Znaleziono hybrydę wilka i psa

Znaleziono hybrydę wilka i psa. Czy jest się z czego cieszyć?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
06.11.2023 14:15

Na południu rumuńskich Karpat odkryto hybrydę wilka i psa. Badacze podkreślają jednak, że nie ma się z czego cieszyć. Wilczaki mogą stanowić bowiem duży problem.

Przedstawiciele rumuńskiej fundacji Conservation Carpathia potwierdzili, że znaleźli lasach Karpat Południowych wilczaka, hybrydę wilka oraz psa. Przeprowadzili oni badania, z których jasno wynika, że zwierzę towarzyszyło jednej watasze. Przekazali, że jest to pierwszy udokumentowany genetycznie przypadek dzikiego występowania tej krzyżówki w Karpatach.

Hybryda wilka i psa w Południowych Karpatach

Jak donosi portal tvn24.pl, naukowcy wyjaśnili, że w przypadku Rumunii hybrydyzacja gatunków jest zjawiskiem wywołanym przez bezpańskie psy, które coraz śmielej wchodzą na wilcze terytoria. Badacze podkreślają, że nie ma się z czego cieszyć. Czworonogi mogą bowiem zagrozić zdrowiu genetycznemu wilków.

"Chociaż hybrydyzacja wydaje się w tej chwili niewielkim zagrożeniem, może postępować i z czasem doprowadzić do degradacji genetycznej, a następnie do całkowitego wyginięcia tego gatunku" - napisali naukowcy z fundacji Conservation Carpathia w oświadczeniu.

Znaleziono hybrydę wilka i psa
Znaleziono hybrydę wilka i psa (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Naukowcy poinformowali, że podążanie za ssakami było trudne, ponieważ w ostatnich latach w Karpatach znacząco zmniejszyła się ilość śniegu. Próbki genetyczne zwierząt udało się zebrać w okresie od listopada do maja.

Jak czytamy na tvn24.pl, celem badań prowadzonych przez fundację Conservation Carpathia jest zdobycie informacji na temat populacji wilków w Rumunii. Badania genetyczne mają charakter długoterminowy i nadal trwają.

Źródło: tvn.24.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1