The Ocean Cleanup

Oczyszczą ocean z 90% plastiku! The Ocean Cleanup wypływa swoim statkiem, by za nas posprzątać

Źródło zdjęć: © Instagram.com, The Ocean Cleanup
Anna RusakAnna Rusak,22.10.2021 16:16

Wszystko fajnie, ale co z morskimi zwierzętami?

Dobra, może i z zanieczyszczeniem oceanów ropą naftową pomogą nam bakterie, ale wciąż mamy poważny problem z naszym "ulubionym" śmieciem, czyli plastikiem. Słomki, butelki po coli i foliówki same się z niego nie usuną, nie?

Okej, są krowy, które może pomogą nam jakoś ten plastik rozłożyć, ale najpierw trzeba go z tych zbiorników wodnych wyłapać. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, jak poważnym zagrożeniem jest to tworzywo. Wystarczy obejrzeć pierwszy lepszy filmiki, by dostrzec, jak plastik negatywnie wpływa na życie morskich stworzeń.

Plastic Oceans | What is the impact of pollution in the sea?

Zbiorą 90% plastiku z oceanu

Na szczęście może do końca 2040 roku pozbędziemy się tego problemu. Będzie to możliwe dzięki projektowi The Ocean Cleanup. Organizacja już od dłuższego czasu testowała swoją koncepcję i technologię, która pozwoliłaby oczyścić wody z tych plastikowych zanieczyszczeń.

Niedawno załoga powróciła z 12-tygodniowej wyprawy, która potwierdziła, że ich koncepcja jest niezawodna i może wyłapać naprawdę ogromne ilości plastiku. Do tej pory udało im się oczyścić ocean z 9000 kg plastiku, a do 2040 roku mają się pozbyć aż 90% tego tworzywa z wód.

trwa ładowanie posta...

Na czym to polega?

To po prostu wielki statek, który posiada ramię z siecią. Ta unosi się nad wodą i zbiera plastikowe odpady do wnętrza barki. Załoga ma też podwodne kamery, dzięki którym może sprawdzać, czy przy okazji nie szkodzi morskim stworzeniem.

Pojawiają się też jednak głosy, które wyrażają pewnie wątpliwości związane z tym projektem. Niektórzy niepokoją się o organizmy morskie i uważają, że system kamer nie jest idealnym zabezpieczeniem przed ich zranieniem. Dlatego też przy kolejnej wyprawie załoga będzie badała także tę sprawę. Wątpliwości budzi też kwestia śladu węglowego.

Wychodzi na to, że choć jest to dość imponujące przedsięwzięcie - w końcu usunięcie 90% plastiku z oceanów to nie lada wyzwanie - to niestety nie jest wolne od wad. Miejmy nadzieję, że załoga The Ocean Cleanup wkrótce usprawni swoją technologię tak, by to wielkie polowanie na plastik nie budziło już żadnych wątpliwości.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0