urlop menstruacyjny Hiszpania

Hiszpania wprowadza trzydniowy urlop menstruacyjny. To pierwszy zachodni kraj z taką inicjatywą

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,12.05.2022 14:30

Hiszpania troszczy się o kobiety oraz osoby z macicami i wprowadza trzydniowy urlop menstruacyjny. Oprócz tego w pakiecie dodaje urlop dla osób po aborcji i z podatku VAT zwalnia podpaski i tampony.

Urlopy menstruacyjne stają się coraz popularniejsze. Nawet Polska powoli i nieśmiało zaczyna je wprowadzać. Do tej pory pojawiły się one m.in. w krakowskim SPA, a niedawno taką opcję zaczęło testować też CD Projekt.

Może tego nie wiecie, ale w niektórych krajach urlopy menstruacyjne są już po prostu przyznawane i dzieje się tak chociażby w Japonii. Teraz taki projekt pojawił się w Hiszpanii.

Urlop menstruacyjny w Hiszpanii

Hiszpania przygotowała pakiet reform, który został stworzony z myślą o osobach menstruujących. Dzięki nim polepszy się życie nie tylko pracujących osób z macicami. Oprócz urlopu menstruacyjnego w wymiarze trzech dni w miesiącu Hiszpania proponuje też udogodnienia dla osób uczących się.

trwa ładowanie posta...

Szkoły mają zagwarantować dostęp do środków higienicznych. Dodatkowo z podatku VAT mają być zwolnione podpaski i tampony, a kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji mają otrzymywać je bezpłatnie. Poza tym pakiet przewiduje też przyznanie urlopu osobom, które dokonały aborcji.

Prawa związane ze zdrowiem menstruacyjnym nigdy nie były dyskutowane, a dane przyprawiają o dreszcze. Co czwarta kobieta nie może zaopatrzyć się w środki higieniczne potrzebne podczas okresu ze względów finansowych. Dlatego proponujemy, aby w placówkach oświatowych i społecznych można je było bezpłatnie otrzymywać.

- Ángela Rodríguez, El Periodico

Dlaczego urlop menstruacyjny jest taki ważny?

Jak ogłosiła hiszpańska stacja radowe "Cadena Ser", reformy mają wejść w życie na wtorkowym posiedzeniu rządu i jeśli tak się stanie, to Hiszpania będzie pierwszym krajem zachodnim oferującym urlop menstruacyjny.

trwa ładowanie posta...

To naprawdę istotne reformy. Kobiety oraz osoby z macicami na całym świecie muszą bardzo często mierzyć się z bolesnymi miesiączkami i udawać, że wszystko jest w porządku. I nie, nie są to jakieś wymyślone problemy. Bolesny okres czasem może naprawdę "wyłączyć z życia" i wie o tym każdy, kto choć raz w życiu tego doświadczył.

Do tej pory okres był tematem tabu, często wiązał się ze wstydem, a problemy kobiet były marginalizowane. Często nawet przez samych lekarzy. Jak czytamy na WP Kobieta:

"Taka pani uroda", "w pani wieku to normalne", "minie pani po porodzie". To zaledwie kilka z wielu zdań, które w gabinetach ginekologicznych słyszą pacjentki skarżące się na bolesne miesiączki.

Na szczęście wszystko powoli się zmienia i mamy nadzieję, że niedługo inne kraje też otworzą się na tę kwestię i - podobnie jak Hiszpania - wprowadzą urlopy menstruacyjne.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Dailymail, Cadena Ser, El Periodico

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 13
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 9
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 24
kaszanka,zgłoś
Trochę tych urlopów pewnie się uzbiera i kolejny powód, przez który będzie rosnąć tzw. pay gap, ewentualnie będzie rosnąć różnica w wysokości emerytur.
Odpowiedz
7Zgadzam się2Nie zgadzam się
Menodebil,zgłoś
czy to tak jakby nie przyznanie, że kobieta w tym okresie nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków na dostatecznym poziomie.
Odpowiedz
4Zgadzam się2Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
„Hiszpania troszczy się o kobiety oraz osoby z macicami”. Tłumaczenie: „Hiszpania faworyzuje kobiety oraz kobiety”
Odpowiedz
15Zgadzam się5Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 4