Marcin Kruszewski wyjaśnił sprawę statusu prawnego pieniędzy z komunii

Do kogo należą pieniądze z komunii? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Źródło zdjęć: © @prawomarcina Instagram
Marta Grzeszczuk,
06.05.2024 12:15

Marcin Kruszewski, popularny na TikToku prawnik, wyjaśnił status prawny pieniędzy, które 10-latki dostają na komunię. Czy rzeczywiście toczy się o nie "odwieczny spór"?

Tiktoker Marcin Kruszewski prowadzi popularny profil z poradami prawnymi dla młodych obserwatorów i obserwatorek. 5 maja wziął na tapet temat, który cyklicznie powraca o tej porze roku. Prawnik odpowiedział, do kogo formalnie należą pieniądze z komunii.

Do kogo formalnie należą pieniądze z komunii?

Kruszewski wyjaśnił, że 10-latki przystępujące do komunii nie mają nawet ograniczonej zdolności do czynności prawnych (czyli np. zawierania umów), którą nabywa się w wieku 13 lat. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być podmiotem praw, czyli np. dostać darowizny, bo tym formalnie są prezenty komunijne. Czyli formalnie właścicielami pieniędzy z komunii są osoby, które je dostały.

trwa ładowanie posta...

Zobacz też opinie krytyków o motoryzacyjnym tasiemcu, którego kolejna część nadchodzi wielkimi krokami.

Dzieci są również właścicielami pozostałych prezentów, takich jak rowery, laptopy czy smartfony. Marcin Kruszewski podkreślił jednak, że będąc formalnymi właścicielami pieniędzy z komunii, młode osoby nie mogą nimi zarządzać w taki sam sposób, jak dorośli. Kwestie zarządzania majątkiem dziecka reguluje "Kodeks rodzinny i opiekuńczy".

Czy rodzice przywłaszczają sobie pieniądze z komunii dzieci?

Czy przywłaszczanie przez rodziców pieniędzy sprezentowanych ich dzieciom na komunię jest rzeczywiście powszechnym zjawiskiem? Większość osób komentujących filmik Kruszewskiego raportowała, że komunijna gotówka została wydana zgodnie z wolą obdarowanych. Jedna z komentatorek napisała: "Mnie na szczęście rodzice nie okradli, kasa była na koncie oszczędnościowym kilka lat, a potem kupiłam za to pierwszy telefon". Komentarzy w tym tonie była zdecydowana większość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko

Pieniądze z pierwsze komunii. Do kogo należą?

Pojawiły się również komentarze rodziców. Jedna z matek napisała: "Mój syn mogł sobie kupić co chce za pieniądze z komunii i mimo ze mamy dwa laptopy, Nintendo i Xbox to bardzo chciał kupić sobie komputer stacjonarny - jeszcze mu dołożyłam". Inna osoba dodała: "Mi nawet do głowy by nie przyszło, że są tacy, co zabierają dzieciom pieniądze z komunii. No po prostu dno...".

Zdarzyły się jednak także komentarze od osób, których komunijne pieniądze zostały wydane niezgodnie z ich życzeniami. Pojawił się komentarz: "Gdzie ty byłeś 15 lat temu?", sugerujący, że porady Kruszewskiego przydałby się również wcześniejszym rocznikom komunijnym. Jedna osoba napisała wprost: "No u mnie, podobno, pieniądze z komunii poszły na salę". Mamy nadzieję, że wpis: "Mam teraz komunię, to pokażę to rodzicom i nie zabiorą mi" nie jest autentyczny. TikTok jest przeznaczony dla użytkowników i użytkowniczek powyżej 13. roku życia.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Tylko ja,zgłoś
Komunia to piramida finansowa odzyskujesz pieniądze jak masz własne dzieci
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Stokrotka,zgłoś
Śmieszny temat ,ale w tych czasach to jest naprawdę problem ,no niema już o czym pisać.
Odpowiedz
0Zgadzam się3Nie zgadzam się
ania,zgłoś
temat jest wałkowany aby poróżniać dzieci z rodzicami, taka prawda, też swojej kasy z komunii nie widziałam ale wisiało mi to, bo rodzice o mnie dbali, a na komunię też dostałam rower co było fajniejsze niż kasa wtedy, dla dziecka nie powinien się liczyć szmal, rodziców ta cała 'impreza' też słono kosztuje, moje dziecko całe szczęście w tych kościelnych cyrkach udziału nie bierze bo jej to nie interesuje, wielka impreza z okazji połknięcia święconego andruta
Odpowiedz
9Zgadzam się7Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 4