społeczeństwo
Polska najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Jesteśmy obok Rosji
Hello from Africa

"Hello from Africa" musi zniknąć. Jest to RASIZM w najpodlejszej odsłonie

Źródło zdjęć: © TikTok, Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,21.01.2022 14:27

"Hello from Africa" to usługa zamawiania życzeń z Afryki. Grupa półnagich, czarnoskórych Tanzańczyków ustawia się przed kamerą, tańczy i całuje zdjęcie osoby zamawiającej usługę - ku uciesze widzów w Polsce. Czas najwyższy powiedzieć temu biznesowi "koniec".

bFFawHSb

Jak to możliwe, że w XXI wieku poniżanie i upadlanie osób czarnoskórych stało się dla Polaków popularną formą rozrywki? Trudno inaczej nazwać to, co się dzieje w związku z "Hello from Africa" - usługą, która w praktyce polega na wynajmowaniu grupy Tanzańczyków, personalizowaniu ich wyglądu, zachowania i wykorzystywaniu do wykonywania upokarzających czynności za pieniądze.

Tanzańczycy z "Hello from Africa" zrobią to, o co poprosi ich biały pan z Polski. Rozbiorą się do samych spodni. Ustawią się grzecznie przed kamerą. Powtórzą życzenia w języku polskim. Wydrukują zdjęcie solenizanta/ki, po czym zaczną tańczyć do muzyki wybranej przez osobę zamawiającą usługę. Raz będą to "Szklanki", innym razem "Makumba". Przecież czarnoskóre chłopaki i tak nie zrozumieją znaczenia utworu.

Hello from Africa
Hello from Africa (Hello from Africa)
Hello from Africa
Hello from Africa (Hello from Africa)

Hello from Africa - "napompowani chłopcy z Afryki" zrobią to, o co ich poprosisz

Hello from Africa
Hello from Africa (Hello from Africa)

Panowie z Tanzanii mogą nie tylko trzymać fotografię solenizanta/ki podczas tańca, ale i ją całować. Mężczyźni podają sobie zdjęcie z rąk do rąk, zbliżają do obiektywu kamery i pokazują, jak składają na kartce papieru soczyste całusy. W ogóle nie jest to przedmiotowe traktowanie tych ludzi. Wcale. Absolutnie. Ani trochę.

Hello from Africa
Hello from Africa (Hello from Africa)
Hello from Africa
Hello from Africa (Hello from Africa)
Hello from Africa
Hello from Africa (Hello from Africa)

Jeśli biały pan sobie tego życzy, może spersonalizować wygląd czarnoskórych tancerzy. Tanzańczyków można przyodziać w żółte lub różowe spodnie. Czyż nie jest to kreatywny sposób, aby zaskoczyć bliską osobę?

bFFawHSd

"Hello from Africa" - TikTok ma bekę i chce więcej

Usługa zamawiania życzeń z Afryki nabrała rozgłosu dzięki TikTokowi - pierwsze nagranie pochodzi z listopada 2021 roku. Niektóre filmiki z Tanzańczykami tańczącymi dla Polaków wygenerowały milionowe wyświetlenia. Z rozczarowaniem muszę przyznać, że młodzi widzowie podchodzą do tych klipów bezrefleksyjnie, nie zastanawiając się nad tym, czy "Hello from Africa" utrwala stereotypy na temat osób czarnoskórych.

Boże, chciałabym mieć takie życzenia.

Jest opcja zamówienia życzeń na Dzień Babci i Dziadka?

bFFawHSf

Zazdroszczę mieszkania w miejscu, gdzie panuje piękny krajobraz i przetrwanie. Lubię te klimaty.

Ale super pozytywna energia bije od chłopaków!!

Super chłopaki.

Dlaczego to jest złe?

Problem z "Hello from Africa" jest taki, że powiela stereotypowy obraz człowieka pochodzącego z Afryki - półnagiego, żyjącego w dżungli, wśród dzikich zwierząt, dla którego biały człowiek jest uosobieniem władzy, bo dostaje od niego środki na przetrwanie. Jakie to daje świadectwo o Polakach? Co chcemy sobie udowodnić, kiedy wynajmujemy usługi czarnoskórych chłopaków tylko po to, aby się z nich pośmiać?

bFFawHSl

Ciekawe, dlaczego "Hello from Africa" angażuje osoby akurat z Tanzanii? Być może dlatego, że jest to jedno z najbiedniejszych państw świata - 2/3 mieszkańców tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa. To przymus ekonomiczny może motywować mężczyzn występujących dla "Hello from Africa" do robienia z siebie pajaców dla Polaczków z Europy.

