Obowiązkowy posiłek wegański w polskich szkołach. Jest projekt
W szkołach w roku szkolnym 2023/2024 raz w tygodniu obowiązkowo miałby się pojawić jeden ciepły posiłek wegański. W placówkach oświatowych uczniowie mogliby również korzystać na co dzień z opcji wegańskiej i wegetariańskich posiłków. Projekt zmiany ustawy, który miałby to umożliwić, przygotowali senatorowie z Koalicji Obywatelskiej.
Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska zdecydowała, że zarejestruje inicjatywę obywatelską "Europejska inicjatywa obywatelska dotycząca posiłku wegańskiego". Jeśli projekt zostanie wdrożony, każda restauracja będzie miała obowiązek wprowadzenia do menu dania roślinnego. Senatorowie KO chcieliby, żeby niedługo taki scenariusz czekał też polskie szkoły.
Podobne
- Jak smakuje wegański tuńczyk? Recenzja produktów OneDayMore [TEST]
- Majonez wegański na Wielkanoc. Który jest najlepszy? Sprawdzamy
- Sałatka zielonej bogini jest hitem na TikToku. Czy warto jej spróbować?
- Veggetsy. Wegetariańskie nuggetsy dostępne w KFC. Jak smakują? [RECENZJA]
- KFC Veggets. Wegetariańskie nuggetsy już niedługo w każdej restauracji KFC?
Grupa senatorów Koalicji Obywatelskiej wspierana przez niezależnych senatorów złożyła projekt nowelizacji przepisów, dotyczący zasad przygotowania posiłków w placówkach oświatowych, w tym w żłobkach i klubach dziecięcych. Senatorowie chcą, by raz w tygodniu w placówkach uczniowie obowiązkowo mieli serwowany jeden posiłek bezmięsny.
Obowiązkowy posiłek bezmięsny w szkołach?
Senatorowie Kolacji Obywatelskiej - Halina Bieda, Krzysztof Brejza, Ewa Matecka, Zygmunt Frankiewicz - przygotowali projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz ustawy Prawo oświatowe. Chcą, by placówki oświatowe zapewniały raz w tygodniu jeden gorący posiłek składający się wyłącznie z produktów roślinnych. Dodatkowo żłobki, kluby dziecięce i szkoły podstawowe miałyby zapewnić możliwość wyboru rodzaju diety w zależności od potrzeb zdrowotnych dziecka.
"Niezbędne jest ustanowienie regulacji zmierzających do: 1) wprowadzenia obowiązku zapewnienia raz w tygodniu w szkołach i placówkach oświatowych, a także w żłobkach i klubach dziecięcych posiłków opartych wyłącznie na produktach roślinnych; 2) zapewnienia dostępności zbilansowanych posiłków w szczególności wegetariańskich i wegańskich dzieciom i uczniom, którzy pozostają na takiej diecie z własnego wyboru lub wyboru podjętego wspólnie z rodzicami" - czytamy w uzasadnieniu propozycji zmiany ustawy.
Obecnie szkoły podstawowe - z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych oraz szkół artystycznych - mają obowiązek zapewnić uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia i stworzyć możliwość spożycia go podczas pobytu ucznia w placówce. Gdyby projekt senatorów przeszedł, jeden z tych posiłków byłby wegański.
Po co wprowadzać obowiązkowy bezmięsny posiłek w szkołach?
W uzasadnieniu proponowanych zmian w ustawie senatorowie powołują się na problem kryzysu klimatycznego. Wspominają, że "obecny model żywienia wpływa nie tylko na emisję gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim na utratę bioróżnorodności oraz powoduje zagrożenia zdrowotne". Wprowadzenie wegańskiego posiłku w szkołach miałoby przeciwdziałać tym zjawiskom i pozwolić uczniom na wybieranie posiłków, które odpowiadają im potrzebom zdrowotnym.
Dodatkowo, w projekcie nowelizacji ustawy pojawia się zapis dotyczący przepisów bezpieczeństwa w placówkach, które miałyby uwzględniać standard jakości powietrza. Wniosek o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej został złożony 30 stycznia. Do dalszych pracach nad projektem ustawy upoważniona jest senatorka KO Alicja Chybicka. Zmiana - jeśli otrzyma a poparcie posłów i senatorów - miałaby wejść w życie jeszcze 1 września 2023 roku.
"Ponadto z uwagi na to, że zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie szczególnie dla zdrowia dzieci celem projektowanej ustawy jest także uszczegółowienie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, a także żłobkach i klubach dziecięcych w zakresie konieczności uwzględnienia standardu jakości powietrza, w czasie pobytu dzieci i uczniów w tych jednostkach" czytamy w uzasadnieniu projektu.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos