Mastodon: lepszy Twitter? O co chodzi z nową aplikacją?

Mastodon alternatywą dla Twittera Elona Muska? Stworzył go młody programista

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez, Materiały prasowe Mastodon
Oliwier NytkoOliwier Nytko,08.11.2022 13:30

Mastodon nowym Twitterem? Po przejęciu Twittera przez Elona Muska, coraz więcej internautów zadaje sobie pytanie: jeśli nie Twitter, co jaka jest alternatywna? Internet zdaje się być przekonany, że jedyną opcją jest właśnie Mastodon. Platformę stworzył młody programista z Niemiec. Gdy zaczynał miał tylko 23 lata.

Twitter został przejęty przez miliardera, internetowego śmieszka i osobę, która lubi koloryzować, czyli przez Elona Muska. Już pierwsze ruchy Muska, takie jak wprowadzenie płatnej subskrypcji, masowe zwolnienia pracowników, a w tym osoby odpowiedzialnej za zamknięcie konta Donalda Trumpa, byłego prezydenta USA, sprawiły, zaczęły budzić obawy użytkowników.

Według pogłosek, Twitter chce przyjąć część pracowników ponownie, ponieważ okazało się, że firma nie da rady m.in. wprowadzić nowości, które wymaga sam Elon, bez odpowiednich i znających platformę ludzi. A to, że na portalu wylało się wiadro (beczka?) nienawiści i rasizmu to już norma. Wygląda na to, że weryfikacja zamieszczanych tam treści, mocno kuleje. W tym samym czasie popularność zyskuje inne medium, które ma aspiracje by zastąpić Twittera.

trwa ładowanie posta...

Mastodon to nowy Twitter? Zdecentralizowany i darmowy open-source

Problem w tym, że w tak krótkim czasie trudno o rozwiązania, a raczej substytut Twittera, który będzie tak samo rozwinięty oraz będzie posiadał tak dużą społeczność, jak popularna platforma. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Mimo to oczy wielu internautów zwróciły się na Mastodon, za którym stoi nie chaotyczny miliarder, a niemiecka organizacja non-profit.

Mastodon jest darmowy i jest produktem typu open-source, co może być sporym plusem. Pierwsza data wydania przypada na 2016 rok, chociaż dopiero teraz zyskuje ogromną popularność. Bycie produktem open-source oznacza, że oryginalny kod źródłowy Mastodona jest publicznie dostępny i może być redystrybuowany i zmieniany.

Plus? Jest zdecentralizowany - i w tym tkwi największa różnica. Dla uproszczenia: platforma z niebieskim ptakiem jest jak jeden ogromny serwer, albo komputer, wszystko jest na nim dostępne, bo jest w jednym miejscu.

trwa ładowanie posta...

Mastodon można porównać do zbioru komputerów w sali informatycznej, które są połączone ze sobą, ale nie są jednym organizmem. Albo inaczej: konkurent Twittera działa jak sieć internetowa. Nie ma jednej strony, ale może ich być nieskończoność. Jak serwery Discorda: jest jeden użytkownik, ale serwerów nieskończenie wiele. Czy wpływa to na nasz feed? Nie, bo posty trafiają do jednego miejsca, które jest 1:1 feedem z Twittera.

trwa ładowanie posta...

Mastodon działa jak Twitter, ale są różnice

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po zarejestrowaniu się, jest wybór serwera czy serwerów. Są one posortowane według tematyki, np. gry, LGBT, społeczeństwo, czy nawet furry.

Będziesz widzieć treści, które piszą użytkownicy z innych serwerów, ale startowy serwer jest jak gniazdo (musiałem nawiązać do tego ptaka z Twittera), wokół którego są… inne gniazda!

Problem? Łapanie nowych person do obserwowania jest nieco trudniejsze, trzeba się przy tym wysilić. Internauci krytykują też przestarzałe działanie Mastodona, które w porównaniu do Twittera, jest chaotyczne.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Aplikacją Mastodon pobierzecie z App Store czy Sklepu Play. Rejestracja nie jest trudna, a proces wchodzenia na nowe serwery jest bardzo intuicyjny i dość prosty, jeżeli znacie np. Discorda. A reszta? Jota w jotę Twitter, więc stare, dobre śmieci. Ale bez Elona!

trwa ładowanie posta...

A kim jest właściciel platformy Mastadon?

Za platformą Mastodon stoi Eugen Rochko, 29-letni programista mieszkający w Niemczech. Tak, ma 29 lat, a pracuje nad aplikacją od wczesnego 2016 roku, co oznacza, że zaczynał jako 23-latek. Wygląda na to, że niedługo będzie mógł odnotować ogromny sukces.

A jak zapatruje się na moderowanie? Na pytanie o to, dlaczego wątki "skrajnie prawicowe" są wyciszanie, Eugen odpowiedział wprost:

"Naziści są źli i nie chcę dawać im platformy do rekrutacji" - napisał na Discordzie.

trwa ładowanie posta...

- Prawicowy miliarder miał zamiar kupić de facto użyteczność publiczną, która nie jest publiczna. To naprawdę ważne, aby mieć tę globalną platformę komunikacyjną, gdzie można dowiedzieć się, co dzieje się na świecie i porozmawiać ze znajomymi. Dlaczego jest to kontrolowane przez jedną firmę? - powiedział Rochko agencji "Reuters" na początku tego roku.

Jak podaje "Reuters", Rochko, który jest jedynym pełnoetatowym pracownikiem projektu, koduje w swoim domu w małym miasteczku we wschodnich Niemczech za skromne 2 400 euro, czyli ok. 11 tys. zł. To tylko o 816 euro ponad płacę minimalną w Niemczech miesięcznej pensji.

Korzystacie z Mastodona?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0