Powołajmy się na raport "Ukryte wymiary ubóstwa" przygotowany przez Stowarzyszenie ATD Czwarty Świat. Znajdują się w nim świadectwa osób, które doświadczają ubóstwa i nierówności społecznych w Tanzanii.

Bogaci wykorzystują biednych. Dochodzi o wyzysku ekonomicznego. Drobni rolnicy sprzedają swoje plony po cenach ustalonych przez osoby bogate pochodzące z miast. Zazwyczaj ci drudzy fałszują również pomiary plonów, aby wykorzystać osoby żyjące w ubóstwie.

bFFawHSm

Czasami jestem smutny, nie wiem, skąd wezmę swój kolejny posiłek, ale kiedy myślę o dzieciach, nabieram energii i siły, które pomagają mi zdobyć dla nich pożywienie. Mam nadzieję, że kiedy dorosną, wyjdą z biedy.

Pracujemy za dużo, a zarabiamy za mało. Większość z tych kobiet wstaje o piątej rano i pracuje od 6:00 do 16:00. Na koniec dnia otrzymujemy płacę w wysokości 2000 - 5000 szylingów [ok. 3,4 - 8,6 złotych].

Koszt niespełna minutowego nagrania w ramach "Hello from Africa" wynosi 199 złotych. Bardzo mnie ciekawi, jak duża część tej kwoty trafia do Tanzańczyków. Czy jest to więcej niż 10 złotych?

bFFawHSn

"Hello from Africa" - kto za to odpowiada?

Zgodnie z informacjami w KRS "Hello From Africa" jest częścią firmy x5 Brands Sp. z o. o. zarejestrowanej w Warszawie na mężczyznę o imieniu Taras Popyk. To 29-latek pochodzący z Ukrainy. Na swoim Instagramie obnosi się tym, jak wystawne życie prowadzi - drogie fury, dalekie podróże, luksusowe apartamenty. Nie wiedzieć czemu Popyk nie chwali się chłopakami z Afryki w social mediach. Ciekawe dlaczego...

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
lolkowatylol,zgłoś
Hej jak Ty możesz tak o nich uważać? Ja patrze, ale wesołe chłopaki, ale zadowolone, ale się wygłupiają i sam się zaczynam uśmiechać. A Ty o nich że głupie murzynki tańczą dla Panów z europy jak Ty możesz tak o nich mówić i myśleć...
Odpowiedz
4
like
1
dislike
Stop Hejt.,zgłoś
Wręcz przeciwnie, to bardzo miłe dostać pozdrowienia od Afrykanów. Myślę że w drugą stronę też by się cieszyli. To są aktorzy i na tym zarabiają. To jest juz przegięcie. Takie artykuły sa krzywdzące dla czarnoskórych z Afryki. To są normalni ludzie, którzy są zabawni bo mają inny dialekt i atrakcyjni,bo maja inny ocien skory. Tak samo biali ludzie, są atrakcyjni dla innych osob o innym kolorze skory i nie chodzi wcale o pieniądze. Po prostu to naturalne.
Odpowiedz
5
like
0
dislike
Kasirika,zgłoś
Co za de... to napisał, jestem z pongwe 25lat w polsce. I nic mnie nie denerwuje jak tego typu artykuły!!! To jest dopiero rasistowskie!!! Już wolę gdy dresiarze wyzywają mnie od czarnochów niz ktoś w taki sposób wmawia, że to jest krzywdzące. U nas jest bieda ciężko uczciwie zarobić stałe pieniądze i jeżeli chłopaki mają okazję zarobić parę dolarów to nie próbujcie im tego odebrać!!! Tworzycie problem gdzie go nie ma mam tego dosyć!!!
Odpowiedz
11
like
0
dislike
Komentarze (3)
arrow
Uczniowie misgenderowali niebinarne koleże. Szkoła pozwała ich za molestowanie