ekologia
Tajna broń z pożarami w Kalifornii. Meczy, daje mleko i zapobiega ogniowi
Nemus NFT

"Obrońcy przyrody" mają las w Amazonii. Nie zniszczą go, jeśli kupisz ich NFT

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,01.04.2022 08:30

Fanatycy NFT zabrali się za "ochronę" Amazonii. Brazylijska firma sprzedaje tokeny, których nabywcy mogą się dowiedzieć, że firma nie niszczy lasów deszczowych, tylko się nimi opiekuje. Nie no, super, lasy deszczowe na pewno są wdzięczne za okazaną im łaskę.

Oto jedna z najbardziej absurdalnych historii związanych z ochroną przyrody. Brazylijska firma Nemus jest właścicielem 410 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych. Firma wypuściła kolekcję NFT, które reklamuje jako sposób na ochronę Amazonii. Nabywca tokenu nie wejdzie w posiadanie fragmentu ziemi, ale otrzyma dostęp do informacji na temat tego, jak ta ziemia jest chroniona.

"Strażnicy" - bo właśnie nazywają się nabywcy NFT od Nemus - zyskają dostęp do dokumentacji, zdjęć satelitarnych oraz informacji dotyczących pielęgnacji danego obszaru dżungli. Cena tokenów waha się w zależności od powierzchni działki. NFT dla najmniejszych działek kosztuje 150 dolarów, a w przypadku największych działek jest to koszt nawet 51 tys. dolarów.

trwa ładowanie posta...

Sprzedaż "ekologicznych" NFT nie jest sukcesem

Nemus ma nadzieję zebrać 4-5 mln dolarów, aby wykupić kolejne 2 miliony hektarów dżungli. Podobno transakcja jest już przedmiotem negocjacji z gminą Pauini w stanie Amazonas. Jak na razie sprzedaż "ekologicznych" NFT idzie słabo. W dniu uruchomienia sprzedaży firmie Nemus udało się opchnąć 10% tokenów dla 8 tys. hektarów lasu deszczowego. Mamy nadzieję, że zbiórka zakończy się porażką.

trwa ładowanie posta...

Greenwashing w wersji NFT

Dlaczego krytykujemy działania Nemus? NFT powstają na bazie Etherium, a żeby je wydobyć to niezbędna jest potężna moc obliczeniowa. W efekcie wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, która - jeśli jest produkowana z wykorzystaniem paliw kopalnych - uwalnia gazy powodujące ocieplenie klimatu.

Oznacza to, że NFT powstałe w celu "ochrony" lasów deszczowych jest bezczelnym przykładem greenwashingu. Mamy nadzieję, że jak najmniej osób nabierze się na tę ekościemę.

Źródła: CNN/Zielona Interia

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
100 martwych delfinów w tydzień. Co je zabija?