Czy plastikowy papier pomoże nam uporać się z plastikowymi śmieciami? Są szanse!
Plastikowy papier - czy to nie brzmi kosmicznie? Spokojnie, to nie greenwashing! Naukowcy właśnie odkryli, jak sprawić, by papier stał się biodegradowalnym plastikiem.
Plastik jest ogromnym problemem i chyba nie muszę nikogo o tym przekonywać. Znajdujemy go już nie tylko w oceanach, ale i w ludzkim organizmie. Dlatego też coraz więcej badaczy stara się jakoś uratować nas z tego plastikowego problemu.
Podobne
- 16-latkowie z Polski odkryli, jak skutecznie walczyć z plastikiem. Pomogą nam… larwy mola woskowego
- ONZ zaczyna poważną walkę z tworzywami sztucznymi. Czy nowa rezolucja ochroni nas przed plastikiem?
- Polski Pakt Plastikowy i zegar w Nowym Jorku. Czy zdążymy przed katastrofą?
- Klocki Lego bardziej eko - teraz będą je robić z plastikowych butelek
- Aromat waniliowy, czyli wanilina, z… plastiku. To nowy poziom obiegu zamkniętego
Część z nich pracuje nad enzymami, które w bardzo szybkim tempie miałyby rozkładać plastik, a część postanowiła zająć się… papierem. Naukowcy właśnie opracowali plastikowy papier!
Plastikowy papier pomoże z plastikowym zanieczyszczeniem?
Do tego dość przełomowego odkrycia doszło na Uniwersytecie Tokijskim i został opisany w magazynie "Industrial & Engineering Chemistry Research". To właśnie tam naukowcy odkryli, jak sprawić, by papier był bardziej wytrzymały i zachowywał się tak jak plastik. I nie, nie są to żarty!
Na powierzchnię takiego papieru nakłada się specjalną biodegradowalną powłokę. Jest ona wykonana z prostych, łatworozkładalnych substancji takich jak np. węgiel czy krzemionka, dzięki czemu jej ślad środowiskowy i czas rozkładu jest znacznie lepszy niż w przypadku normalnego plastiku.
Taki papier jest natryskiwany lub zanurzany w specjalnej mieszaninie, a następnie zostaje odstawiony na jakiś czas, by wszystkie substancje mogły się wchłonąć. Gdy zaabsorbują je celulozowe włókna, materiał zmienia się w trwałą powłokę. Na jej powierzchni pojawia się też warstwa, która zapobiega przyleganiu bakterii i zabrudzeń, a do tego ma zwiększoną wodoodporność i wytrzymałość.
Plastikowy papier - jak i do czego go używać?
Jak mówi profesor Zenji Hiroi, który wynalazł ten niezwykły materiał, najprawdopodobniej niedługo zobaczmy właśnie taki magiczny, plastikowy papier na naszych półkach. Będzie używany m.in. do przechowywania jedzenia.
Cóż, czas chyba pożegnać się z plastikiem, który znamy do tej pory! Warto jednak wziąć też pod uwagę fakt, że i ta metoda powinna być jakoś regulowana i ograniczana, w końcu papier powstaje z włókien roślinnych, czyli m.in. drzew, a z tymi też przecież najlepiej nie jest… W każdym razie zapewne połączenie tej metody z enzymami rozkładającymi plastik może nam zafundować naprawdę dość optymistyczną (nie)plastikową przyszłość
Źródło: Industrial & Engineering Chemistry Research, materialstoday.com
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku