo też zależy od samej skorupki jajka – oczywiście najlepsze są te białe lub jasne. Istotną rolę odgrywa też ilość i stężenie barwnika np. jajka gotowane w soku z buraków, będą miały delikatniejszy odcień od tych, które przygotujecie ze świeżych warzyw.

Dobra, ale jak gotować jajka?

Są dwa sposoby. Pierwszy polega na wcześniejszym przygotowaniu barwnika np. na zagotowaniu wody z kapustą. Wtedy, dopiero do tak przygotowanego płynu, dodaje się jajka i dalej je gotuje (jakieś 10 minut). W drugiej metodzie po prostu wrzucacie wszystko do garnka i gotujecie np. razem z obierkami po burakach.

trwa ładowanie posta...

Tę pierwszą zdecydowanie rekomenduję do wywarów gotowanych na roślinach np. na liściach szpinaku. Żeby wzmocnić kolor możecie też dodać 2-3 łyżki octu. A no i nie zapomnijcie o soli!

Jak dekorować pisanki?

Najbardziej polecam „rysowanie” po ugotowanym i zabarwionym jajku szpilką lub czymś delikatnie ostrym – dzięki temu uzyskacie taki trochę retro efekt. Genialnym sposobem jest też wcześniejsze narysowanie na jajku czegoś za pomocą świecy woskowej – wtedy w tych miejscach też uzyskacie piękne, jasne wzory. Zwykły marker też się świetnie sprawdzi!

trwa ładowanie posta...

To tyle, mam nadzieję, że Wasze pisanki będą się dumnie prezentowały w koszyczkach i na stole. Pamiętajcie też, żeby kupić jajka od szczęśliwych kur! Chów klatkowy to nic przyjemnego, wie o tym nawet Robert Makłowicz.

Robert Makłowicz o chowie klatkowym kur niosek - Jak One To Znoszą?

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Ktosiek,zgłoś
Dziękuję za taki fajny artykuł. U nas w rodzinie później jemy pisanki dlatego zależy nam by były naturalne :)
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się