ONZ plastik

ONZ zaczyna poważną walkę z tworzywami sztucznymi. Czy nowa rezolucja ochroni nas przed plastikiem?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,04.03.2022 12:48

Plastik i inne tworzywa sztuczne to jeden z poważniejszych problemów, z którym musimy się zmierzyć. ONZ postanowiła działać i na spotkaniu ogłosiła start prac nad najnowszą rezolucją, która kompleksowo ma zająć się sprawą tworzyw sztucznych na naszej planecie.

O tym, że plastik jest jednym z największych problemów i zagrożeń dla naszej planety mówimy już od dawna. Mikroplastik znajdziemy w naszym ciele, szamponie czy piwie. Oczywiście wciąż - na razie niestety bez większych sukcesów - próbujemy sobie jakoś z tym radzić.

Plastiku z oceanu pozbywa się chociażby przy pomocy The Ocean Cleanup, trochę liczymy też na pomoc ze strony krów. Dobrze jednak wiemy, że nic się nie zmieni, dopóki działania nie zostaną podjęte na najwyższych szczeblach. Najnowsza rezolucja ONZ może w końcu coś w tym temacie zmieni na lepsze.

Koniec tworzyw sztucznych dzięki ONZ?

W Nairobi w Kenii odbyło się niedawno zgromadzenie ONZ. Podczas tego spotkania światowi przywódcy dyskutowali m.in. o zanieczyszczeniu środowiska, czego skutkiem stało się przyjęcie specjalnej międzynarodowej konwencji "End Plastik Pollution" dotyczącej tworzyw sztucznych.

trwa ładowanie posta...

Jak można się domyślić po nazwie, rezolucja ma ograniczyć rosnący wpływ plastiku i wszelkich innych tworzyw na świat przyrody. Prace nad przygotowaniem prawnych, wiążących rozwiązań zaczną się już w tym roku - powołano nawet specjalny Międzyrządowy Komitet Negocjacyjny, który ma się zajmować tym konkretnym problemem.

Jak światowi przywódcy zamierzają to osiągnąć?

Chcą pracować nad nową, kompleksową gospodarką cyrkulacyjną i rozwijać wszelkie drugoobiegowe i recyklingowe inicjatywy. Zamierzają też skupić się na wykorzystaniu alternatywnych materiałów i przyjrzeć się możliwym sposobom utylizacji. Problemem chcą się po prostu zająć naprawdę kompleksowo i wziąć pod uwagę cały cykl życia tworzyw sztucznych.

Dlaczego to takie ważne?

Prace nad rezolucją mają być gotowe do końca 2024 roku. Im szybciej wejdą w życie, tym lepiej - w końcu już teraz wiele organizmów cierpi przez nadmiar plastiku i innych tworzyw sztucznych.

ONZ podaje, że już ponad 800 gatunków morskich i przybrzeżnych zmaga się z ich nadmiarem, a wyprodukowane w latach 1950-2017 tworzywa sztuczne są już w znacznej większości jedynie odpadami (7 mld z szacowanych 9,2 mld ton).

Dzisiejszy dzień oznacza triumf planety Ziemi nad tworzywami sztucznymi jednorazowego użytku. Jest to najbardziej znacząca wielostronna umowa środowiskowa od czasu porozumienia paryskiego. Jest to polisa ubezpieczeniowa dla tego pokolenia i przyszłych, aby mogły żyć z plastikiem, a nie być przez niego skazane na zagładę.

Biorąc jeszcze pod uwagę ostatni raport IPCC, kroki ONZ odnośnie tworzyw sztucznych są naprawdę ważne. W pojedynkę nie zmienimy za wiele, a takie międzynarodowe prawo, kompleksowo zajmujące się tym problemem, może naprawdę sporo zmienić (i to na lepsze).

Źródło:BBC

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0