Michał Szpak rzekomy coming out

Michał Szpak i coming out, którego nie było. Czemu nie wolno outować ludzi bez ich zgody?

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Michał Szpak, Rebel Wilson
Anna RusakAnna Rusak,17.06.2022 12:30

Media podały, że Michał Szpak zrobił coming out, ale artysta szybko zdementował te plotki. Czemu nie należy outować ludzi bez ich zgody i czym jest tożsamość queer? Czy pisanie o tym, że Michał Szpak jest osobą queer jest dobre?

Media obiegła wiadomość o rzekomym coming oucie Michała Szpaka. Artysta na swoich social mediach udostępnił oświadczenie wspierające osoby queerowe, które kończy się sformułowaniem: "Bądź z nami, queerami".

To zdanie przez większość osób i portali zostało odebrane jako coming out. Szpak zdementował jednak te plotkirozmowie z Pudelkiem. Kim są osoby queer i czemu outowanie osób bez ich zgody nie jest dobre?

Michał Szpak i rzekomu coming out

Michał Szpak na swoich social mediach udostępnił fragment tekstu wspierający osoby queerowe. Oświadczenie jest kierowane do osób queerowych i po prostu wyraża z nimi solidarność. Poniżej możecie znaleźć fragment tego tekstu:


Queerarchia to świat, w którym jesteś tym, kim pragniesz być. Queerarchia to świat wolny od stygmatu winy i piętna wstydu. Wolny od tego, co gorsze i lepsze. Świat, w którym możesz być tak męska, tak kobiecy, tak niebinarne, jak tylko jesteś w stanie to sobie wyobrazić. (…) I jeśli kiedykolwiek, queerowa istoto, poczujesz się sama, to pamiętaj: nigdy nie byłaś, nie jesteś i nie będziesz sama. Bo Queerarchia jest w Tobie! Queerarchia jest we mnie i w każdym, kto chce żyć jej prawem. (…) Bądź z nami, queerami.

Oświadczenie przez wielu zostało odczytane jako coming out piosenkarza. Michał Szpak w rozmowie z "Pudelkiem" jednak zaprzeczył tym doniesieniom i powiedział, że tekst jest po prostu częścią wydarzenia, w którym bierze udział.

Jest to oda, która została wystosowana przez organizatora wydarzenia, w którym biorę udział jako juror. Życie miasta nie jest mi obojętne i każda forma wsparcia jest ważna. Miesiąc wolności. Gdybym chciał zrobić coming out, zrobiłbym to w bardziej spektakularny sposób.

Michał Szpak
Michał Szpak (Instagram, Michał Szpak, Pudelek)

Kim jest osoba queer?

Warto może jednak przy okazji wyjaśnić sobie, kim są osoby queer. Pisaliśmy o tym w "Słowniczku LGBTQ+". Najprościej rzecz ujmując osoba queer to taka, która nie chce używać określeń i kategorii opisujących jej tożsamość. Nie odnajduje się w nich, nie czuje potrzeby używania ich, nie chce określać swojej tożsamości, ale łączy się ze społecznością LGBTQ+.

trwa ładowanie posta...

To coraz popularniejsze podejście do tożsamości seksualnej. Uwagę na ten "brak określoności" zwracali uwagę np. aktorzy "Stranger Things", gdy komentowali przypuszczenia fanów dotyczące tego, że Will jest gejem. W podobny sposób o swojej seksualności wypowiada się Harry Styles.

Chociaż te osoby nie mówią, że są osobami "queer", to ich podejście do seksualności może chyba w dobry sposób wytłumaczyć, czym ta tożsamość jest. Wielu z nich po prostu twierdzi, że w XXI wieku nie trzeba się określać. Każdy może być tym, kim czuje, że jest i nie potrzebuje do tego niepotrzebnej łatki.

trwa ładowanie posta...

Czemu nie można outować ludzi bez ich zgody?

Michał Szpak się nie wyoutował. Udostępnienie na swoim stories fragmentu jakiegoś tekstu przecież o niczym nie świadczy. Może wyrażać jedynie solidarność z jakąś społecznością, co też często przecież robią osoby sojusznicze.

Zakładam, że gdyby artysta nie malował paznokci i czasem nie zakładał sukienek, to prawie nikt nie pomyślałby, że należy do osób LGBTQ+. Mam wrażenie, że wiele osób zakłada, że ktoś jest częścią tej społeczności tylko na podstawie jakiś stereotypowych przekazów.

trwa ładowanie posta...

To, że ktoś np. sądzi, że ubrania nie mają płci, a kobiety, osoby niebinarne i mężczyźni, nie muszą wpisywać się w żadne kulturowe wzorce nie oznacza, że jest od razu osobą LGBTQ+ (znowu odsyłam do "niemęskiego Harry’ego). W każdym razie w ogóle nie powinno nas to obchodzić.

Jeśli Michał Szpak będzie chciał się jakkolwiek określić, to to zrobi. Outowanie kogoś bez jego zgody jest po prostu formą przemocy, więc nie powinniśmy tego nigdy robić i to bez znaczenia, czy dotyczy to konserwatywnych polityków, czy największych gwiazd.

Bardzo polecam wpis "Miłość Nie Wyklucza", który odnosi się do tego, co ostatnio spotkało Rebel Wilson. Gwiazda została właściwie zmuszona do wyoutowania się przez dziennikarza, który chciał opisać jej związek.

Pamiętajmy więc, że outowanie czy przypisywanie komuś jakieś tożsamości bez jego zgody jest formą przemocy i narusza jego bezpieczeństwo. Jeśli dana osoba będzie czuła się na tyle komfortowo by to zrobić, to po prostu to zrobi. Warto o tym pamiętać nie tylko w trakcie Miesiąca Dumy.

trwa ładowanie posta...

Michał Szpak - 24na7 (official music video)

Źródło: Pudelek, Michał Szpak, Miłość nie wyklucza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 40
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1