Delfiny muszą do siebie krzyczeć

Delfiny muszą do siebie krzyczeć. Winni są ludzie

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,13.12.2023 08:00

Jak ludzie wpływają na życie zwierząt? Zazwyczaj negatywnie, co potwierdzają badania, które Pernille Sørensen, doktorantka na Uniwersytecie w Bristolu, przeprowadziła na delfinach. Zwierzęta muszą do siebie krzyczeć, żeby się ze sobą komunikować, a winni jesteśmy my.

Wpływ człowieka na oceany to nie tylko mikroplastik, który negatywnie oddziałuje na życie ludzi i zwierząt. To również coś, o czym pewnie byśmy nie pomyśleli, gdyby nie Pernille Sørensen, naukowczyni z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii, która sprawdziła, jak wpływamy na delfiny.

Przeprowadzone przez jej zespół badania pokazały, że w morzach i oceanach przez działalność człowieka jest już tak głośno, że delfiny muszą do siebie krzyczeć, żeby się ze sobą jakkolwiek komunikować.

Delfiny muszą do siebie krzyczeć przez ludzi

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w jakimś barze czy pubie w piątkowy wieczór. Mogę się założyć, że jeśli jesteście tam z kimś, to nawet siedząc obok siebie przez hałas, musicie znacząco ponieść głos, żeby się usłyszeć. Delfiny zmagają się dokładnie z czymś podobnym. Różnica jest taka, że nie przeszkadzają im ludzkie rozmowy a maszyny i statki.

Sørensen, doktorantka na Uniwersytecie w Bristolu, postanowiła sprawdzić, jak hałas oddziałuje na zwierzęta. Badania, którym przewodziła, zostały opublikowane na łamach naukowego czasopisma "Current Biology". Dowiadujemy się z nich, że delfiny muszą na siebie krzyczeć, by porozumieć się w głośnym środowisku.

trwa ładowanie posta...

W badaniu udział wzięły dwa delfiny Delta i Reese. Umieszczono je w eksperymentalnej lagunie w Dolphin Research Center w Florida Keys. By sprawdzić, jak zwierzęta reagują na hałas, przeszkolono je w naciskaniu specjalnie przygotowanego przycisku - musiały współpracować, by go nacisnąć.

Badaczka sprawdzała, jak obecność dźwięków wpływa na wykonywanie zadań przez zwierzęta. Wykonano 200 prób w obecności dźwięków o różnym natężeniu i okazało się, że przy większym hałasie delfiny gwizdały do siebie głośniej, właściwie krzycząc. Im głośniej było, tym trudniej było im również wykonać zadanie.

trwa ładowanie posta...

Jak krzyk wpływa na delfiny?

Musicie wiedzieć, że delfiny porozumiewają się za pomocą dźwięków. Do polowania i nawigacji używają echolokacji. Jak więc możecie się domyślić, poziom głośności wokół jest dość ważny dla ich funkcjonowania. Co w nieeksperymentalnych miejscach wpływa na większy hałas w wodzie?

To głównie żegluga handlowa, poszukiwania i wydobycie ropy czy operacje wojskowe. Najwyższy poziom hałasu wygenerowany w badaniu był porównywalny z tym, jakiego przez statki i odwierty doświadczają zwierzęta w środowiskach morskich. Naukowcy twierdzą, że jeśli takie głośne warunki w wodzie się utrzymają, mogą wpłynąć na zdolność polowania i rozmnażania się delfinów.

Przypomnijmy, że utrudnianie życia zwierzętom i w konsekwencji doprowadzanie do zanikania ich populacji, ludzie mają już świetnie opanowane. Obecnie mamy szóste masowe wymieranie, a według raportu "Living Planet Report 2022", za który odpowiada WWF, od 1970 r. populacje dzikich zwierząt badane na całym świecie spadły średnio o 69 proc.

"Dane zawarte w dokumencie nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że pozostało nam tylko 31 proc. 'żyjącej planety', a średni spadek liczebności monitorowanych populacji dzikich zwierząt w latach 1970 - 2018 wyniósł 69 proc. Największe spadki odnotowano w Ameryce Środkowej i na Karaibach. Tutaj w ciągu uwzględnionych 48 lat nastąpił 94 proc. spadek populacji dzikich zwierząt" - czytamy na wp.tech.pl.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0