Do kogo należą pieniądze z komunii? Prawnik rozwiewa wątpliwości
Marcin Kruszewski, popularny na TikToku prawnik, wyjaśnił status prawny pieniędzy, które 10-latki dostają na komunię. Czy rzeczywiście toczy się o nie "odwieczny spór"?
Tiktoker Marcin Kruszewski prowadzi popularny profil z poradami prawnymi dla młodych obserwatorów i obserwatorek. 5 maja wziął na tapet temat, który cyklicznie powraca o tej porze roku. Prawnik odpowiedział, do kogo formalnie należą pieniądze z komunii.
Podobne
- Polacy zebrali pieniądze na leczenie. Kasia już nie musi sprzedawać przetworów
- Płaci swoim córkom. Chce zrobić z nich milionerki przed 30-stką
- Ziółko w TVP Info. Materiał zaskoczył widzów
- "15 tys. potrzebuje, żeby dziecko łaskawie urodzić". Konfederata wpadł w furię
- Powrót Ekipy Friza? Tromba rozwiewa wątpliwości
Do kogo formalnie należą pieniądze z komunii?
Kruszewski wyjaśnił, że 10-latki przystępujące do komunii nie mają nawet ograniczonej zdolności do czynności prawnych (czyli np. zawierania umów), którą nabywa się w wieku 13 lat. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być podmiotem praw, czyli np. dostać darowizny, bo tym formalnie są prezenty komunijne. Czyli formalnie właścicielami pieniędzy z komunii są osoby, które je dostały.
Zobacz też opinie krytyków o motoryzacyjnym tasiemcu, którego kolejna część nadchodzi wielkimi krokami.
Dzieci są również właścicielami pozostałych prezentów, takich jak rowery, laptopy czy smartfony. Marcin Kruszewski podkreślił jednak, że będąc formalnymi właścicielami pieniędzy z komunii, młode osoby nie mogą nimi zarządzać w taki sam sposób, jak dorośli. Kwestie zarządzania majątkiem dziecka reguluje "Kodeks rodzinny i opiekuńczy".
Czy rodzice przywłaszczają sobie pieniądze z komunii dzieci?
Czy przywłaszczanie przez rodziców pieniędzy sprezentowanych ich dzieciom na komunię jest rzeczywiście powszechnym zjawiskiem? Większość osób komentujących filmik Kruszewskiego raportowała, że komunijna gotówka została wydana zgodnie z wolą obdarowanych. Jedna z komentatorek napisała: "Mnie na szczęście rodzice nie okradli, kasa była na koncie oszczędnościowym kilka lat, a potem kupiłam za to pierwszy telefon". Komentarzy w tym tonie była zdecydowana większość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko
Pieniądze z pierwsze komunii. Do kogo należą?
Pojawiły się również komentarze rodziców. Jedna z matek napisała: "Mój syn mogł sobie kupić co chce za pieniądze z komunii i mimo ze mamy dwa laptopy, Nintendo i Xbox to bardzo chciał kupić sobie komputer stacjonarny - jeszcze mu dołożyłam". Inna osoba dodała: "Mi nawet do głowy by nie przyszło, że są tacy, co zabierają dzieciom pieniądze z komunii. No po prostu dno...".
Zdarzyły się jednak także komentarze od osób, których komunijne pieniądze zostały wydane niezgodnie z ich życzeniami. Pojawił się komentarz: "Gdzie ty byłeś 15 lat temu?", sugerujący, że porady Kruszewskiego przydałby się również wcześniejszym rocznikom komunijnym. Jedna osoba napisała wprost: "No u mnie, podobno, pieniądze z komunii poszły na salę". Mamy nadzieję, że wpis: "Mam teraz komunię, to pokażę to rodzicom i nie zabiorą mi" nie jest autentyczny. TikTok jest przeznaczony dla użytkowników i użytkowniczek powyżej 13. roku życia.
Popularne
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Ohydne nagranie z backstage'u. Skolim broni Luxona
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Takefun zdradza, ile Budda miał zarobić na loterii. Kwota wbija w fotel
- Tiktoker utknął w korku. Wszystko przez Marsz Furasów
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?