Ośmiornice też czują

Ośmiornice i homary czują to, co ludzie. Dlatego będą chronione prawem

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,26.11.2021 16:50

Rząd Wielkiej Brytanii otrzymał dowody, że skorupiaki i głowonogi są istotami zdolnymi do odczuwania bólu. W związku z tym wiele morskich stworzeń, takich jak homary i ośmiornice, zostanie objętych ochroną ustawy o dobrostanie zwierząt.

Naukowcy z London School of Economics (LSE) przeprowadzili badanie, które wykazało, że pewne gatunki zwierząt morskich odczuwają ból i cierpienie. Dr Jonathan Birch z LSE powiedział: - Po przeanalizowaniu ponad 300 badań doszliśmy do wniosku, że mięczaki [a konkretnie głowonogi] i skorupiaki powinny być traktowane jako istoty czujące, a więc objęte prawem dotyczącym dobrostaniu zwierząt.

Badacze zaklasyfikowali do istot czujących takie zwierzęta jak ośmiornice, kałamarnice, raki, kraby, homary i mątwy. Na jakiej podstawie? Naukowcy ustalili, że aby istota była uznana za zdolną do odczuwania bólu, nie musi posiadać kręgosłupa, czyli centralnego układu nerwowego.

Ośmiornica też się nudzi

Mimo że głowonogi oraz dziesięcionogi nie rozwinęły kręgosłupów, posiadają dojrzały układ nerwowy, dzięki któremu są zdolne się uczyć, cierpieć i unikać bólu.

Przykładowo, mątwy potrafią zaliczyć testy poznawcze dla ludzkich dzieci, a ośmiornice potrafią rozpoznawać ludzi i rozwiązywać łamigłówki. Kiedy zostają uwięzione, czują frustrację i nudę. Kraby rozumieją, że sztuczna mewa nie jest dla nich zagrożeniem. Cierpią w sytuacji, gdy panuje zbyt duży hałas.

Kiedy postrzegasz coś jako istotę czującą, musisz ją szanować tak, jak inne czujące istoty.

-  Dr Jonathan Birch

"Owoce morza" wreszcie zaczną być żywymi istotami?

Wyniki badań są podstawą do wprowadzenia poprawek do brytyjskiej ustawy o dobrostanie zwierząt. Nie oznacza to jednak, że od teraz brytyjskie restauracje zaprzestaną takich praktyk jak wrzucanie żywego homara do garnka z gotującą się wodą. Dzięki nowelizacji prawa uda się pozbyć legislacyjnych niejasności oraz podjąć dalsze kroki w przyszłości.

Naukowcy w raporcie zalecają, aby m.in. zaprzestać usuwania szczypców dziesięcionogom oraz dokonywać ich uboju w humanitarny sposób. Sugerują, że tylko przeszkoleni handlarze powinni mieć możliwość sprzedaży żywych skorupiaków.

Ustawa o dobrostanie zwierząt przechodzi przez brytyjski parlament i wszystko wskazuje na to, że zostanie uchwalona.

Źródła: Rzeczpospolita/Geekweek/Vice/NBC News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 10
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 4