ONZ zaczyna poważną walkę z tworzywami sztucznymi. Czy nowa rezolucja ochroni nas przed plastikiem?
Plastik i inne tworzywa sztuczne to jeden z poważniejszych problemów, z którym musimy się zmierzyć. ONZ postanowiła działać i na spotkaniu ogłosiła start prac nad najnowszą rezolucją, która kompleksowo ma zająć się sprawą tworzyw sztucznych na naszej planecie.
O tym, że plastik jest jednym z największych problemów i zagrożeń dla naszej planety mówimy już od dawna. Mikroplastik znajdziemy w naszym ciele, szamponie czy piwie. Oczywiście wciąż - na razie niestety bez większych sukcesów - próbujemy sobie jakoś z tym radzić.
Podobne
- 16-latkowie z Polski odkryli, jak skutecznie walczyć z plastikiem. Pomogą nam… larwy mola woskowego
- Czy plastikowy papier pomoże nam uporać się z plastikowymi śmieciami? Są szanse!
- Czy przed nadmiarem plastiku uratują nas krowy? Naukowcy twierdzą, że to możliwe
- Klocki Lego bardziej eko - teraz będą je robić z plastikowych butelek
- Aromat waniliowy, czyli wanilina, z… plastiku. To nowy poziom obiegu zamkniętego
Plastiku z oceanu pozbywa się chociażby przy pomocy The Ocean Cleanup, trochę liczymy też na pomoc ze strony krów. Dobrze jednak wiemy, że nic się nie zmieni, dopóki działania nie zostaną podjęte na najwyższych szczeblach. Najnowsza rezolucja ONZ może w końcu coś w tym temacie zmieni na lepsze.
Koniec tworzyw sztucznych dzięki ONZ?
W Nairobi w Kenii odbyło się niedawno zgromadzenie ONZ. Podczas tego spotkania światowi przywódcy dyskutowali m.in. o zanieczyszczeniu środowiska, czego skutkiem stało się przyjęcie specjalnej międzynarodowej konwencji "End Plastik Pollution" dotyczącej tworzyw sztucznych.
Jak można się domyślić po nazwie, rezolucja ma ograniczyć rosnący wpływ plastiku i wszelkich innych tworzyw na świat przyrody. Prace nad przygotowaniem prawnych, wiążących rozwiązań zaczną się już w tym roku - powołano nawet specjalny Międzyrządowy Komitet Negocjacyjny, który ma się zajmować tym konkretnym problemem.
Jak światowi przywódcy zamierzają to osiągnąć?
Chcą pracować nad nową, kompleksową gospodarką cyrkulacyjną i rozwijać wszelkie drugoobiegowe i recyklingowe inicjatywy. Zamierzają też skupić się na wykorzystaniu alternatywnych materiałów i przyjrzeć się możliwym sposobom utylizacji. Problemem chcą się po prostu zająć naprawdę kompleksowo i wziąć pod uwagę cały cykl życia tworzyw sztucznych.
Dlaczego to takie ważne?
Prace nad rezolucją mają być gotowe do końca 2024 roku. Im szybciej wejdą w życie, tym lepiej - w końcu już teraz wiele organizmów cierpi przez nadmiar plastiku i innych tworzyw sztucznych.
ONZ podaje, że już ponad 800 gatunków morskich i przybrzeżnych zmaga się z ich nadmiarem, a wyprodukowane w latach 1950-2017 tworzywa sztuczne są już w znacznej większości jedynie odpadami (7 mld z szacowanych 9,2 mld ton).
Biorąc jeszcze pod uwagę ostatni raport IPCC, kroki ONZ odnośnie tworzyw sztucznych są naprawdę ważne. W pojedynkę nie zmienimy za wiele, a takie międzynarodowe prawo, kompleksowo zajmujące się tym problemem, może naprawdę sporo zmienić (i to na lepsze).
Źródło:BBC
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos